Pazartesi , 13 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: ysk

Etiket Arşivi: ysk

YSK’dan Balyoz sanıklarına iyi haber

28731154

Yüksek Seçim Kurulu(YSK), Balyoz davasından yargılanıp beraat eden aday olan sanıkların, 7 Haziran’daki seçimlere katılabileceklerine karar verdi. Oya Armutçu’nun Hürriyet’te yer alan haberine göre YSK 4 saat süren toplantısında Anayasa Mahkemesi’nin(AYM) yeniden yargılama kararı üzerine önceki mahkumiyetleri iptal edilip beraat eden Balyoz sanıklarının adaylıklarını değerlendirdi. YSK sanıkların mahkumiyetlerinin iptal edilerek beraat ettiklerini göz önünde bulundurarak seçimlerde adaylıkları önünde engel bulunmadığına ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kılıçdaroğlu’na memleketinden şok haber…O isim çekildi…Yerine kim aday olacak?

fft107_mf4098744

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, memleketi Tunceli’den ikinci sıradan milletvekili adayı gösterdiği iş adamı Gürsel Erol adaylıktan çekildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘nun, memleketi Tunceli’den ikinci sıradan milletvekili adayı gösterdiği iş adamı Gürsel Erol adaylıktan çekildi. Gazeteci İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına konuk olan CHP’li Gürsel Erol adaylıktan çekildiğini duyurdu. İsmail Küçükkaya, Twitter’den paylaştığı mesajında, ... Devamını Oku »

  • Tweet

YSK’dan seçim günü ‘kediler’ için ilginç önlem…

yskkedı

30 Mart yerel seçimlerinde elektrik kesilmesi ve  Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın  trafoya kedi girdiğini, bu nedenle de kesinti yaşandığını söylemesi üzerine  YSK Başkanı Sadi Güven ilginç bir açıklama yaptı. Güven daha böyle bir kesintinin yaşanmaması adına jeneratör olmayan yerler için çalışma başlatıldığını açıkladı. YSK Başkanı Sadi Güven düzenlediği basın toplantısında özetle  şunları söyledi: ‘Siyasi partiler ülke çapında seçime girebilmek için ... Devamını Oku »

  • Tweet

HDP’de skandal hata ! .5 dakika gecikse 23 ilde seçime giremiyordu !Kim kurtardı ?

HDPADAYLIK

CNNTÜRK’te yer alan habere göre Halkların Demokratik Partisi ilk olarak, diğer illeri sonradan tamamlamak üzere 58 ili kapsayan milletvekili aday listesini YSK’ya sundu. Ancak yasaya göre 41 seçim bölgesinin üzerinde bölgede aday gösteren bir partinin, diğer illerde de sonradan aday gösterebilmesi için, her ilden en az bir kişiyi aday göstermesi gerekiyordu. YSK UYARISI KURTARDI YSK’nın hatayı farkedip HDP’yi uyarması üzerine ... Devamını Oku »

  • Tweet

Partilerin yerleri belli oldu…İki büyük tesadüf !

YSK

7 Haziran’daki 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne katılacak siyasi partilerin oy pusulasındaki yeri Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) çekilen kurayla belirleniyor. Oy pusulasında AKP ve CHP, MHP ile de HDP yan yana yer alacak. Milletvekili Genel Seçimi’ne 31 siyasi parti katılacak. Kurada şu ana kadar sırasıyla şu partilerin oy pusulasındaki yerleri belli oldu: Demokratik Sol Parti – 24 Saadet Partisi – ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cuma notları

Cengiz Aktar

HAYAT MEMAT SEÇİMİ Ölüm kalım seçimine doğru son sürat yol alıyoruz. Arınç’ın çıkışlarıyla derinleşen çatlağın 17 Aralık 2013’te boy verdiğini unutmadan AKP içi ihtilâfların seçime giderken parti için, AKP gezegeni için ve esas Erdoğan için tehlike yaratacak boyuta gelmesinden medet ummak yanıltıcı olurdu. Zira iktidarda olmaktan şu veya bu şekilde istifade etmiş olanlar illâki kenetleneceklerdir ve nitekim kenetlendiler bile. Keza ... Devamını Oku »

  • Tweet

Seçmen listeleri askıya çıktı….Var mısın yok musun..Tıkla öğren

secmen

7 Haziran’da yapılacak genel seçimler için seçmen listeleri bugün askıya çıktı. Listeler, 13 gün askıda kalacak. Seçmen bilgilerinizi YSK’nın internet sitesinden öğrenebilirsiniz ayrıca muhtarlıklarda da askıya çıkan listeleri kontrol edebilirisiniz.Ayrıca siyasi partiler, hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını YSK’ya yarın saat 17.00’ye kadar, YSK da bunu ilgili seçim kurullarına 15 Mart’ta iletecek. YSK’nın internet sitesinden seçmen bilgileri ... Devamını Oku »

  • Tweet

YSK’dan Komünist Parti kararı

tkp

Yüksek Seçim Kurulu ’nun (YSK) daha önce açıkladığı genel seçimlere katılacak parti listesinde olmayan Komünist Parti’nin yaptığı itiraz kabul edildi. Komünist Parti, 7 Haziran’da yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine katılabilecek. YSK’nın milletvekili seçimleri için açıkladığı listede 31 partinin ismi yer alıyordu. Listede ismi bulunmayan Komünist Parti YSK’ya itirazda bulunmuştu. İtirazı değerlendiren kurul, partinin 7 Haziran 2015 tarihinden altı ay ... Devamını Oku »

  • Tweet

Parasıza vekillik yasak

tbmm

Yüksek Seçim Kurulu 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerle ilgili yeni belirlediği kriterleri yayımladı. Bunlardan ilki, seçimlere bağımsız girecek adaylara ilişkin, diğeri siyasi partilerin aday bildirimine ilişkin usül ve esasları konu aldı. Yüksek Seçim Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre, 7 Haziran’daki seçimlerde bağımsız aday olmak isteyenler 10 bin 167 lira yatırmak zorunda. Yani parası olmayan meclisi hayal bile edemeyecek. YSK, ayrıca ... Devamını Oku »

  • Tweet

İstanbul’a 88, Ankara’ya 32 vekil

seçim

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ve 31 Aralık 2014 tarihini esas alan son nüfus sayımını esas alarak illerin çıkaracağı milletvekili dağılımını ve 19’dan fazla vekil çıkaracak illerdeki seçim çevrelerini yeniden belirledi. Buna göre öncelikle, 18’e kadar vekil çıkaracak illerde bir, 19’dan 35’e kadar olan iller (Ankara, İzmir) iki, 36 ve daha fazla vekil çıkaracak iller ... Devamını Oku »

  • Tweet