Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Dergilerde bu ay

Dergilerde bu ay

Nisan ayında sinema, edebiyat ve kültür sanat dergilerinden bazılarını sizin için seçtik. Altyazı Aylık Sinema Dergisi 149’uncu nisan sayısında, 34’üncü İstanbul Film Festivali’ni kapağına taşıyor. 4-19 Nisan tarihleri arasında 200’ü aşkın filmin sinemaseverlerle buluşacağı festival bu ay Altyazı’da kapsamlı bir dosyayla ele alınıyor. Ulusal Yarışma ve Ulusal Belgesel Yarışması’nda yer alan yönetmenlerin filmlerine dair görüşleri, geçen yıl uluslararası festivallerde ses getirmiş filmlere dair inceleme yazıları, Ulrich Seidl ve Dagur Kári gibi yönetmenlerle yapılan söyleşiler, bu ay Altyazı’nın 28 sayfalık festival dosyasında. Ayrıca dergide bu ay, Yaşar Kemal’in eserlerinin sinemadaki yolculuğuna bakan bir yazıya sayfalarında yer veriyor.

EDEBİYATTA ERKEKLİK HâLLERİ

SabitFikir dergisinin 50’nci sayısının dosya başlığı, “Edebiyatta Erkeklik Hâlleri”…Egem Atik dosya yazısında, erkeklik çalışmalarının da etkisiyle artık farklı erkeklik hâllerinden söz edebildiğimizi hatırlatıp, “Peki, edebiyatta bu halleri farklı yazarlar, farklı dönemlerde, nasıl anlatıyorlar?” sorusuna yanıt arıyor: Orta sayfalarının vazgeçilmezi Kararsız Okur infografiği de, her zamanki gibi, kapak konusunu destekliyor. Oylum Yılmaz’ın hazırladığı ve Sedat Girgin’in resimlediği Kararsız Okur, bu ay dilde ve edebiyatta erkeklik üzerinden cinsel kimlikler meselesine eğiliyor; erkeğin bir kahraman olarak yaratılmasını dert edinen, eleştiren hikâyelerin peşine düşüyor.
evrensel kultur nisan kapak (1)

‘YÜZ YILLIK AYRILIK’A BAKIYOR

Evrensel Kültür, Ermeni Soykırımı’nın 100’üncü yılında özel sayı ile geliyor. Derginin Nisan sayısında tüm sayfalar bu konuya ayrılarak, 100 yıllık yalnızlığın izini sürülüyor, 1915’ten bu yana yoksun bırakıldıklarımızın peşine düşüyor. 100 yıllık acının ve utancın yüzüne, tarih, kültür ve sanat aynasından bakıyor. Ermenisiz Türk’ün neler kaybettiğini anlayabilmek için, yalnızca vicdanın ve aklın değil, tarihin, dilin, sanatın, zanaatların, edebiyatın, kısacası insanı insan yapan her zenginliğin de kapısından geçmeye çabalıyor. Evrensel Kültür, dosyasındaki çarpıcı yazılarla yeni bir tartışmanın ve özeleştirinin kapısını aralıyor.Altyazi_Sayi_149_Nisan_2015_Kapak (1)

TARAF

Etiketler: