Cumartesi , 18 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » İlkokulda öğrencilere hadis ezberletip videoya kayıt ettiler
İlkokulda öğrencilere hadis ezberletip videoya kayıt ettiler

İlkokulda öğrencilere hadis ezberletip videoya kayıt ettiler

İstanbul Küçükçekmece Kanarya İlkokulu’nda “Kutlu Doğum Haftası” etkinlikleri için 1,2, 3 ve 4. sınıfa giden öğrencilere 23 tane hadis ezberletiliyor. Bu hadisleri ezberleyen öğrenciler videoya kaydedildi ve kutlu doğum haftası etkinliklerinde kullanılacak.

Tolga Alp Turgut’un Evrensel’de yer alan haberine göre, İstanbul Küçükçekmece Kanarya İlkokulunda, 2014-2015 eğitim ve öğretim döneminin başlangıcından itibaren, bu yıl düzenlenecek Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri için öğrencilere hadis ezberletiliyor. Okulun din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeninin başlattığı uygulama ile 1,2,3 ve 4. sınıfların tamamına ezberlemeleri için 23 tane hadis dağıtıldı. Hadisleri ezberleyen öğrenciler ise kutlu doğum haftası etkinliklerinde kullanılmak üzere videoya kaydedildi.

 

 

EĞİTİM SEN: DİN ÖĞRETMENİ, ‘BU ÜLKEDE HERKES MÜSLÜMAN’ DEDİ

 

Öğrencilere hadis ezberletildiği haberi üzerine okula giden Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şube Başkanı Mehmet Emin Kırşanlıoğlu, öğretmen ve idareyle görüştü. Kırşanlıoğlu’nun verdiği bilgiye göre, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni, “Uygulamanın ideolojiyle ilgisi yok. Bu ülkede herkes Müslüman’dır” derken, okul idaresi de “Nasıl 23 Nisan’da şiir ezberleniyorsa, kutlu doğum haftasında da hadis ezberlenir” diyerek uygulamayı destekledi.

 

‘PEDAGOJİK EĞİTİME AYKIRI’

 

Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şube Başkanı Mehmet Emin Kırşanlıoğlu, uygulamanın pedagojik ve laik eğitime aykırı olduğunu ifade ederek, “Hadislerin içeriğini tartışmak bizim görevimiz değil. Ama bu dönemdeki çocuklar, soyut düşünme zekasına henüz sahip değiller, somut işlem dönemindeler. Zaten böyle düşünüldüğü için de 4. sınıflar hariç bu çocukların müfredatında din kültürü ve ahlak bilgisi dersi yok. Çocuklar, bu konuları anlamaya müsait olmadığı için farklı sorunlar doğabilir. Kendi aralarında da sorunlar yaşayabilirler” diye konuştu. Okul idaresinin “Öğrencilere zorla ezberletmiyoruz” şeklinde yaptığı savunmayı eleştiren Kırşanlıoğlu, “Hadisler bütün sınıflara dağıtılmış. O yaştaki çocukların öğretmenin isteğini geri çevirip, ‘inancıma ters’ diyecek hali yok” dedi. Konuyla ilgili İl Milli Eğitim Disiplin Kuruluna başvuru yapacaklarını söyleyen Kırşanlıoğlu, “10 yaşından küçük öğrencilerimizin bu şekilde videoya kaydedilmesini doğru bulmuyoruz. Böyle uygulamalar imam hatip okullarında bile yok” şeklinde konuştu.

Etiketler: