Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » CHP’li Edipoğlu: ‘Suriye’ye silah sevkiyatı hâlâ sürüyor’
CHP’li Edipoğlu: ‘Suriye’ye silah sevkiyatı hâlâ sürüyor’

CHP’li Edipoğlu: ‘Suriye’ye silah sevkiyatı hâlâ sürüyor’

Cumhuriyet gazetesinin görüntülerle belgelediği Suriye’ye silah taşıyan MİT TIR’ları kamuoyunda tartışılırken, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, “Silah sevkiyatı hala devam ediyor. Hatay lojistik üs haline getirildi. Toprak Mahsulleri Ofisi depo olarak kullanılıyor. Sadece silah ve lojistik destek değil, teröristler, militanlar da gidiyor” iddiasında bulundu.

Cumhuriyet gazetesinden Ayşe Sayın’ın haberine göre,  Ediboğlu, “silah sevkiyatı” ve Hatay’da yaşananlarla ilgili şu önemli iddialarda bulundu:

“Ordu envanterinden: Bu silahlar Türkiye’nin her yerinden geliyor. Mesela ordu envanterinden de silah getirilip Hatay’da depolanıyor. Çünkü Hatay tampon bölge, lojistik üs, Suriyeli muhaliflere yardım merkezi haline getiriliyor. Türkiye, bu konuda bazı yardım kuruluşu adı altındaki örgütlerle çalışıyor.

 

Bilinen depo TMO: Silah ve mühimmatın depolandığı yer Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO). Çünkü mekan olarak çok müsait, sınıra yakın, dışarıdan görünmeyecek kadar korunaklı. Ama belki başka yerler de var. Mesela Apaydın kampıyla ilgili iddialar çıktı Orada bir şey yoktu aslında. Dikkatler oraya çekiliyordu. Ama asıl TMO merkezdi. Buradan silah ve mühimmat yüklemesi yapılıyor ve sınırın karşı tarafına gönderiliyor. Bu şu anda durmuş değil, karşı tarafın ihtiyacı oldukça hâlâ götürülüyor.

GECEDE 100 TERÖRİST

Terörist de gönderiliyor: Gönderilen sadece silah ve mühimmat değil, teröristler de buradan geçiş yapıyor. Militanlar karşı tarafta onları karşılıyor. Köylüler, bize kaç insan geçtiğine kadar bilgi veriyor. Eskiden kaçakçılık yapabildikleri için köylüler, biz gittiğimizde rahatsız oluyordu. Hatta silah çekenler bile oldu. Ama şimdi sınır geçişleri kontrol altına alınınca bu iş kesildi ve köylüler daha net bilgiler aktarıyor. Çatışmanın yoğunlaştığı dönemlerde her gece 50-100 terörist geçtiği bilgileri geliyor.

Gayri resmi kapılar var: Sevkiyatlar, çatışma, savaş neredeyse oraya yapılıyor. Hatay’dan giden silahlar çeşitli muhalif grupların birleştiği “Fetih Ordusu”na yapılıyor. Bölgede Yayladağ ve Cilvegözü sınır kapıları var ama gayri resmi kapılardan çok sayıda TIR geçiyor. Çünkü sevkiyatlar başladıktan sonra 7-8 yerde “gayri resmi” kapılar açtılar, oradan geçiriyorlar, bunları saptama imkansız. Hatay özelinde Reyhanlı’daki “yardım kuruluşu” adı altındaki kuruluşlar hem terörist hem de mühimmat sevkiyatını organize ediyor.

Etiketler: