Pazartesi , 25 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Sansüre tepki çığ gibi…Festival de yarışmadan çekildi, kapanış iptal!
Sansüre tepki çığ gibi…Festival de yarışmadan çekildi, kapanış iptal!

Sansüre tepki çığ gibi…Festival de yarışmadan çekildi, kapanış iptal!

Kültür Bakanlığı’nın baskısı sonucu ‘Bakur’ belgeselinin 34. İstanbul Film Festivali’ndeki gösteriminin iptal edilmesinin ardından bir basın toplantısı düzeneleyen festival yönetimi “Festivalden çekilen filmlerin aldıkları kararı festival olarak destekliyoruz” açıklaması yaptı. Festivalde tüm yarışmalar ve festivalin kapanış töreni iptal edildi.

 

Toplantıda ilk sözü alan İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan, “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik 2004 yılından bu yana yürürlükte. Yönetmelik gereği Türkiye’de üretilen filmlerin festivallerde gösterilebilmesi için kayıt tescil belgesine sahip olmaları gerekiyor. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden 11 Nisan Cumartesi günü İKSV’ye bir yazı gönderildi. Bu yazıda festivalde Türkiye’de üretilen, kayıt tescil belgesi olmayan filmlerin gösterilmesi halinde yaptırım uygulanacağı hatırlatıldı. İstanbul Film Festivali yönetmeliği uyarınca festivale başvuran filmlerden bu belge talep edilmiyor. Bu yaşananların, sinema endüstrisinin mustarip olduğu sorunları çözmek için bir fırsata dönüşmesini umuyorum. Festivalden çekilen filmlerin aldıkları kararı festival olarak destekliyoruz. Bu problemi sektörün tüm aktörleriyle dayanışma içinde çözebileceğimize inanıyorum” dedi.

 

Festival kapsamındaki ulusal ve uluslararası Altın Lale, ulusal belgesel yarışmalarının yanı sıra kapanış töreninin de iptal edildiğinin duyurulduğu toplantıda konuşan uluslararası yarışma jüri başkanı Rolf de Heer, “Uluslararası Yarışma Jürisi ifade özgürlüğüne bir saldırı olarak gördüğü bu hadise nedeniyle festivalden çekilmiştir” dedi.

 

Öte yandan HDP İstanbul Milletvekili ve sinemacı Sırrı Süreyya Önder de Bakur (Kuzey) filminin İstanbul Film Festivali’nde gösterimine izin verilmemesi üzerine yaşanan tartışmaya katıldı. Önder, yaptığı açıklamada, “Türkiye’de iktidarın hık dediğine mık demeyen bir kültür ve sanat ortamı için emek sarf edeceğimi beyan ediyorum” dedi.

Etiketler: