Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Bakur krizi Ankara Film Festivali’ne sıçradı
Bakur krizi Ankara Film Festivali’ne sıçradı

Bakur krizi Ankara Film Festivali’ne sıçradı

İstanbul Film Festivali’ndeki gösterimi Kültür Bakanlığı’nın dayatmasıyla iptal edilen ‘Bakur’ belgeselinin sinema dünyasında yarattığı kriz, 26. Ankara Film Festivali’ne de sıçradı.

 

‘Bakur’un yer aldığı ulusal belgesel yarışması iptal edilen Ankara Film Festivali’nde şimdi de Onur Ünlü başkanlığında Demet Evgar, Serkan Keskin, Emrah Serbes ve Çiçek Kahraman’dan oluşan ulusal yarışma jürisi çekildiğini açıkladı.

 

23 Nisan’da başlayacak 26. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Onur Ünlü başkanlığındaki jürisinden yapılan açıklama şöyle:

 
“Basına ve kamuoyuna Ankara Ulusal Film Yarışması Jürisi olarak festivalden çekildiğimizin duyurusudur.
12 Nisan 2015 tarihinde, 34. İstanbul Film Festivali kapsamında BAKUR (KUZEY) adlı belgesel filmin gösterimi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kayıt-tescil ve eser işletme belgeleri olmayan yerli filmlerin festivalde gösterilemeyeceğini bildirmesi üzerine, festival yönetimi tarafından iptal edilmiştir. Ardından, 16 Nisan 2015 tarihinde Ankara Uluslararası Film Festivali bir basın açıklaması yapmıştır. Bu açıklamada, 5224 sayılı sinema filmlerinin değerlendirilmesi ve sınıflandırılmasına ilişkin 2004 yılında yürürlüğe giren kanunun ilk defa çalıştırılarak festivalleri film gösteremez duruma getirdiği belirtilmiştir. Festivalde belgesel ve kısa film yarışmalarının iptal edildiği ve sadece kayıt-tescil ve eser işletme belgesi olan filmlerin gösterileceği duyurulmuştur.

 

Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Yarışma Jürisi olarak kayıt-tescil ve eser işletme belgesinin bir sansür mekanizması olarak işletilmesine karşı çıkıyoruz. Festivallere dayatılan bu uygulama sonucunda, filmlerin gösterimlerinin engellendiği bir ortamda jürilik görevimizi yerine getirmemizin mümkün olmadığını düşünüyor ve Ulusal Yarışmadaki jürilik görevimizden çekiliyoruz. Gösterilecek filmlerin seçiminde festivallerin özgür bırakılması gerektiğine inanıyor, filmleri gösterilmeyen sinemacı dostlarımızın yanında, sansüre karşı duruyoruz.”

 

Onur Ünlü (jüri başkanı)
Demet Evgar
Çiçek Kahraman
Serkan Keskin
Emrah Serbes

Etiketler: