Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Sait Faik’in İstanbul’u kitaplara defnedildi
Sait Faik’in İstanbul’u kitaplara defnedildi

Sait Faik’in İstanbul’u kitaplara defnedildi

Bu yıl 61’incisi düzenlenen Sait Faik Abasıyanık Hikâye Ödülü’nün Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü- Beni Unutma Dörtlemesi 1 adlı öykü kitabıyla Bora Abdo kazandı.

 

 

Ödül töreninde konuşan Abdo “Sait Faik’in İstanbul’u, kitaplara defnedildi” dedi. Milli Reasürans Konferans Salonu Fuayesi’nde gerçekleştirilen ödül töreni sırasında yaptığı konuşmada etnik kökeni için, bir fikri olduğu için, cinsiyeti için, eşcinsel olduğu için öldürülen insanların ülkesinde her sessiz çığlık için bir söylem aradığını belirten Abdo sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 

“Köprüler, havaalanları, yollar… Sait Faik’in İstanbul’u kitaplara defnedildi. Bu kadarla kalsa yine iyi, kitapların içinden sansürle bir kez daha katledildi. Bana soruyorlar Çağanoz kim diye, ömrümce yaza yaza eşkâlini vereceğim kişidir.” Doğan Hızlan’ın başkanlığında toplanan yarışma jürisinde Jale Parla, Metin Celal, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy gibi önemli isimler yer alırken oy birliğiyle verilen ödülün gerekçesinde Abdo’nun yenilikçi tutumu ve çok katmanlı anlatımıyla, sıra dışı bir öykü evreni kurmaktaki başarısına vurgu yapıldı. Bora Abdo Öteki Kışın Kitabı adlı öykü kitabıyla da 2012 yılında Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne layık görülmüştü.

 

HÜSEYİN GÖKÇE

Etiketler: