Cumartesi , 28 Şubat 2015
Anasayfa » Güncel » Gül’den fotoğraflı başsağlığı mesajı
Gül’den fotoğraflı başsağlığı mesajı

Gül’den fotoğraflı başsağlığı mesajı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 2008 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü Yaşar Kemal’e verirken çekilen fotoğrafı paylaşarak duygusal bir mesaj yayınladı.

Edebiyatımızın büyük çınarı olarak tanımladığı Yaşar Kemal’in ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getiren Gül, “Hastalığı boyunca düzenli olarak Ayşe Hanım’ı arayarak durumunu takip etmiş; umutla iyileşmesini beklemiştim. Maalesef olmadı. Acı haberi alır almaz Ayşe Hanım’a ulaşarak başsağlığı ve sabır dileklerimi ilettim” dedi. Gül mesajında şu ifadeleri kullandı: “Yaşar Kemal, Homeros’tan Dede Korkut’a; Kürt destanlarından Yunus Emre ve Karacaoğlan’a; Evliya Çelebi’den Sait Faik’e uzanan edebi zenginliğimizi günümüzün süzgecinden geçirerek evrensel ve anıtsal eserlere dönüştürdü.

Edebiyatımızı en yüksek noktalara taşırken bir aydın olarak özgür ve bağımsız duruşuyla, insani değerlerin yüceliğinden taviz vermeksizin ve toplumsal sorumluluk bilinci içerisinde hep barıştan yana oldu, barışın dilini kullandı.2008 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü kendisine tevdi ettiğim törende yaptığı konuşmada, “… Bugün de sonsuz düşler kuruyorum. Düş gücünü yitiren insanın hiçbir umudu kalmaz…Ben onun için yazıyorum, sevgi için, dostluk için, savaşa düşmanlık için yazıyorum. İyi şeyler için yazıyorum yoksa gerisi ne olacak yani. Her şey ölümlüdür…İnsanın içindeki vicdan ölümlü değildir, içindeki sevgi ölümlü değildir’ demişti.Yarattığı eserlerin hepimizin düşleri ve umutları olmaya devam edeceği ve içimizdeki sevgiyi ve vicdanı ayakta tutacağı inancıyla kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun.”

DHA