Pazartesi , 25 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Sandıktan melankoli
Sandıktan melankoli

Sandıktan melankoli

İkinci solo albümü ‘Suya Söyledim’ ile Türk Müziği’nin en sevilen şarkılarını yeniden yorumlayan Dilek Türkan, yepyeni albümünde de sağlam adımlar atıyor.

Şarkıların düzenlemelerini Alp Ersönmez ve Cenk Erdoğan’ın gerçekleştirdiği “Suya Söyledim”, Sony Music etiketiyle görücüye çıktı bile. Albümdeki sürprizlerden biri de sözleri Sezen Aksu ve Bülent Ortaçgil’e, müziği ve düzenlemesi ise Erkan Oğur’a ait ‘Bir Ömürlük Misafir’ adlı yepyeni şarkı. “Suya Söyledim” albümünde yine sesi su gibi içimize akan Dilek Türkan’ın şarkılarına melankoli de her sözünde çok yakışıyor. Ayrıca Barış Güleç’in çektiği su altında gerçekleştirilen albüm kapak fotoğrafları albümün bütünlüğünü güzelce tamamlamış… Yeni albümden sözü ve bestesi Erol Sayan’a ait olan çıkış şarkısı ‘Bana Bir Aşk Masalından’ video klibiyle bu aralar ekranlarda. Dilek Türkan’la şarkılarındaki hüznü, günlük hayatındaki neşesini, albümün şarkılarını ve gelecekle ilgili hayallerini konuştuk.

 

» Yeni albümünde Türk müziğinin eski şarkılarını yeniden yorumluyorsunuz, albümdeki şarkılar biraz melankolik değil mi?

Şarkılardaki yorum aslında benim ruh halimin bir yansıması. İki farklı tarafım var benim. Biri, günlük yaşantımda dışarıya yansıttığım neşeli halim, diğeri ise kendi içimde yaşadığım melankolik hal. Şarkılarda da haliyle bu duygusal durum ortaya çıkıyor. Albümde çoğunlukla eski şarkılar var evet ama yeni şarkılar da var ve aynı duygu durumu onlarda da mevcut.

 

» Peki tüm şarkılar içinde size kaydederken duygusal açıdan en zor gelen şarkı hangisi oldu?

“Bir ömürlük misafir” kısacık sözleri olan ama çok derin anlatıma sahip bir şarkı. O şarkıdan aldığım o kadar derin bir etki var ki. Benim de sözlerin hakkını vermem gerekiyordu. Bir de daha önce Erkan Oğur’un seslendirdiği bir eser olduğu için benim tarafımdan kendi yorumumla anlatımı çok kolay değildi. O yüzden bu şarkıyı sizin sorunuza örnek gösterebilirim. » Albümde sıra “Fikrimin ince gülü” şarkısına yorumunuzu dinlemeye geldiğinde neredeyse aşktan öldürüyor; peki siz aşkı nasıl tarif ediyorsunuz? Kendinden geçme durumu bence…

 

» Sözleri Sezen Aksu ve Bülent Ortaçgil’e, müziği ve düzenlemesi ise Erkan Oğur’a ait ‘Bir Ömürlük Misafir’ adlı yepyeni bir şarkınız da var; sizin için özel bir hikayesi var mı?

‘Bir Ömürlük Misafir’e; hikayeden çok hediye demek lazım aslında. Bu şarkı Erkan Oğur’un albüme hediyesidir. Ve çok kıymetlidir bu benim için. İnsanın hayatta güvendiği dostları, büyükleri olmalı. Bu anlamda çok şanslı bir insanım. » Yeni albümle Türk müziğini yeni bir soluk vererek temsil ediyorsunuz; siz neler hayal ediyorsunuz? Yıllar önce müziğe ilk başladığımda amacım hayal ettiğim müziği yakalamaktı. Bu sonu gelmeyen bir hayaldi, çünkü hep biraz daha büyüyordu ve değişiyordu. Durum hala aynı. Dünya müzisyenleri ile ortak projeler, kendi şarkılarımı seslendirmek, önümüzdeki yüzyıla aktarmak adına Klasik Türk Müziği eserlerini geleneksel formla kaydetmek ve dünyanın bir tarafında Türk müziği dendiğinde ismimin anılmasını hayal ediyorum…

Cenk Erdem

Etiketler: