Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » Bu da oldu: Mahkeme Kobane’de ölen PKK’lıya 19 yıl hapis cezası verdi!
Bu da oldu: Mahkeme Kobane’de ölen PKK’lıya 19 yıl hapis cezası verdi!

Bu da oldu: Mahkeme Kobane’de ölen PKK’lıya 19 yıl hapis cezası verdi!

Suriye’nin Kobani Kenti’nde IŞİD’e karşı savaşırken, geçen Şubat ayında yaşamını yitiren 20 yaşındaki Serhat Özbekli, Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde karıştığı iddia edilen 2 cinayet ve yağma suçundan 19 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, ölü Özbekli için tutuklama kararı da çıkardı.
Silvan’da 2011 yılında meydana gelen olayda gıda toptancısı Adem Fidan (62) ve yanında çalışan Rıdvan Koç (29) işyerlerinin deposunda silahla vurularak öldürülmüş halde bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatan savcılık, suçu işledikleri iddiasıyla firarda olan Abdurrahman Gülsever(29), tutuklanan Şeyhmus Emol (37) ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Serhat Özbekli hakkında iddianame hazırladı. İddianamede şüpheliler hakkında ‘Kasten öldürme’ ve ‘Silahla birden fazla kişi ile yağma’ suçlarından ömür boyu hapis cezası istendi.

 

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİLER

 

İddianamenin kabul edilmesinin ardından tutuklu sanık Şeyhmus Emol, tutuksuz sanık Serhat Özbekli ve firari sanık Abdurrahmen Gülsever’in yargılanması Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. İfadesi alınan tutuklu sanık Şeymus Emol, cinayetlerle ilgisinin bulunmadığını iddia etti.

 

 

Duruşmada ifade veren tutuksuz sanık Serhat Özbekli de olayla ilgisinin bulunmadığını, söyledi. Karar duruşmasında esas hakkında görüşünü açıklayan savcı her 3 sanığın da cezalandırılmasını istedi.

 

ÖLÜMDEN HABERİ OLMAYAN MAHKEME 19 YIL CEZA VERDİ

 

Kararını açıklayan mahkeme, firarı sanık Abdurrahman Gülsever hakkındaki dosyanın ayrılmasına karar verdi. Mahkeme tutuklu sanık Şeyhmus Emol’u ise ‘2 kişiyi kasten öldürmek’ ve ‘Yağma’ suçundan 2 kez ömür boyu ve 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, tutuksuz sanık Serhat Özbekli’ye ise aynı suçlardan 19 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

 

 

Mahkemenin hakkında tutuklama kararı da verdiği Serhat Özbekli’nin, yargılama devam ederken IŞID’in saldırdığı Kobaniye gittiği, YPG saflarında savaşırken geçen Şubat ayında Kobani’de bir çatışmada öldüğü anlaşıldı. Özbekli için 21 Şubat tarihinde Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde taziye çadırı kurulduğu da belirtildi.

 

 

Felat BOZARSLAN/DHA 

Etiketler: