Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » Cumhuriyet Erdoğan’a karşı tek ses oldu…’Sorumlu benim’
Cumhuriyet Erdoğan’a karşı tek ses oldu…’Sorumlu benim’

Cumhuriyet Erdoğan’a karşı tek ses oldu…’Sorumlu benim’

Cumhuriyet gazetesi çalışanları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MİT TIR’ları haberin yapan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ı tehdit eden sözlerine tepki gösteren bir bildiri yayınlayarak “Bu haberin tüm sorumluluğunu yayın yönetmenimiz Can Dündar ile birlikte üstleniyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek’ cümlesinin yalnızca Can Dündar’ı değil hepimizi bağladığını ilan ediyoruz. ‘Sorumlu benim’ diyoruz” dediler.

İŞTE O BİLDİRİ

“Sorumlu benim” başlıklığıyla yayınlanan bildiride “Bir gazetenin, bir gazetecinin görevi okurunu bilgilendirmek, halkı tehlikeden, tehditlerden haberdar etmektir” denildi.

Bildiride şu ifadeler kullanıldı:

“Patlaması halinde bir şehiri yok edecek kadar çok sayıda silah ve mühimmat TIR’lara yüklenip komşu ülke Suriye’deki savaşın taraflarından birine gönderildi. Bu yapılırken ülkenin parlamentosu, idari yetkilileri ve halkı bundan habersizdi. Gönderen AKP hükümeti, TIR’lardaki silah ve mühimmatın varlığını ısrarla reddetti. Bu sevkıyatı ortaya çıkaran askeri yetkililer ve soruşturmayı yürüten savcılar görevden alındı, tutuklandı.

Bu ülkenin halkı karşı karşıya olduğu riskleri bilmiyordu. Bu sevkıyatın hayati, siyasi, hukuki, diplomatik sonuçlarından haberdar değildi.

Bir gazetenin, bir gazetecinin görevi okurunu bilgilendirmek, halkı tehlikeden, tehditlerden haberdar etmektir.

Cumhuriyet, bu sorumluluğun bilinciyle uzun süre reddedilen gerçeğin görüntü ve fotoğraflarını yayımladı.

Biz aşağıda imzası olan çalışan ve yazarlar; Bu haberin tüm sorumluluğunu yayın yönetmenimiz Can Dündar ile birlikte üstleniyoruz.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek” cümlesinin yalnızca Can Dündar’ı değil hepimizi bağladığını ilan ediyoruz.

“Sorumlu benim” diyoruz.”

 

Etiketler: