Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Sinemanın ‘en fenaları’ bunlar
Sinemanın ‘en fenaları’ bunlar

Sinemanın ‘en fenaları’ bunlar

Arka Pencere dergisinin altı yıldır verdiği Altın Kestane Ödülleri sahiplerini buldu. 2014 yılının ‘En Fenaları’nın seçildiği ödüllerde ipi, birbirinden fena filmler ve isimler göğüsledi…

Dijital Sinema dergisi Arka Pencere’nin, “Yalnız havyarla yaşanmaz!” anlayışından yola çıkarak yarattığı Altın Kestane altı yaşında. Türkiye sinemasında geçen yılın ‘en fena’larının yedi kategoride değerlendirildiği Altın Kestane Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. 43 eleştirmen ve gazeteci tarafından belirlenen ödüller, 2014’te gösterime girmiş 108 yerli yapım arasından seçildi. Bu yılki Altın Kestane ödülleri şöyle:

En Fena Film: Gulyabani (Orçun Benli) 2012’de çektiği Bu Son Olsun’la ilk filmini çeken ve ‘enteresan’ bir 12 Eylül öyküsü anlatan Orçun Benli, bu kez korku-komedi için kolları sıvadı ama ‘enteresan’ olmayı bile başaramadı. Gulyabani, Sabit Kanca 2, İncir Reçeli 2, Recep İvedik 4, Seni Seviyorum Adamım, [email protected]: Zehr-i Cin gibi rakiplerinin arasından biraz zorlanarak da olsa sıyrıldı.

En Fena Yönetmen: Biray Dalkıran (Seni Seviyorum Adamım + Peri Masalı) 2014’ün hızlı yönetmenlerindendi Biray Dalkıran… Ama “Daha kötüsü yapılana kadar, en kötüsü bu” türünden yorumlar alan Seni Seviyorum Adamım’la gerçek bir fiyaskoya imza attı.

En Fena Kadın Oyuncu: Azra Akın (Çilek) 10 yıl önce Anlat İstanbul gibi kalburüstü bir filmde Pamuk Prenses’i canlandırarak sinemaya adım atan Azra Akın, Çilek’te zarafetinin altında ezilen oyunculuğuyla dikkat çekti.

En Fena Erkek Oyuncu: Peker Açıkalın (Gülcemal) Gülcemal, Altın Kestane adaylığını kıl payıyla kaçırdı… Ama başrol oyuncusu Peker Açıkalın,bırakarak Altın Kestane’ye uzanmayı başardı.

Alarm Zili Ödülü: Murat Şeker (Çakallarla Dans 3: Sıfır Sıkıntı + Hayat Sana Güzel)

Altın Çıngırak Ödülü: Engin Ardıç.

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ ‘SANSÜRCÜ ZİHNİYETE’

Altın Kestane 2014 yılında birbiri ardına yaşanan sansür olayları üzerine Jüri Özel Ödülü’nü sansürcü zihniyete verdiğini açıkladı:”Lars Von Trier’in İtiraf’ına (Nymphomaniac) ticari gösterim izni verilmemesi, Onur Ünlü’nün İtirazım Var’ının 18+ kategorisine sokulması,  Gezi’yi anlatan belgesel Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek!’in Altın Portakal’dan çıkartılması, nedeniyle bu ödül, somut bir kişi ya da kuruma değil, oy birliğiyle bir sansürcü ‘zihniyete’ gitti.”

6’NCI ALTIN KESTANE ÖDÜLLERİ BÜYÜK JÜRİSİ

Muhsin Akgün, Erkan Aktuğ, Bilgehan Aras, Okan Arpaç, Tunca Arslan, Fırat Ataç, Şenay Aydemir, Kemal Ekin Aysel, Janet Barış, Banu Bozdemir, Abbas Bozkurt, Cumhur Canbazoğlu, Ebru Çeliktuğ, Hilal Çetinder, Sadi Çilingir, Suzan Demir, Murat Emir Eren, Murat Erşahin, Talip Ertürk, Berke Göl, Burak Göral, Çağdaş Günerbüyük, Müjde Işıl, Kaan Karsan, Evrim Kaya, Gülçin Kaya, Ali Koca, Tuğçe Madayanti, Ceylan Özgün Özçelik, Murat Özer, Olkan Özyurt, Vuslat Saraçoğlu, Ali Deniz Şensöz, Yeşim Tabak, Müge Turan, Erman Ata Uncu, Ali Ulvi Uyanık, Uğur Vardan, Burçin S. Yalçın, Deniz Yavuz, İlhan Yurtsever, Sinan Yusufoğlu, Fırat Yücel.

Taraf

 

Etiketler: