Pazartesi , 4 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » 1 Mayıs bilançosu: 10 tutuklu!
1 Mayıs bilançosu: 10 tutuklu!

1 Mayıs bilançosu: 10 tutuklu!

Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile ilgili açıklama yaptı. EGM tarafından yapılan yazılı açıklamada adli soruşturmalar sonucunda 10 kişinin tutuklandığı ve 173 kişinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı bildirildi.

 

 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“1 Mayıs 2015 Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları sırasında, ortamın sağladığı kalabalıkları fırsat bilerek toplantı ve gösteri yürüyüş hakkını kötüye kullanmak ve hukuk dışı girişimlerde bulunmak isteyen iyi niyetli olmayan kişilere kanunlar çerçevesinde müdahale edilmiş ve suç sayılan malzemeler ile birlikte ilk gün 339 kişi yakalanarak gözaltına alınmıştır.

 

 

Gösteriler sırasında hukuk dışına çıktığı belirlenen kişilere yönelik yapılan çalışmalar sonucunda suç işlediği değerlendirilen 69 kişi daha gözaltına alınmış ve toplam gözaltı sayısı 408 kişiye ulaşmıştır. Gözaltına alınan kişiler ile birlikte yakalanan toplam suç malzemelerinde de artış olmuştur. Buna göre gözaltına alınan bazı kişiler ile beraber; 154 molotof, 106 havai fişek ve 1 havai fişek rampası, 2 ses bombası ve 1 el yapımı bomba, 1 tabanca, 1 kuru sıkı tabanca, 1 telsiz ve 1 kelepçe, 201 demir bilye, 219 maske, 5 torpil, 5 sapan, 3 bıçak ve 1 muşta, 2 Polis yeleği, 14 örgütsel simge ve 4 örgütsel pankart ile çok sayıda suç sayılan malzeme ele geçirilmiştir.

 

 

Gözaltına alınan toplam 408 kişi hakkında; toplumsal olaylardaki kanun dışı eylemlerin cezalarını artıran ve kamuoyunda İç Güvenlik Paketi olarak adlandırılan 6638 sayılı Kanunla değiştirilen 2911 Sayılı Toplantı Ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 33 üncü maddesi gereğince; havai fişek, molotof ve benzeri el yapımı patlayıcılar ile demir bilye, sapan, taş, zincir ve benzeri malzemeleri bulundurmaktan iki yıl altı aydan dört yıla kadar hapis ile cezalandırmayı öngören kanun hükümleri ile diğer mevzuat hükümleri kapsamında yapılan ve yapılmakta olan adli soruşturmalar sonucunda 10 kişi tutuklanmıştır. 173 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır. 225 kişi hakkında ise adli mercilere sevk edilme çalışmaları devam etmektedir.”

 

ANKARA,/DHA

Etiketler: