Cumartesi , 11 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » MİT TIR’ını durduran askerlere yardımı deşifre etme suçlaması
MİT TIR’ını durduran askerlere yardımı deşifre etme suçlaması

MİT TIR’ını durduran askerlere yardımı deşifre etme suçlaması

MİT’e ait TIR’ların durdurulmasıyla ilgili askerlere STV’nin “Şefkat Tepe” dizisi soruldu. Askerlere, “Devlet kapsamındaki yardım TIR’larının deşifre etme” suçlaması yapıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Selam soruşturması kapsamında gözaltına alınan 34 askerden 32’si tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Merkez Komutanlığı’nda ifadeleri alınan askerler sadece, mahkeme aşamasında adliyeye getirildi.

Gözaltındaki polislere ilk olarak, MİT’e ait TIR’ların durdurulmasıyla ilgili sorular sorularak, askerlere “Devlet kapsamındaki yardım TIR’larının deşifre etme” suçlaması yapıldı. Baskının olduğu anın kısa bir süre sonra medyada yer aldığı belirtilen sorgulamalarda askerlere, “Olay yerine basın mensuplarını çekim yapmak üzere çağırdınız mı” diye soruldu. Askerler bu soruya, “Biz çağırmadık” diye cevap verirken, bir asker, “Hatta basın mensuplarını olay yerinden uzaklaştırılması için emir verdik” dedi. Askerlere, MİT müsteşarı, özel kalem müdürü ve danışmanlarının “Selam Tevhid” soruşturması kapsamında telefonlarının yasa dışı dinlendiği iddiaları da soruldu. Bu soruya bir asker, üslerinin talimatı doğrultusunda TIR’ların aranması olayına dâhil olduğunu ve TIR’ların MİT’e ait olduğunu olay sonlanınca öğrendiğini belirtti.

STV’NİN DİZİSİ SORULDU

Askerlere sorulan sorulardan bir tanesi de, Samanyolu TV kanalındaki Şefkat Tepe adlı dizi oldu. Dizinin 19 Ekim 2013 tarihinde yayınlanan bölümünde “Karanlık Karar Kurulu” bölümüyle ilgili asker, emniyet ve medyanın “talimat aldığı” sorusuydu. Sorgulamada ayrıca, TIR’ların durdurulmasıyla ilgili ilginç ifadeler kullanıldı. Bir soruda, TIR’ların durdurulduğu sırada, askerlerin MİT mensuplarına işkence yaptığı iddia edilerek, “Devlet sırrı kapsamındaki yardım faaliyetini deşifre etmek için arama yaptığınız tespit edilmiştir.

MİT’e ait devlet sırrı kapsamındaki yardım tırlarını niçin durdurdunuz. MİT mensubu olduğunu bildiğiniz görevlilere neden zor kullanarak yaralanmalarına sebep oldunuz? Yardım tırlarında neden arama yaptınız? Bu konuda resmi veya sivil herhangi bir kişiden talimat aldınız mı?” diye soruldu. Bu soruya askerler, “TIR’lar- daki kişilerin MİT mensubu olduğunu bilmiyorduk, bize belge ibraz etmedikleri gibi kimlik de göstermediler… Kimlik göstermeyince bizim kafamızdaki şüpheler aydınlanmadı. Bizde doğal olarak Cumhuriyet Savcısının Selahattin yarbaya vermiş olduğu talimat doğrultusunda işlem yaptık” şeklinde cevapladı.

AYSUN YAZICI

Etiketler: