Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Havuzda fırtına var…Beki’den Sancak’a’ yandaşlık dersi:’Yandaşlık biterse yanaşmalık başlar’
Havuzda fırtına var…Beki’den Sancak’a’ yandaşlık dersi:’Yandaşlık biterse yanaşmalık başlar’

Havuzda fırtına var…Beki’den Sancak’a’ yandaşlık dersi:’Yandaşlık biterse yanaşmalık başlar’

Erdoğan yandaşlığını  “Anam, babam, çocuklarım sana feda olsun Erdoğan” diyecek boyuta taşıyabilen Ethem Sancak’a başka bir yandaş kalemden yanıt geldi.
Ethem Sancak’ın sınırları zorlayan Erdoğan açıklamalarına ilişkin Hürriyet yazarı Akif Beki bir köşe yazısı kaleme aldı.

“Mübalağalı yandaşlığın zararları” başlıklı yazıda Beki, “Yandaşlığın bittiği yerde ise yanaşmalık başlar, bilesin”

İşte Akif Beki’nin yazının ilgili bölümü…

Ne düşündüğümü biliyorsunuz; her gazeteye ve gazeteciye anasının ak sütü gibi helaldir yandaşlık. İster iktidara yandaş olsun, isterse muhalefete. Yeter ki aleni olsun; gizli, tesettürlü yandaşlık yapmasın, okuru tarafsızlık maskesiyle aldatmasın.
Fakat yandaşlık ucuza da sanılmasın; şartı şurtu, erkanı, adabı var.

Yandaşlığın kitabı der ki:

Olgun demokrasilerde, İngiltere’de, Amerika’da örneklerini gördüğümüz açık, şeffaf, dürüst yandaşlardan ol.

Maddi gerçeğe sadakatten şaşma, tahrifata, çarpıtmaya, yalana tevessül etme.
Ölçülü ol, ilkeli ol, değerlerin olsun; kişilerin peşine düşüp yanlış istikametlere sapma, fikirlerin ve ilkelerin peşinden git.

Yandaşlığın bir doğrultuya bağlı olsun, kişilere ve menfaate endeksli değil. Uğruna haysiyetinden, değerlerinden ve doğrularından fedakârlık yapma…
Bunlar yandaşlığın esaslarıdır. Böyle yandaşlığa taraftar olduğumu, alenen çok kereler yazdım.

* * *

Bir de yandaşların behemehal sakınması gereken haller var. Doz aşımı, bunların başında gelir. Başbakana ya da cumhurbaşkanına ilanıaşk etmek, adına ‘ilahi aşk’ demek, Şems ile Mevlana’nın ilişkisine benzetmek… Sahabenin peygamber için kullandığı ‘Anam-babam sana feda olsun ya Resulallah’ gibi övgü ifadelerini güç sahiplerine uyarlamak… ‘Anam, babam, karım, çocuklarım sana feda olsun’ demelere vardırmak hep bu baba girer.

İşte bunlar yandaşlığın harcı değildir. Aksine yandaşlığın bittiği yerdir burası. Yandaşlığın bittiği yerde ise yanaşmalık başlar, bilesin.

Etiketler: