Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Üzümcü’ye ihraç, Yücel’e sansür ve Say’a yasak…Sanatı da sıfırlıyorlar !
Üzümcü’ye ihraç, Yücel’e sansür ve Say’a yasak…Sanatı da sıfırlıyorlar !

Üzümcü’ye ihraç, Yücel’e sansür ve Say’a yasak…Sanatı da sıfırlıyorlar !

Devlet Çoksesli Korosu ve piyanist Fazıl Say arasında bir süredir yaşanan “sansür” polemiğine son noktayı Devlet Çoksesli Korosu koydu. Koro, Fazıl Say’la çalışmama kararı aldı.

 

Fazıl Say’ın Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanan ‘Memur sanatçı arkadaşım, bir dakika beni dinle’ başlıklı yazısına Devlet Çoksesli Korosu’ndan ‘veto’ geldi. Say’ın “Söylediğin eserin sözlerini mi bilmiyorsun? Sen neden müzik yapıyorsun? Kime nasıl “UMUT” olacaksın? “İYİ”yi nereden yaratacaksın? Carmina’ya yasak gelince bir şey diyorsun da Nâzım Oratoryosu’na gelince neden susuyorsun?” ifadeleriyle eleştirdiği koro, bir daha Fazıl Say’la çalışmama kararı alarak şu açıklamalarda bulundu:

 

‘Kimsenin tekelinde değil’ 

 

“Koromuz kuruluşundan bugüne meslek yaşamında nitelikli müzik yapma gayreti, kurumsal tavrı, meslek ahlakı, toplumsal ve evrensel değerlere gösterdiği hassasiyetle de takdir edilmiş, örnek gösterilmiş, örnek alınmıştır. Dolayısıyla ‘şeref ve haysiyetini’ herhangi bir mecrada, herhangi kişi veya kişilere ispat etme ihtiyacı yoktur. Sanatçıların duruşu, onuru, birlik ve beraberliği kimsenin tekelinde değildir. Nitelikli sanat üretme gayretinde olan tüm sanat kurumlarının bu değerleri gerektiğinde savunacak, koruyacak ve yaşatacak birikime, güce sahip olduğu noktasında hiçbir şüphemiz yoktur.”

 

‘SAY’IN ESERLERİNİ BAŞKA SOLİSTLER SESLENDİRİR’

“Koromuz; bugüne kadar bütün sanat kurumları ve sanatçılarla karşılıklı saygı ve iyi niyet anlayışıyla çalışmıştır ve bu ilkelerle çalışmaya devam edecektir. Mesleki ilke ve anlayışımızla örtüşmeyen, çirkin üslup ve haksız suçlamalar nedeniyle tüm koro üyeleri olarak Fazıl Say’ı kınıyor; sanat ve çalışma ahlakının gerektirdiği asgari şartlar oluşana kadar Fazıl Say ile çalışmama kararı aldığımızı bildiriyoruz. Koromuz, elbette Fazıl Say’ın eserlerini başka solist ve yetkin bulduğu şefler ile bundan önce olduğu gibi bundan sonra da memnuniyetle seslendirmeye hazırdır. Bu karar, tümüyle koro sanatçılarının özgür iradesi neticesinde ve herhangi bir idari yahut siyasi baskı olmadan alınmıştır.”

 

TARAF

 

İLGİLİ HABER

 

Twitter ihracı…Ünlü oyuncu attığı twetler nedeniyle Şehir Tiyatrolarından atılacak

 

Valilikten Can Yücel oyununa yasak!

Etiketler: