Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » HDP’lilerle HÜDA-PAR’lılar arasında kavga: 2 ölü
HDP’lilerle HÜDA-PAR’lılar arasında kavga: 2 ölü

HDP’lilerle HÜDA-PAR’lılar arasında kavga: 2 ölü

Doğan Haber Ajansı (DHA), Şırnak’ın İdil İlçesi’nde bağlı Kozluca Köyü’nde seçim çalışmaları sırasında HDP’liler ile Hür Dava Partisi (Hüda-Par) üyeleri arasında silahlı çatışma çıktığını ve kişininin hayatını kaybettiğini duyurdu. Öte yandan Dicle Haber Ajansı (DİHA) haberi, “HDP konvoyuna Hür Dava Partisi’ne mensup kişilerce yapılan uzun namlu silahlı saldırıda iki kişi yaralandı” şeklinde verdi.

DHA’da yer alan haber şöyle:

İdil ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta ve İpekyolu üzerindeki Kozluca Köyü’ne bugün öğle saatlerinde HDP İdil ilçe örgütü yöneticileri seçim propagandası yapmaya gitti. İddiaya göre Hüda- Par taraftarları, gelen HDP’li grubu köye almak istemeyince olay çıktı.

HDP’lilerin propaganda yapamadan köyden ayrılmasının ardından bu kez köydeki HDP ve Hüda- Par taraftarları arasında çıkan kavga, silahlı çatışmaya dönüştü. Uzun namlulu silahın da kullanıldığı çatışmada Hüda- Par’lı gruptan 38 yaşında Abdülcelal Talayhan ile 34 yaşındaki Mehmet Şerif Şimşek ağır yaralandı.

Talayhan ve Şimşek, ağır yaralı kaldırıldıkları Mardin’in Nusaybin Devlet Hastanesi’nde yaşamlarını yitirdi.

Hüda- Par’lılar ölüm haberini alınca hastaneye akın etti. Tekbir getiren Hüda- Par’lı grup, HDP’liler aleyhine slogan atarken, çatışmanın çıktığı Kozluca Köyü’nde geniş güvenlik önlemi alındı.

DİHA’nın geçtiği haber ise şöyle: 

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı köylerde seçim çalışmalarını sürdüren HDP’lilere Hür Dava Partisi üyelerince silahlı saldırı gerçekleştirildi. Seçim çalışmaları kapsamında ilçeye bağlı köylerde ziyaretler gerçekleştiren HDP’nin konvoyu Kozlu, (Xanikê) köyüne geldiğinde Hür Dava Partisi’ne mensup kişilerin engeli ile karşılaştı. HDP’lilere saldıran Hür Dava Partisi üyelerine, konvoyda ve köyde bulunan yurttaşlar tepki gösterince, saldırganlar bu kez uzun namlulu silahlarla HDP’lileri hedef aldı.

Saldırı sonucu Nezir Teber ile ismi öğrenilemeyen bir yurttaşın kurşunla yaralandığı belirtilirken, köye jandarma ekipleri sevk edildi. HDP’nin konvoyu köyden ayrılırken, köydeki yurttaşlar ile Hür Dava Partisi’ne mensup saldırganlar arasındaki gerginliğin devam ettiği öğrenildi.

Etiketler: