Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Rumelihisarı’na inşa edilen cami tamamlanmak üzre
Rumelihisarı’na inşa edilen cami tamamlanmak üzre

Rumelihisarı’na inşa edilen cami tamamlanmak üzre

Rumelihisarı’nın yapıldığı dönem hisardaki muhafızların ibadeti için inşa edilen ve 18’inci yüzyılda yıkılan Boğazkesen camisi yeniden yapılıyor. İstanbul Kubbe Derneği sponsorluğunda yapılan caminin Ağustos ayında bitirilmesi planlanıyor.

 

 

Hürriyet’ten Fırat Alkaç’ın haberine göre, mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait 2008 yılına kadar konser alanı olarak kullanılan Rumelihisarı’nda, 18’inci yüzyılda yıkılan ve günümüze sadece minaresinin bir kısmı kalan Boğazkesen camisinin mimarı Barış Han, inşaatın maliyeti için “Caminin alt kısmındaki sarnıç ve duvarlar yenilendi. Şu ana kadar 700 bin lira harcandı. Minarenin yapımı, cami duvarlarının tamamlanması ve iç tasarımının bitirilmesiyle maliyetin 1 milyon 500 bin liraya ulaşmasını bekliyoruz” diye konuştu.

 

 

Caminin günümüze ulaşan bir çizimi bulunmadığını belirten Han, “Sadece minarenin bir kısmı ayakta kalmış. Minarenin kenarlarında cami duvarlarının kalıntıları bulunuyor. Caminin yapımında kullanılan kireç taşları Çatalca’da hazırlandı. Tuğlalar ise Çorum’daki ocaklarda döktürüldü. Fatih döneminde sadelik ön planda olduğu için iç kısmın da sade olmasına dikkat edilecek” dedi.