Çarşamba , 29 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » ‘Erdoğan’a hakaret’ten tutuklanan avukat için 8 yıl 9 ay hapis cezası talebi
‘Erdoğan’a hakaret’ten tutuklanan avukat için 8 yıl 9 ay hapis cezası talebi

‘Erdoğan’a hakaret’ten tutuklanan avukat için 8 yıl 9 ay hapis cezası talebi

Adalet, Cumhurbaşkanı olunca bir haftada jet iddianame yazdı. O avukatın 8 yıl 9 aya kadar hapsi istendi.  Yetmedi, avukatlık dahil kamu görevlerinden ve seçme-seçilme hakkından mahrum bırakılması da talep edildi. Savcı, Cumhurbaşkanı varsa, eleştiri özgürlüğü yok dedi.

 

Girdiği hakimlik sınavda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘hırsız-katil’, sınav kurulu üyelerine ‘sistemin uşakları-Faşist AKP iktidarın işbirlikçileri’ dediği gerekçesiyle tutuklanan avukat Umut Kılıç’ın iddianamesi jet hızıyla bir haftada tamamlandı. Savcı, avukat Kılıç’ın Cumhurbaşkanına hakaret ve sınav kurulu üyelerine alenen ve zincirleme hakaret suçlarından toplam 8 yıl 9 aya kadar hapsini istedi. Savcı bununla da yetinmedi ve Kılıç’ın ayrıca avukatlık dahil kamu hizmetlerinden ve seçme-seçilme dahil tüm siyasi haklardan yasaklanmasını da talep etti. İddianamede, avukata ceza isteme gerekçesi “Cumhurbaşkanına saygının yüksek ve sarsılmaz bir halde tutulmasını sağlamak” olarak açıklanırken, avukatın da oraya ‘sınav için değil-hakeret için geldiği’ savunuldu.

 

ERDOĞAN OLUNCA ADALET JET GİBİ

 

Avukat Kılıç’ın 21 Nisan’da tartışmalı şekilde apar topar tutuklanmasıyla tartışılan soruşturma, haftasında dün itibariyle davaya dönüştü. Ankara Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral’ın hazırladığı iddianamede mahkemeye sunuldu. Ardından Kılıç’ın yargılanacağı mahkeme de belli oldu.
Savcı Kayral’ın iddianamesinde, Cumhurbaşkanına hakaret suçundan istenen soruşturma izninin de hızla ve 24 nisan’da verildiği bilgisi yer aldı.

 

8 YIL 9 AY HAPİS VE YASAKLAMA

 
İddianamesinin sonuç bölümünde, şüpheli avukat Umut Kılıç’a istenen cezalar sıralandı.
Buna göre; Kılıç’ın Cumhurbaşkanına hakaret suçundan önce TCK 299/.1 ve 2.fıkraları uyarınca 1 yıldan 4 yıla kadar, ardından suçun alenen işlendiği geyrekçesiyle de 1/6 oranında artırılarak 4 yıl 8 aya kadar hapsi istendi.
Kılıç hakkında ikinci olarak mülakatı yapan kurula hakaret suçundan önce TCK 125.maddesi uyarınca 3 aydan 2 yıla kadar hapis istendi. Ardından, bu cezanın suçun alenen işlendiği gerekçesiyle 1/6 oranında artırılarak 2 yıl 4 aya, son olarak ise her bir kurul üyesine hakaret edildiği gerekçesiyle ‘zincirleme suç’ hükümleri uygulanarak (cezanın dörtte üçüne kadar artırılması yoluyla) 4 ıl 1 aya kadar çıkarılması istendi. Böylece toplamda tutuklu avukat Kılıç’a istenen cezanın üst sınırı 8 yıl 9 aya çıkarıldı.
Savcı, 8 yıl 9 aya çıkan hapis cezası istemiyle de yetinmedi. Kılıç hakkında ek olarak TCK’nun’ güvenlik tedbirlerine’ ilişkin 53.maddesinin işletilerek avukatlık dahil herhangi bir kamu görevi yapmadan mahrum bırakılması, seçme ve seçilme başta tüm siyasi haklar ile velayet ve vesayet gibi medeni haklardan da yasaklanması istendi.

 

ADNAN KESKİN

Etiketler: