Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » DHKP-C operasyonunda 5 kişi tutuklandı
DHKP-C operasyonunda 5 kişi tutuklandı

DHKP-C operasyonunda 5 kişi tutuklandı

Okmeydanı’nda DHKP-C’ye yönelik operasyona ilişkin aralarında İngiliz vatandaşı S.S.K.’nın da bulunduğu 5 kişi tutuklandı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin perşembe günü Okmeydanı’nda gerçekleştirdiği ve DHKP-C’ye yönelik olduğu belirtilen operasyonda gözaltına alınan 24 kişiden İngiliz vatandaşı S.S.K.’nın da bulunduğu 5 kişi daha tutuklandı. 18 yaşından küçük tutuklanan 2 şüpheliyle beraber toplam tutuklu sayısı 7 oldu. 8 kişi ise adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı.

13 KİŞİ MAHKEMEYE SEVKEDİLDİ

Yaşları 18’den büyük 19 şüpheliden aralarında İdil Kültür Merkezi’nde gözaltına alınan İngiliz vatandaşı S.S.K’nin de bulunduğu 7 kişi “Terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla “tutuklama”, 6 kişi ise “adli kontrol” talebiyle mahkemeye sevk edildi. Diğer kişiler ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

İdil Kültür Merkezi’nde gözaltına alınan İngiliz vatandaşı S.S.K.(52)’nın da aralarında bulunduğu 5 kişinin sorgusu nöbetçi İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapıldı. Şüpheliler V.O., C.Y., S. S., B.E. ve İngiliz vatandaşı S.S.K. “Terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla tutuklandı. Diğer şüpheliler F. E. ve H. S. hakkında ise yurtdışı çıkış yasağı ve haftada bir kere imza atma adli kontrolleri uygulanarak serbest bırakıldı. 6 şüpheli ise sadece yurtdışı çıkış yasağı konarak serbest kaldı. Yaşları 18’den küçük 2 kişi ise önceki saatlerde tutuklanmıştı. Toplam tutuklu sayısı 7 oldu.

Mahkeme karında, İngiliz vatandaşı S.S.K. hakkında tutuklamaya gerekçe olarak şu ifadelere yer verdi: “Şüphelinin yabancı uyruklu oluşu ve yasadışı terör örgütünün yoğunlaştığı yerde yakalanmış oluşu ayrıca dosya içerisindeki bilgilerden Avrupadaki yasadışı silahlı örgüt toplantılarına katılıyor oluşu, yabancı uyruklu olması nedeniyle kaçma ihtimalinin bulunması somut delil olmakla şüphelinin üzerine atılı suçun katalog suçlardan olması nazara alınarak tutuklama sebeplerin var kabul edilmesi gerektiği ve adli kontrol tedbirlerinin bu halde yetersiz kalacağından tutuklanmasına”

Arzu KAYA, İstanbul DHA