Cuma , 8 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » Odatv davasında müthiş gerçek ortaya çıktı!
Odatv davasında müthiş gerçek ortaya çıktı!

Odatv davasında müthiş gerçek ortaya çıktı!

Odatv davasında bilirkişi Tuncay Beşikçi, suçlama konusu olan dosyaların başka bir bilgisayarda yaratılıp bilgisayarlara kopyalandığını tespit ettiklerini ve bu dosyaların virüslü dosyalarla uzantılı olduğunu açıkladı.

Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Soner Yalçın, Prof. Dr. Yalçın Küçük ve eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın aralarında bulunduğu 13 sanıklı ‘Oda tv Davası’ özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından yeni mahkemesinde ilk defa görülmeye başlandı.

Son defa 12 Aralık 2013′te eski mahkemesi özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava bu mahkemelerin kapatılmasının ardından 414 gün sonra yeni mahkemesi İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

NEDİM ŞENER KATILMADI

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görülen duruşmaya Soner Yalçın, Yalçın Küçük, Ahmet Şık ve Hanefi Avcı’nın aralarında bulunduğu 11 tutuksuz sanık katıldı. Nedim Şener ise yurtdışında olduğu için mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı avukat Duygun Yarsuvat da Soner Yalçın’ın avukatı olarak hazır bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, CHP’den ihraç edilen milletvekili Süheyl Batum ile Emekli Albay Dursun Çiçek de duruşmaya izleyici olarak katıldı.

BİLİRKİŞİ: ‘DOSYALAR KOPYA’

Odatv davasında bilirkişi Tuncay Beşikçi açıklamalarda bulundu. Tuncay Beşikçi, suçlama konusu olan dosyaların başka bir bilgisayarda yaratılıp bilgisayarlara kopyalandığını tespit ettiklerini söyledi. Bu dosyaların virüslü dosyalarla uzantılı bulduğunu belirtti. Beşikçi, bilgisayarlara sahte mailler aracılığıyla gönderilmiş virüslerle girildiğini tespit ettiklerini ve bu virüslerle dosyaların bırakıldığını gördüğünü kaydetti.

SONER YALÇIN’DAN SAVUNMA

Duruşmada Soner Yalçın (fotoğrafta) söz aldı. Yalçın “4 yıldır gerek yandaş medyada gerek Cemaat medyasında hakkımızda söylenmedik söz bırakmadılar. Biz gazeteciyiz. Biz Namık Kemallerden beri acıya alışığız” dedi. Yalçın, “Sizden rica ediyorum. Kaşif Kozinoğlu aramızda yok. Bu davada kan akmıştır. Bu dava devlet içindeki çetenin ortaya çıkarılması için bir fırsattır. Bitiriniz ve suç duyurusunda bulununuz” dedi.

Soner Yalçın, “Burada polisler savcılar ve hakimler adına suç duyurusunda bulunmak istiyorum” dedi.

AHMET ŞIK: CEMAATİN YAPTIĞINDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ YOK

Duruşmada daha sonra Ahmet Şık söz aldı. Savcı Zekeriya Öz‘ün kendisine “Ahmet Bey’i tanımam polis gönderiyor, ben imzalıyorum” dediğini söyleyen Şık da dosyayı okuduğu için hakime teşekkür etti. “Bu soruşturmayı Gülen Cemaat’inin yaptığından kimsenin kuşkusu yok” diyen Ahmet Şık “Fethullah Gülen’in ve dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın birlikte suç işlemek için örgüt kurmaktan mahkeme önüne çıkmaktan yargılanmadığı bir dava eksik kalır. Erdoğan, Fethullah Gülen’le birlikte yargılanmak zorundadır” diye konuştu.

Ahmet Şık, “Erdoğan’ın ‘ne istediler de vermedik’ bir suç itirafıdır. Bu dava bu haliyle bitmiştir” dedi.

DUYGUN YARSUVAT DA DURUŞMADA

Çağlayan Adliyesi’e Odatv Davası’nı takip etmek için gazetecilerin yanı sıra CHP Milletvekili Umut Oran da geldi. Eskişehir Bağımsız Milletvekili Süheyl Batum da duruşmada yerini aldı. Davayı takip etmek için EFJ’den Berry White, eski TGS Başkanı Ercan İpekçi de adliyede.

Sanıklar şu an duruşma salonuna girdi. Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat da Soner Yalçın’ın avukatı olarak duruşma için Çağlayan Adliyesi’ne geldi. Emekli Albay Dursun Çiçek de adliyeye geldi.

41 YILA KADAR DEĞİŞEN CEZALAR

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız’ın hazırladığı 134 sayfalık iddianamede, Nazlı Ilıcak şikayetçi olarak yer alırken, Yalçın Küçük, Soner Yalçın, Ahmet Şık, Hanefi Avcı, Nedim Şener, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Doğan Yurdakul, Müesser Uğur, Coşkun Musluk, Sait Çakır, Ahmet Mümtaz İdil ve İklim Ayfer Kaleli sanık olarak bulunuyor. Sanıklar hakkında 7,5 yıldan 41 yıla kadar değişen hapis cezaları isteniyor.

sozcu.com.tr

Etiketler: