Çarşamba , 1 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » ‘Türkiye’de iş kazasında ölümler İngiltere’nin 14 katı’
‘Türkiye’de iş kazasında ölümler İngiltere’nin 14 katı’

‘Türkiye’de iş kazasında ölümler İngiltere’nin 14 katı’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, Samsun’da katıldığı seminerde yaptığı konuşmada, “Son 10 yıllık ortalamaya baktığımızda ülkemizde iş kazalarından hayatını kaybedenlerin sayısı 100 binde 12- 14 civarında seyretmekte. Bu rakam İngiltere’de 100 binde 1″ dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) tarafından, iş kazalarına dikkat çekebilmek için, ‘Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi’ adlı seminer düzenlendi. Anemon Otel’de gerçekleşen seminere Samsun Vali Yardımcı Mehmet Ali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, kurum müdürleri ile iş adamları katıldı.

Seminerin açılışında konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim şunları söyledi:

“İş sağlığı ve güvenliği konusu sadece ülkemizin değil tüm dünya ülkelerinin en önemli sorunlarından birisi. Dünyada her yıl 2 milyon 300 bin insan iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Ülkelerin iş kazaları ve hastalığı oranı 100 binde işçi başına değerlendirilmekte. Bu bakımdan bakıldığında en iyi ülke İngiltere’dir. İngiltere’de 100 binde işçi ölüm oranı 1 çalışan seviyesindedir. Bu rakam ülkemizde ise 2012 yılında 100 binde 6.2 seviyesinde idi. Ancak 2013 yılında yaşanan kazalar ile bu oran yükselişe geçti. 100 binde 10’lar civarında seyrediyor. Son 10 yıllık ortalamaya baktığımızda 100 binde 12- 14 civarında seyretmekte.”

RİSKLİ SEKTÖRLER: İNŞAAT, MADEN VE METAL

İnşaat sektöründe özellikle cephe iskelelerinden, düşmeden kaynaklı ciddi kazalar gerçekleştiğini hatırlatan Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim şöyle devam etti:

“Gerçekleşen kazaların 3’te 1 oranı inşaat sektöründe oluyor. Bundan sonraki sektörler maden ve metal sektörleri. Maden sektöründe maalesef son yıllarda toplu ölümlerle karşı karşıya kaldık. Ama netice olarak riskli sektörler tüm dünyada olduğu gibi bizde de inşaat, maden ve metal sektörleridir.

İnşaat sektöründeki kazaların yüzde 40’ı yüksekten düşmekten, bunun da yüzde 25’i cephe iskelelerinden düşmelerden kaynaklı olarak önümüze çıktı. Biz de ilgili kurumlarla bir araya gelerek bunun neden kaynaklandığını araştırdık ve bu projeyi gerçekleştirdik. Bu projeyle neyi yapmayı amaçlıyoruz? Öncelikle sahada kullanılan iskeleler standart dışı iskeleler. Son yıllarda özellikle inşaat söktüre yapılan denetimlerde önemli sayıda kapatmalar gerçekleşiyor. Bu kapatmalar o iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin yeterince sağlanamamasından kaynaklanıyor. Eğer bu işletmeler gerekli önlemleri alırsa kapatma kararı kalkıyor.”

İlker AKTAŞ/ SAMSUN, (DHA)