Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » TMMOB’dan 2. yılında Gezi’ye selam
TMMOB’dan 2. yılında Gezi’ye selam

TMMOB’dan 2. yılında Gezi’ye selam

TMMOB, bir mesaj yayınlayarak Gezi direnişinin ikinci yılında eşitlik ve özgürlük mücadelesine sahip çıkmaya devam edeceğini açıkladı. İktidarın baskı politikalarına değinen açıklamada, “Dayanışmamız ülke demokrasisinin her geçen gün yok edilmesine karşı bir mücadeledir” ifadelerine yer verildi.

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası (MMO), Gezi Ayaklanması’nın ikinci yılında bir mesaj yayınladı.

Ayaklanma ve direnişin, İstanbul’da halkın nefes alabildiği birkaç alandan biri olan Gezi Parkı’nı yok etme çabalarına karşılık, barışçıl ve silahsız eylemlerle başladığı, fakat iktidarın polise tanıdığı sınırsız şiddet yetkisi ile büyük bir öfkeye dönüştüğü ifadelerinin yer aldığı mesaj şöyle: “Anayasanın 34. Maddesine göre herkes önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Barışçıl gösteriler suçlanamaz, haktır. Taksim Gezi Parkı’na hukuksuz ve haksız AVM ya da Topçu Kışlası yapma gayretindeki diktatör kafası anayasaya aykırı olarak halka karşı acımasızca polis şiddetini kullanmış, İnsan Hakları Beyannamesi’nde ve Anayasamızda tanımlanan kamusal-toplumsal haklarımızı savunmak amacıyla gösterdiğimiz barışçıl tepkiler hep şiddetle, acımasızca bastırılmaya, toplumsal yaşamımız nefret söylemiyle ayrıştırılmaya çalışılmış ve bu süreçte 12 insanımız öldürülmüş, onlarca kişi gözünü kaybetmiş ve binlerce yaralanma olayı yaşanmıştır. Ancak, polisin uyguladığı şiddet ile yaşamını kaybedenler, yaralanmalar ve mağduriyetlerle ilgili ciddi bir soruşturma halen açılmamıştır. Kamuoyunun baskısı ile açılan davalarda ise deliller karartılmaya, davaların ilerlemesi engellenmeye çalışılmaktadır.”

‘DİRENİŞİN İÇİNDEYDİK, SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, yayımladığı mesajda ilk günlerinden itibaren direnişin önemli bir parçası olduklarını söylerken içinde bulundukları Taksim Dayanışması’nın da mücadelenin merkezi olduğunu belirtti.

Mesajda, “Dayanışmamız, TMMOB’nin meslek alanları ile doğrudan ilgilidir. Adım adım kentlerimizin, kıyılarımızın, ormanlarımızın, derelerimizin, meralarımızın sermayeye peşkeş çekilmesine, karşı bir mücadeledir. Taksim Gezi Parkı simgeselleşmiştir ancak tüm parklar, kamusal alanlar halkındır ve dayanışmamız bunun içindir. Hem yurttaş olarak hem de meslek kuruluşumuzun yöneticileri, üyeleri olarak Gezi parkına sahip çıktık. Bu nedenle de tüm direniş boyunca tüm olanaklarımızla bu haklı direnişin içinde yer aldık ve Taksim Gezi parkındaydık. Söyledik, söylemeye devam edeceğiz” diye belirtti.

Etiketler: