Cumartesi , 18 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » Metal işçileri eylemde
Metal işçileri eylemde

Metal işçileri eylemde

Türk Metal ile Bosch patronu arasında süren sözleşme görüşmelerinde, işçilerin baskısı sonucu MESS sözleşmesinin üzerinde kazanım elde edilmesi, Bursa’da diğer metal fabrikalardaki işçileri harekete geçirdi.

 

Türk Metal sendikasının örgütlü olduğu Renault, TOFAŞ, Coşkunöz gibi metal fabrikalarında çalışan işçiler, yemek boykotu ve vardiya çıkışlarında alkışlı protestolarla Türk Metal yöneticilerine tepki gösteriyor. İşçiler MESS ile imzalanan 3 yıllık ve düşük zam içeren sözleşmenin, taleplerini karşılayacak bir sözleşmeyle yenilenmesini istiyor.
Evrensel gazetesinden Hakkı Tali’nin haberine göre, Renault fabrikasında işçiler, “Madem Bosch’ta böyle sözleşme imzalayacaktınız, o zaman bizde niye böyle kötü bir sözleşme imzaladınız” diyerek imzalanan sözleşmeyi kabul etmeyeceklerini söylediler.
İşçiler eylem yapmalarına rağmen sendikacılar gelmeyince fabrika direktörü ile görüştü. Bu görüşmede kendilerine ‘taleplerinin değerlendirileceği’ söylenince işçiler sendika değiştirmeleri halinde işten atılmayacaklarına söz verilmesini istedi.

 

Tofaş’ta yapılan eylemde ise işçiler polisle karşı karşıya geldi. Bosch’ta imzalanan sözleşmeye itiraz etmediklerini sadece kendilerine de aynı hakların tanınmasını istediklerini söyleyen işçilerin fabrika önüne çıkmalarına çevik kuvvet tarafından izin verilmedi. Bunun üzerine 200 kadar işçi sendika şubesine giderek taleplerini ilettiler.

Etiketler: