Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Türk elçiliği Katar’da Fazıl Say’ın konserini engelledi
Türk elçiliği Katar’da Fazıl Say’ın konserini engelledi

Türk elçiliği Katar’da Fazıl Say’ın konserini engelledi

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, “İstanbul Senfonisi” adlı eserinin Katar’da çalınmasını Türk elçiliğinin engellendiğini iddia etti.

Cumhuriyet’teki köşesinde elçiliğin ‘ Say’ ismine bile tahammül edemediğini belirten Fazıl Say,  “Türk Diplomasisine Yazık” başlıklı makalesinde, “Bizim elçilikler demek bu derece çaptan düşmüş, böyle şeylerle uğraşır hale gelmiş. ‘Say’ ismini Katar’a sokmamayı ‘marifet’ sanar olmuş. Yazık. Yazık bu küçüklüğe. Bu yapabilecekleri Türkiye dışındaki tek ülke zaten Katar’dı ” diye yazdı.

Say, “Konuyu dosyaladık. Bir daha benzeri bir şey duyduğumuz takdirde yapacaklarımız var” diye ekledi.

Fazıl Say, geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabından ABD’de konser verdiği Carnegie Hall’un fotoğrafını paylaştıktan sonra şunları yazmıştı:

“Buradan naçizane Türk diplomatlarına bir notum var. Bunları affınıza sığınarak yazıyorum. Üzülerek diyorum, bu adamlar gelmesinler benim konserlerime. Ben tedirginim bu konuda. İsteksizim. İçime sinmiyor. Kendime göre anlık hareket etmek zorunda kalıyorum. Bu son turnemde Pekin’de büyükelçiyi kulis odasına almadım. New York’ta da konsolosluk çalışanlarını reddettim.

Çünkü; bugünkü Türkiye’nin diplomatları sadece konsere gelsinler, orada gözüksünler istemiyorum. Ben “sanattan, sanatçıdan yana olsunlar, hür bir dünya için, ifade özgürlüğü için diplomat olsunlar” istiyorum. Demokratik ve çağdaş Türkiye’yi temsil etsinler, bizlerin dışlanmasına ve nice ötekileşmeye tepki versinler istiyorum… Sadece iki sorum var onlara: Diplomatsın, 1- Neyi temsil ediyorsun? 2- Niye temsil ediyorsun? Yani, ya uygar bir Türkiye’den yanasındır. Ve gerekirse hükümete karşı olman gerekirse de olursun ve haksızlık yapılan insanlardan, baskıya uğrayan sanatçılardan, haksız yere cezalandırılan vatandaşlarından yana olursun. (Bu onurlu duruştan hiçbir şey kaybetmezsin.) Ya da bu vahim baskıcı anlayışı temsil edersin… Ama o zaman, uygar dünyada çok da “hak” aramamalısın… Yap seçimini… Açıklaması olmayan diplomat benim konserime gelmesin… İkisi birden olmuyor çünkü, kimse saf değil. Fotoğraf 2 gün önce dünyanın en önemli konser salonu Carnegie Hall’de çekildi. Sizce ABD Büyükelçimiz, New York Konsolosumuz niye bu 3000 kişi arasında yoktu?

 

Etiketler: