Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » İşte HDP Hüda Par çatışmasının tüm detayları….Korkunç iddialar var
İşte HDP Hüda Par çatışmasının tüm detayları….Korkunç iddialar var

İşte HDP Hüda Par çatışmasının tüm detayları….Korkunç iddialar var

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Kozluca köyünde Hür Dava Partisi üyelerinin HDP konvoyuna yaptığı silahlı saldırı ardından başlayan olaylara ilişkin açıklama yapan DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Aslan, olayın daha önce tasarlanmış bir provokasyon sonucu meydana geldiğini söyledi.

DİHA’nın haberine göre DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Aslan iki gündür köy ziyaretleri yaptıklarını hatırlatarak, öğlen saatlerine doğru kalabalık bir araç konvoyuyla ilçeye bağlı Kozluca köyüne gittiklerini ve seçmenlerinin de araç konvoyunu sevgi gösterileriyle karşıladığını söyledi.

Daha sonra köyden iki kişinin yanlarına gelerek köyü terk etmelerini istediğini ifade eden Aslan “Biz bir provokasyonun hazırlanmış olabileceği ihtimali üzerine uzun uğraşlar sonucu arkadaşlarımızı araçlarına bindirdik ve köyden ayrılmaya başladık. Konvoyumuzun çoğu köyden çıktığı sırada Hür Dava Partisi üyesi oldukları belirlenen birkaç kişi rastgele araçlarımıza ve köydeki yurtseverlerimize saldırmaya başladı” dedi.

‘KÖYE SOKMAYIZ DEMİŞLER’

3 gün önce Cizre ilçesinden köye gelen Hür Dava Partisi üyelerinin kışkırtmasıyla yaşanan saldırının gerçekleştiğini aktaran Aslan, olayın devamında yaşananları ise şöyle dile getirdi: “Köydeki yurtsever yurttaşlardan daha sonra edindiğimiz bilgilere göre, Hür Dava Partisi üyeleri bir hafta önce yurtsever yurttaşları tehdit etmiş ve köyde asılan bayraklarımızı indirerek ateşe vermiştir. Yine köy muhtarı ve beraberindeki bir grup Hür Dava Partisi üyesi iki gün önce tehditlerini sürdürerek, konvoyumuzun köye girişine izin vermeyeceklerini açıkça beyan etmiştir. Olayın meydana geliş biçimi ve tanık olduğumuz saldırı bir provokasyonun olduğunu gözler önüne serdi” şeklinde konuştu.

‘GEÇ MÜDAHALE EDİLDİ’

Yaşanan saldırı anında olayın yaşandığı yere yakın bölgede askeri birliğin olmasına rağmen olaya müdahale edilmede geç kalındığını aktaran Aslan, en küçük olaya dahi zırhlı araçlarla müdahale eden asker ve polisin bu olaya müdahalesinin geciktiğini vurgulayarak, “Kürdü kürde kırdırmanın hesaplarını yapmıştır. Aylardır devam eden provokasyon girişimleri ne yazık ki İdil ilçesine bağlı bu köyümüzde tekrar devreye konmuş ve iki kişinin yaşamını yitirmesi iki kişinin de yaralanmasıyla bu girişim sonuçlanmıştır” şeklinde konuştu.

Açıklamasının sonunda halka sağduyu çağrısı yapan Aslan, “Ne olursa olsun halkımız soğukkanlı olmalı ve provokasyon girişimlerine yol vermemelidir” dedi.