Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Uluslararası Man Booker Macar Kafka’sına
Uluslararası Man Booker Macar Kafka’sına

Uluslararası Man Booker Macar Kafka’sına

Macar Edebiyatının yaşayan en iyi yazarı olarak gösterilen László Krasznahorkai, iki yılda bir verilen Uluslararası Man Booker Ödülü’nün sahibi oldu.

 

Man Booker Edebiyat Ödülleri’nin uluslararası bölümünü, bu yıl Macar yazar László Krasznahorkai kazandı. İki yılda bir verilen Man Booker Uluslararası Edebiyat Ödülü’nü kazanan ve Macaristan’ın, yaşayan en büyük yazarı olarak nam salan Krasznahorkia, 60 bin pounda değer görüldü. Man Booker jürisi, Krasznahorkai’ı, “Kurduğu sıradışı cümlelerle okuyucuyu derinden etkilemesi, asi bir ruhla kurduğu inanılmaz uzunluktaki cümleleriyle hem ağırbaşlılığı, hem çılgınlığı, hem komikliği, hem de kasvetliliği ifade edebilmesi” dolayısıyla ödüle layık gördüğünü açıkladı. Krasznahorkai, eserlerini İngilizce’ye çeviren George Szirtes tarafından “Anlatımda, yavaşça ilerleyen bir lav; yazımda, engin akan bir kara nehir gibi” şeklinde tanımlanıyor. Man Booker Jüri Başkanı Marina Warner da, Krasznahorkai’ı, Kafka ve Beckett ile karşılaştırıyor.

Warner, seçtikleri Macar yazar için, tereddüt etmeden, “Kafka ve Beckett’ı sıralamada takip edecek yeni bir yazar bulduk” cümlesini kurdu. Warner, Krasznahorkai’ın eserlerini, “Kafka öyküsü okur gibi okuduğunu” belirterek; “Artık yakında Krasznahorkai öyküleri diye bir kavram da kullanacağız” ifadelerini kullandı. 1954’de doğan Krasznahorkai, ilk kez 1985’de yayınlanan Sátántangó /Şeytan Tangosu adlı romanıyla tanındı. Şeytan Tangosu, 1994’de, ödüllü Macar sinemacı Béla Tarr yönetmenliğinde, yedi saatlik siyah-beyaz film olarak sinemaya uyarlandı. Şeytan Tangosu 2013’de, Savaş ve Savaş adlı romanı da 2014’de Türkçe’de yayınlanan Krasznahorkai’ın yayınlanmış çok sayıda roman, öykü ve filme çekilmiş senaryoları var. İlk kez 1987’de Hollanda’da ödül kazanan ve 1993-2014 arası Almanya, İsviçre ve Slovenya’da da ödüle değer görülen Krasznahorkai, 2009’da Macaristan Yazarlar Birliği Ödülü başta olmak üzere ülkesinde de pek çok kez ödül aldı. BBC/GUARDIAN

Etiketler: