Perşembe , 26 Şubat 2015
Anasayfa » Güncel » Akyürek Dink cinayetinden gözaltında! Peki Akyürek kimdir?
Akyürek Dink cinayetinden gözaltında! Peki Akyürek kimdir?

Akyürek Dink cinayetinden gözaltında! Peki Akyürek kimdir?

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü Hrant Dink cinayetinde ihmali olduğu öne sürülen kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Ankara’da gözaltına alındı. Sağlık kontrolünden geçirilmesi beklenen Akyürek’in daha sonra İstanbul’a gönderileceği öğrenildi.

PARALELDEN ALAMADIK, DİNK’TEN ALALIM” DEDİLER

Dink suikastının olduğu dönemde Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü koltuğunda oturan Ramazan Akyürek’in gözaltına alınmasıyla ilgili, Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, “Ramazan Akyürek cinayette sorumluluğu olan şahıslardan biridir” dedi. Akyürek’in tutuklanması durumunda ise uygulamanın, “suçun ağırlığı” bakımdan uygun olacağını söyledi. Bakırcıoğlu, “Bizim hem Trabzon İl Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç’in, hem de ifadesi alınmayan Trabzon Jandarma görevlilerinin ifadesinin alınması yönünde bir talebimiz vardı. Savcılık makamının da bu isimlerin ifadesini alacağını düşünüyorum ben. Soruşturmanın siyasi bir soruşturma haline geldiğine yönelik iddialar var kamuoyunda. Benim soruşturmanın yürütüldüğü aşamada, böyle bir şey söylemem mümkün değil. Neticede, soruşturmada ismi zikredilen görevlilerin çok büyük bir kısmının ifadesi alındı” dedi.

OLAYLARIN GÖBEĞİNDEKİ DİNÇ’İN İFADESİ BİLE ALINMADI

Ramazan Akyürek’in avukatı Adnan Şeker ise, gözaltı kararını “kepazelik” olarak nitelendirdi. Şeker, “Ramazan beyin tutuklanacağından eminiz” diyerek şunları söyledi: “Mahkemenin tutuklama kararını vereceğinden eminiz. Aslında soruşturma sürecine bakarsanız 2004 yılında Sabiha Gökçen’in ermeni kızı olduğu tartışmasından tutun da, genelkurmay’ın açıklaması, Hrant Dink’in İstanbul valiliğine çağrılmasına kadar 2007’ye kadar gelen bir süreç var. Bu süreçte devlet makamları özellikle Dink’le ilgili hiçbir tedbir almıyor. O zaman dönemin Trabzon emniyet müdürü Ramazan bey, istihbari bir bilgi ediniyor. Ramazan bey o dönem, Dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç’in amiri konumunda. Engin Dinç, Erhan Tuncel’i yardımcı istihbarat elemanı olarak çalıştırıyor, cinayet bilgisini ediniyor. Daha sonra bu bilgi hem Engin Dinç, hem de Ramazan beyin imzasıyla hem İstanbul’a, hem de İstihbarat Daire Başkanlığı’na gönderiliyor. Bu rapordan sonra İstanbul valiliği hiçbir tedbir almıyor, olay İstanbul’da oluyor. Bütün bunlara rağmen, sorumlu Ramazan bey oluyor, olayların göbeğindeki Engin Dinç’in ifadesi bile alınmıyor.

BÖYLE KEPAZELİK OLMAZ

Yargı şu an siyasal iktidara payanda olmuş durumda. Savcı, istediği adamın ifadesini almıyor. Bu gözaltı ne hiyerarşik olarak ne de mantıki olarak doğru değil. Emniyet içindeki hiyerarşi bilinir. Ramazan beyin altındaki kişi sorumlu değil, Ramazan bey sorumlu. İstanbul’a geliyorsunuz, üsttekilerin hiç sorumluluğu yok, alttaki bir iki polis memurunu yakalayıp cezalandırıyorlar. Böyle bir kepazelik olmaz. Ramazan Bey’e, ‘paralelden alamadık, Dink’ten alalım’ diyerek gözaltı yaptılar.”

RAMAZAN AKYÜREK KİMDİR?

Ramazan Akyürek Emniyet içindeki cemaatçi yapılanmanın başta gelen isimlerinden biri olarak niteleniyordu. . Bu durum, Akyürek İstanbul’da görev yaptığı dönemde İstanbul Valisi Erol Çakır tarafından siciline düşülen “Emniyetteki hizipleşme içinde irticai akımlara (Fethullah) yakın. Dikkat edilmelidir” notuyla devlet katında kayıt altına da alınmıştı.

Akyürek Trabzon Emniyeti’nin başına getirildiğinde 2004 yılında McDonald’s bombalandı, 29 Kasım’da KTÜ Öğretim Üyesi Doç. Hicabi Cındık öldürüldü. 7 Ocak 2005’te yine KTÜ’den Prof. Dr. Sadettin Güner ve üç yaşındaki oğlu çapraz ateşle öldürüldü.

6 Nisan 2005’te TAYAD üyeleri yüzlerce kişi tarafından linç edilmek istendi. 19 Ocak 2006’da Kürt işçilerin gittiği bir kıraathaneye molotof kokteyli ile saldırı oldu. 5 Şubat 2006 tarihinde ise Santa Maria Kilisesi’nin rahibi Santoro 16 yaşında bir lise öğrencisi tarafından öldürüldü.

ERHAN TUNCEL

İddialara göre Dink cinayetinin azmettiricisi olarak yargılanan Erhan Tuncel’in suçlu olduğunu Akyürek döneminde Trabzon Emniyeti biliyordu. Halen Dink cinayetinden hükümlü olan Tuncel’e “Sen bize muhbirlik yap, biz senin hapse girmeni engelleyelim” dendi. Tuncel kabul etti.

AKYÜREK TERFİ ETTİ

Bu tabloya ağmen 9 Mayıs 2006 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı olarak atandı.

HRANT DİNK’İN ÖLDÜRÜLMESİ

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink 19 Ocak 2007’de İstanbul’da Ogün Samast tarafından öldürüldüğünde, Ramazan Akyürek İstihbarat Dairesi Başkanı’ydı. Dink’in vurulacağı, cinayet öncesinde tam 17 defa ihbar edilmişti. Zaten Trabzon Emniyeti ve İstihbarat Şube’nin elinde cinayetin nerede, nasıl, hangi silahla yapılacağına varana kadar bilgi vardı.

AKYÜREK’İN DİNK CİNAYETİNDEKİ ROLÜ

Cinayet sonrası süreçte Akyürek bir süre “dokunulmaz” konumunu sürdürdü. Ancak bir süre sonra  AKP Akyürek’i “geriye çekme” kararı almak zorunda kaldı. Ramazan Akyürek Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı görevinden alınarak, Polis Başmüfettişi olarak atandı.

AYSUN YAZICI/ TARAF