Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Her şey oniki dolarla başladı
Her şey oniki dolarla başladı

Her şey oniki dolarla başladı

BBC’nin 1972’de çektiği B.B. King belgeselinde, efsane blues müzisyeni çocukluğunu anlatıyor. Dindar bir ailede yetişen King, “Çocukluğum ilahi söylemekle geçti” diyor.

 

Önceki gün 89 yaşında ölen ünlü blues şarkıcısı, gitaristi ve bestecisi B.B. King’in, 1972 tarihli bir BBC belgeselinde, blues söylemeye nasıl başladığını anlatan görüntüler ortaya çıktı. Belgeselde, “Bana şarkı söylemem için 12 dolar verdiler, günde 75 cent’e pamuk toplayan bir adam için bu çok sayıda ekmek demekti” diyen King, çocukluğuna blues şarkılarına etkisinin büyük olduğunu ifade etti. Efsane, belgeselde ABD’nin tarım topraklarında rençberlik yaparak geçen çocukluğunu anlatırken, ailesinin aşırı dindar olduğunun altını çizerek, “Evde veya civarında ilahilerden başka bir şey söylersem, birkaç kırbaç yemem işten değildi” diyor.

 

King, askere gitmeden önce sadece ilahi söylediğini, blues söylemeye askerde başladığını ifade ederek, “Sanırım benim gibi bir çok siyahi çocuk da blues’a bu şekilde başlamıştır” şeklinde konuşuyor. B.B. King’in London adlı albümünü hazırlaması sırasında Londra’daki Command Studios’da çekilen belgeselde King, elektrikli gitarı ilk kez 1942’de Django Reinhardt’dan dinlediğini ve çok etkilendiğini de anlatıyor. King, gitarda kendi tarzını geliştirmek için kuzeni Booker White’ı taklit ettiğini de ekliyor: “Ondan harekete geçirici bir ses alana kadar aptal parmaklarım hareket etmezdi. Sonra ellerim titremeye başlardı.” Rolling Stone dergisi tarafından tüm zamanların en iyi üçüncü gitaristi seçilen King, Jimi Hendrix, Eric Clapton ve George Harrison gibi kendisinden sonraki kuşağın ünlü müzikçilerini de etkilemişti.

 

“AMERİKA, EFSANESİNİ KAYBETTİ”

 

ABD Başkanı Barack Obama, B.B. King’in ölümü üzerine yaptığı açıklamada, “Blues, kralını kaybetti, Amerika, efsanesini kaybetti. B.B. King, aramızdan ayrılmış olabilir ama onun yarattığı büyük heyecan, sonsuza kadar bizimle kalacak” dedi. Obama, üç yıl önce B.B. King’in Beyaz Saray’da konser verdiğini ve eşi Michelle ile kendisine evsahipliği yaptıklarını da hatırlattı. 1995’de BB King ile birlikte Kennedy Center’da birlikte saksofon çalan eski ABD Başkanı Bill Clinton da, ünlü müzisyenin ölümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Türünün en iyi blues gitaristini ve çok güzel bir insanı kaybettik” dedi. Clinton, 1995’deki “düet”i kast ederek, “Hem onula birlikte çaldığım, hem de bunu başkan olarak görevdeyken yaptığım için iki kez mutluyum” ifadelerini kullandı.

 

BBC/RS

Etiketler: