Cumartesi , 25 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » Gezi davasında ders gibi karar
Gezi davasında ders gibi karar

Gezi davasında ders gibi karar

Balıkesir’de Gezi Parkı eylemlerine katıldığı gerekçesiyle yargılanan Mehmet Ali Sallabaş hakkında beraat kararı veren mahkeme, gerekçe olarak ağaçlar kesildikten sonra eylem yapmanın faydasının olmayacağını gösterdi. Mahkeme, özel koşullarda yetkililere haber vermeden eylem yapılabileceğine hükmetti.

 

İleri Haber’den Sami Menteş’in haberine göre, Balıkesir 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen Gezi davasına bakan hakim Dilek Dik, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’in kararlarını da referans göstererek hukuk dersi niteliğinde bir karar gerekçesi yazdı.

 

Sallabaş’ın Gezi eylemlerine katıldığı gerekçesiyle ceza almasına gerek olmadığına hükmeden Dik, protestoların Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmemesi isteğiyle başladığına dikkat çekerek, bu eylemin ağaçlar kesildikten sonra yapılmasının anlamsız olacağını vurguladı.

Birleşmiş Milletler hükümlerine göre barışçıl bir biçimde toplanma hakkının hukuk tarafından tanındığı belirtilen kararda, acil durumlarda yetkili makamlara bildirimde bulunulmadan yapılan eylemlerin suç işleme kastını doğrudan içermediğinin altı çizildi.

 

Dik, karar gerekçesinde AİHM’in bundan önce verdiği benzer bir karara da atıfta bulunarak şu ifadeleri kullandı:

“AHİM’in Macaristan aleyhine Eva Molnar davası kararında da belirttiği üzere spontane bir şekilde gösteri düzenleme hakkının ancak bir olaya hemen cevap verme niteliği taşıması ve özellikle hemen yapılmadığı taktirde önemini kaybedecek olması gibi bazı özel koşullarda genel kuralların aksine yetkili makamlara haber verme zorunluluğundan muaf tutulabileceğine karar vererek bu şekilde bildirim yükümlülüğüne uymadan yapılan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının korunması gerektiğini belirttiğinden sanığın katıldığı gösterinin ise yukarıda belirtilen şekilde eylemlerinin ilk yapıldığı günlere denk gelmesi sebebiyle sonra yapılması durumunda önemini kaybedecek nitelikte bulunduğundan İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde bildirimi yükümlülüğüne aykırı davranarak eyleme katılmasının sanıkta suç işleme kastını göstermeyeceği kanaatine varılmıştır.”

Etiketler: