Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Zeki Alasya’ya son veda, can dostuna son bakış
Zeki Alasya’ya son veda, can dostuna son bakış

Zeki Alasya’ya son veda, can dostuna son bakış

Karaciğer rahatsızlığı nedeniyle 22 Nisan’dan bu yana tedavi gördüğü hastanede 8 Mayıs sabahı hayatını kaybeden Zeki Alasya (72), bugün son yolculuğuna uğurlandı.

İstanbul’daki Levent Camii’ndeki cenaze töreninde Zeki Alasya’nın  kızı Zeynep Alasya taziyeleri kabul etti. Zeki Alasya’nın tabutunun başına da Fenerbahçe forması koyuldu. Cenazeye usta oyuncunun ailesi, arkadaşları ve sevenleri katıldı.

Cenazeye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, birlikte birçok filmde oynadığı yakın dostu Metin Akpınar, Kadir İnanır ve Orhan Gencebay gibi çok sayıda ünlü isim katıldı. Alasya, Levent Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki aile kabristanlığına defnedildi.

 

29249569

 

Usta sanatçıya veda etmek için cami avlusunu dolduran ünlü isimler, Zeki Alasya ile paylaştıkları anılarını anlattı.

METİN AKPINAR: KESİNLİKLE ÇOK ÜZÜCÜ

Cenaze törenine katılan ünlü isimler Zeki Alasya’yı anlattı ve duygularını dile getirdi. Usta sanatçının dostu Metin Akpınar cenazede zaman zaman ayakta durmakta güçlük çekti. Akpınar, ”Kesinlikle çok üzücü bir gün. Nurlarda yatsın. Allah rahmet eylesin” dedi.
MELEK BAYKAL GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

“O kadar zor ki Zeki için bir şeyler söylemek 2 dakikaya sığdırmak. Çok önemli insandı. Sanatçılığı bir yana, insan olarak hayatımda ender tanıdığım en iyi insanlardandı. Sadece şunu söylemek istiyorum. Zeki’cim seninle dostluk kurduğum için güzel şeyleri paylaşabildiğim için onur ve gurur duyuyorum. Senin arkandan kötü şeyler söyleyenleri ayıplıyorum, kınıyorum. O insanı tanımaları lazım. Karıncayı bile incitmeyen onur dolu bir adamdı. Sen çok özel bir adamdın Zeki, ışıklarla git nurlarla git.”

29248748

 

Birçok dizide birlikte yer aldığı rol arkadaşı Melek Baykal, açıklama yaparken gözyaşlarına hakim olamadı

 

ABDULLAH ŞAHİN

 

“Zeki abi gerçekten tiyatronun ustasıydı. Başı sıkışan herkes ona koşardı. Kendisini çok severdim. Hep arardım her konuda akıl verirdi. Zeki Alasya, para biriktirmedi insan biriktirdi. Çok değerli bir insandı. Hep ‘önce insan olmak’ derdi. Öyle de oldu.”

 

 

 

SUAT SUNGUR
“Benim ustamdı. Ben öğrenciyken onun yanına geldim.  Her şeyimdi benim, çok üzgünüm o yüzden herkesi kavrardı. Çok da söylenecek bir şey yok. Çok büyük bir değer kaybettik. Telefonla görüştüm rahatsızlığının bu derece olduğunu bilmiyordum. Kendisi de bilmiyordu galiba. Atlatacağına inanıyorduk.  Yaşam dolu, sevgi dolu bir insandı. ”

29249759

 

 

EMEL SAYIN 
“Biz Zeki ile iki filimde birlikte oynamıştık. Öyle tanıdım Zeki’yi çok fazla söyleyecek bir şey yok. Her şeyden önce çok iyi bir insan, çok önemli bir sanatçı. Bir anı dendiğinde hep setleri anımsıyorum o sıcaklığı hatırlıyorum.  Ben herkes gibi çok üzgünüm çok değerli bir arkadaşımı kaybettim. Çok ani oldu ona da çok üzülüyorum. Hastanede olduğundan bile haberim yoktu. Bir anda görünce şoke oldum. Acımız büyük, nur içinde yatsın çok özleyeceğiz.”

 

 

 

EDİP AKBAYRAM

 

“Zeki abi benim yıllardır saygı duyduğum dostumdu.  Onunla güzel anılarımız vardı. İnsan olarak çok büyük bir insandı. Benim için unutulmaz bir isimdir. Herkesin başı sağ olsun. Halkın içinden gelen bir insandı özde bir insandı sahteciliği ikiyüzlülüğü yoktu. Adam gibi bir adamdı Zeki abi. Saygı ve sevgiyle anıyorum toprağı bol olsun.”

YERİ DOLDURULMAZ1784034 (1)
Cenaze törenine katılan sanatçı Alişan, ”Başımız sağolsun, dev bir oyuncu dev bir insan, dev bir adam hepimizin başı sağolsun” diye konuştu.

Aydemir Akbaş, ”Yeri doldurulmaz. Tiyatro adamıydı. Bir sürü meşhur var ama adam olmamış o adamlardan biriydi” dedi.

Sanatçı Demet Akbağ’da cenazeye katılanlar arasındaydı. Akbağ çok üzüldüğünü söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, ”Hepimizin başı sağolsun. Allah rahmet eylesin. Yeri doldurulamayacak olan bir sanatçıydı. En güzel eserlerinden birisi yasakla ilgiliydi. O yasaklar bir güldürü çerçevesinde sanatı yerine getirmişti ama aynısı bugün günümüzde geçerliliğini koruyor” diye  konuştu.

CHP Eski Genel Sekreteri Mehmet Sevigen ise ”Zeki abiyle bizim DSP maceramız vardı. 1991 yılında adaylık için teklif etmiştik. O zamandan beri dostluğumuz vardı. Yıldız kaydı’’ ifadelerini kullandı.

Eski bakanlardan Yaşar Okuyan da ”Allah rahmet eylesin. Çok değerli bir kardeşimizi kaybettik. Gözümüzü açtığımızdan beri o ikili hep vardı” dedi.

29248726

Deniz Boy/Hürriyet/Kelebek, CİHAN

 

 

Etiketler: