Salı , 13 Ocak 2015
Anasayfa » Güncel » Gaziantep’te istihbaratçı polislere operasyon
Gaziantep’te istihbaratçı polislere operasyon

Gaziantep’te istihbaratçı polislere operasyon

Gaziantep’te, yasa dışı dinleme yaptıkları iddiasıyla daha önce İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görev yapan polislere yönelik operasyon başlatıldı.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki İstihbarat Şubesi’nde görev yapan ancak son bir yıl içerisinde farklı birimlerde görevlendirilen 20’yi aşkın polisin ‘usulsüz dinleme’ yaptıkları iddiasıyla haklarında başlatılan soruşturma kapsamında savcılık tarafından gözaltına alınması kararlaştırıldı.

Sosyal medya fenomeni ‘Fuat Avni’nin de operasyon yapılacağını gece yarısı twitter hesabından duyurdu. Bu duyurudan saatler sonra operasyon bu sabah düzenlendi ve daha önce istihbarat şubelerde görev yapan polislerin adreslerine günün ağarması gidildi. Evlerinde meslektaşları tarafından gözaltına alınan polisler, Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken yapılanların algı operasyonu olduğunu ve haksızlığa uğradıklarını söyledi.

Gözaltına alınan polislerden Mehmet Zeki Ç.’nin eşi ise kocasının uzun yıllardır istihbaratçı olarak çalıştığını ve son bir yıldır adliyede görevlendirildiğini belirterek, “Eşim hak, hukuk yemedi. Terörle, teröristle mücadele etti. Eşimle gurur duyuyorum” dedi.
OPERASYON SÜRÜYOR

Kentin çeşitli semtlerinde halen operasyonlar devam ederken, gözaltına alınacak kişi sayısının 20’nin üzerinde olduğu bildirildi. Gözaltına alınmalarının ardından Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen eski istihbaratçıların, görev yaptığı dönemlerde usulsüz dinleme yaptıkları iddiasıyla sorgulanacakları öğrenildi. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri konuya ilişkin bilgi vermezken, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın operasyonla ilgili açıklama yapacağı bildirildi.

ŞAMİL TAYYAR’DAN SİTEMLİ MESAJ

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Gaziantep’te yürütülen operasyonu Twitter hesabında değerlendirdi. Tayyar, operasyonun duyulması ardından sosyal medya hesabından paylaştığı sitem içeren mesajlarında şu ifadelere yer verdi:

“Henüz MİT, Gezi, 17 Aralık yaşanmadan 3 yıl önce Gaziantep’teki paralel çeteyi deşifre ettiğimde partim dahil kimse inanmadı, yalnız kaldım. Şükürler olsun ki 3 yıl sonra haklılığımız çıktı ortaya. Gaziantep’te operasyon başladı. İnşallah emniyetle sınırlı kalmaz.”

ESKİŞEHİR ESKİ İSTİHBARAT ŞUBE MÜDÜRÜ GÖZALTINA ALINDI

Bu arada 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ardından Emniyet teşkilatında polislere yönelik yapılan gözaltılara bir yenisi daha eklendi. Polise yönelik Gaziantep merkezli operasyonda Eskişehir’de, eski istihbarat müdürü M.A., evinde gözaltına alındı. Avukatlar, müvekkillerinin ne ile suçlandığını bilmediklerini ifade etti. M.A’nın daha önce Şanlıurfa’da görev yaptığı öğrenildi.

Hasan KIRMIZITAŞ- Metin Faruk TAMER/GAZİANTEP, (DHA)/ MEHMET KURU, ESKİŞEHİR (CİHAN)