Cuma , 17 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » AKP’li başkanın yakınlarından o valiye sert tepki:’PKK tehdidi yok, asker gelmeseydi..’
AKP’li başkanın yakınlarından o valiye sert tepki:’PKK tehdidi yok, asker gelmeseydi..’

AKP’li başkanın yakınlarından o valiye sert tepki:’PKK tehdidi yok, asker gelmeseydi..’

Ağrı’daki  odağındaki Yukarı Tütek köyü, AKP Diyadin İlçe Başkanı Yakup Yenigün’ün köyü. 1994’te boşaltılan köy, yaklaşık 8 yıl askerin karargâhı olarak kullanılmış. 2002’de yeniden yerleşime açılan köyde kışın 6 hane yaşıyor, yazın nüfus çoğalıyor. 2014 yerel seçimlerinde İl Genel Meclisi üyeliği için köyden AKP’ye  37, DBP’ye 18, DP’ye 2, BBP’ye 3 oy çıkmıştı. Köyün 11 çocuğu taşımalı eğitimle Diyadin’de okuyor. AKP  İl Başkanı Abdurrahman Çetin, şenlik için bu köyün seçilmesini “manidar” bulduğunu söylüyor. Ancak PKK’nın HDP’ye oy toplamak için köylülere baskı yaptığı iddiasını bizzat o köyde oturan Yakup Yenigün’ün akrabası Nuh Yenigün yalanlıyor. “Bugüne kadar bir baskı görmedik” diyen Nuh Yenigün, “Halk süreçten memnundu. Üç senedir milletin keyfi yerindeydi, herkes evinde rahat oturuyordu” diyor. “Asker gelmeseydi bir sorun yaşanmazdı” görüşünü savunan Yenigün, geçen sene de benzer bir şenlik yapıldığını, herhangi bir sorun yaşanmadığını belirtiyor.

HEPİMİZ BATARIZ
Hürriyet’ten Şehriban Oğhan’ın haberine göre onu ismini vermek istemeyen ve bugüne kadar AKP’ye oy verdiğini söyleyen akrabası da destekliyor: “Gemi bizim gemi. Batarsak hepimiz batarız. PKK’nın Tendürek’te kaldığını 30 yıldır devlet de biliyor. Kaç seçimdir bu köyden AKP’ye oy çıkıyor. Ben de AKP’ye oy verdim. O zaman PKK yok muydu? Baskı olsaydı önceden de olurdu. PKK bugüne kadar çağırıp da kimseye ‘Sen oyunu şuraya ver’ dememiştir, ben baskı görmedim. Millet uyanmış, eski millet değil. Halk her şeyi biliyor. Sabah halkı alana bıraksalardı ne çatışma olurdu, ne olay.” CHP Diyadin İlçe Başkanı Ahmet Yenigün de aynı köyden. Diyadin’de oturan ancak köyle bağını koparmayan Yenigün, “PKK’nın oy baskısı zırnık kadar yoktur, olsaydı ben CHP ilçe başkanı olamazdım” diyor. Nuh Yenigün’ün annesi Fatma Yenigün devreye giriyor: “Asker de bizim oğlumuz, gerilla da bizim oğlumuz. Kardeş kardeşi öldürüyor. Asker de ölse, gerilla da ölse acıyorum.”

BELEDİYE TAŞLANMIŞ
Bölgede çatışmanın yankıları sürüyor. Başkanı HDP’li olan Diyadin Belediye binasının taşlandığı, yol üzerine dikilen 30-40 fidanın kırıldığı belirtiliyor. Belediye Başkanı Hazal Aras, Yukarı Tütek köyünün seçmen sayısının azlığına işaret ederek “PKK 30 seçmen için mi baskı yapacak” diyor. Geçen seçimlerde HDP’nin Diyadin’de üç partinin toplamı kadar oy aldığını ifade eden Aras, HDP’nin yükselişinden rahatsızlık duyulduğunu savunuyor. Aras çatışmada ölen eski HDP Diyadin İlçe Başkanı Cezmi Budak ile yaralanan MEYADER temsilcisi Cenap İlboğa’nın terörist olarak nitelenmesini ise “Onların sivil olduğunu ve Diyadin’de yaşadıklarını bütün Diyadin biliyor” sözleriyle değerlendiriyor.

Etiketler: