Pazartesi , 23 Şubat 2015
Anasayfa » Güncel » HSYK, iki mahkemeye hâkim atamayı unuttu… Vatandaş mağdur
HSYK, iki mahkemeye hâkim atamayı unuttu… Vatandaş mağdur

HSYK, iki mahkemeye hâkim atamayı unuttu… Vatandaş mağdur

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK), 5 Şubat’ta İstanbul Küçükçekmece Adliyesi’ndeki 1 ve 2. Sulh Hukuk Mahkemesi hâkimlerini başka mahkemelere atadıktan sonra boş kalan mahkemelere hâkim atamayı unuttuğu ortaya çıktı.

Geçici atanan hâkimler yargılama yapmadan duruşmaları erteleyince vatandaşlar mağdur oldu. Zaman Gazetesi’nin haberine göre, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) resmi internet sitesinden adlî ve idarî yargı hâkimlerinin yetkilerine ilişkin yaptığı duyuruda, İstanbul Küçükçekmece Adliyesi’ndeki 1 ve 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne hâkim atamayı unuttuğu ortaya çıktı.

HSYK’nın 5 Şubat 2015 tarihinde yaptığı 1, 2, 3, 4 ve 5’inci Bölge Adli Yargı ve İdari Yargı Hâkimlerinin yetkilerinin belirlenmesi ve yeniden incelenme taleplerinin değerlendirilmesine ilişkin yaptığı duyuruda, Küçükçekmece 1. Sulh Hukuk Hâkimi Duygu Mengi Akçadırcı, 5. Asliye Hukuk, Küçükçekmece 2. Sulh Hukuk Hâkimi Feride Korkut Kurt ise 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yetkilendirildi.

Hâkimler Akçadırcı ve Kurt’tan boşalan mahkemelere ise HSYK tarafından yaklaşık iki haftadır yetkilendirme yapılmadığı ortaya çıktı. HSYK’nın yetkilendirme yapmayı unuttuğu mahkemelerde sadece işlem amaçlı iş yürütülüyor. Bakırköy Adalet Komisyonu tarafından görevlendirme yapıldığı öğrenilen mahkemelerde geçici olarak görev yapan hâkimler ise yargılama yapmayarak duruşmaları bir başka güne erteliyor. Bir başka güne duruşma tarihi verilen mahkemedeki dosyalar, HSYK tarafından atanacak yeni hâkimleri bekliyor. Yargılamanın yapılamadığı mahkemelerde vatandaşın yargı sürecinin uzaması ise başka mağduriyetler doğuruyor.

İSTANBUL (CİHAN)