Cumartesi , 18 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: uludere

Etiket Arşivi: uludere

Ağrı çatışmasında korkunç gerçek:İkinci Uludere’nin eşiğinden dönüldü !

asker-yardim-671

Diyadin’deki şenliğe örgüt üyelerinin de katılacağı bilgisini alan Ağrı Valiliği, jandarmaya “güvenliği sağlayın” talimatı verdi. Ancak, PKK’lıların bölgede olduğu askerden saklandı. Ağrı’nın Diyadin İlçesi’nde cumartesi günü yaşanan, biri PKK’lı biri de sivil iki kişinin ölümüyle sonuçlanan 14 saatlik çatışmanın ayrıntıları netleşti. Çatışmanın altından “istihbarat paylaşım skandalı” çıkarken, ikinci bir Uludere vakasının yaşanmasını iki tarafın da sağduyulu hareket ederek son anda ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dün Uludere..Bugün Ağrı…Bu halk bunu hep yapıyor…Onlar hep kardeş !

33333

Ağrı’daki çatışmayla birlikte en çok konuşulan konulardan biri de yaralı askerlere HDP’li vatandaşların yardım etmesiydi. Çatışmayı engellemek için bölgeye giden HDP’liler yaralı askerleri görünce kucaklarında, battaniyelerle taşıyarak hastanelere naklini sağladılar. HDP lideri Demirtaş’ın ‘Askerleri HDP’li arkadaşlarımız çatışma bölgesinden çıkardı’ açıklamasına Başbakan Davutoğlu hemen ‘Yalan’ diye karşı çıktı ama TSK bugün yardımlarından dolayı o HDP’lilere teşekkür ederek Davutoğlu’nu adeta tekzip etti. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Katır katliamına suç duyurusu

fft31_mf6871393

Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde katırların bir süredir askerler tarafından öldürülmesine tepkiler sürerken Çevre ve Ekoloji Hareketi avukatları konuya ilişkin suç duyurusunda bulundu. Avukatlar Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı’na katır katliamına yönelik yaptıkları suç duyurusunda 2013 tarihli “AB Ceza Hukuku Yoluyla Çevrenin Korunmasına İlişkin Çerçeve Kararı” uyarınca suç olduğu, hayvanların yaşam hakkını savunmanın insan olmanın temel sorumluluğu olduğu dile getirildi. Avukatlar, katır katliamı sorumlularının ... Devamını Oku »

  • Tweet

Roboski’de provokasyon

sırrı

Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Roboski’de katırların öldürülmesinden sonra sınıra askeri yığınak yapması bölgede gerginliğe neden oldu. Ortasu ve Gülyazı köylerinin kullandığı yaylaların askerlerce yasaklanması köylüleri harekete geçirdi. Yaşam alanlarının yasaklanarak ablukaya alındıklarını belirten Roboskililer gruplar halinde Şirit Yaylası’na göç ederken, TARAF’a konuşan Mehmet Encü, böyle devam etmesi durumunda tüm ailelerin Irak Federal Kürdistan Bölgesine göç edeceğini söyledi. Encü, şu anda ... Devamını Oku »

  • Tweet

Roboski’de çatışma…Halk sınıra yürüdü..Asker katırları vurdu !

katırrrrrrrrr

Şırnak’ın Roboski bölgesi  güne gergin başladı. Söğütlü Yaylası’nı hayvanlarıyla giden bir grup köylü ile askerler arasında gerginlik yaşandı. İddialara göre  sınıra yakın noktada askerler ateş açtı.   9 katır ölürken köylüler olay yerinden geri çekildi Bu olayın duyulmasının ardından ise  Gülyazı ve Ortasu sakinleri sınıra akın etmeye başladı. BÖLGE ABLUKA ALTINA ALINMIŞ Yaşanan olaya ilişkin Taraf’a konuşan Ortasu köyü muhtarı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Diyarbakır Newroz’una gidemediler: 4 Roboskili gözaltında

113975Image1

Şırnak’ın Uludere ilçesi Roboski köyünden 4 vicdani retçi Şırnak’ta asker kaçağı oldukları gerekçesiyle gözaltın alındı. Roboski köyünden, yarın yapılacak Newroz Bayramı kutlaması için Diyarbakır’a giden Ümit Encü, Nevzat Encü, Sekvan Encü ve Neçirvan Encü,  Balveren beldesi girişinde asker kaçağı oldukları gerekçesiyle gözaltına alındı. Söz konusu 4 kişi Şırnak Milli Askeri Karakolu’na götürüldü. Rûdaw’a konuşan Roboski İçin Adalet Yeryüzü İçin Barış ... Devamını Oku »

  • Tweet

Roboski anmasında Demirtaş’a yol gösteren 7 kişiye soruşturma

DEMİRTAŞ

Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde geçen 28 Aralık’ta, Roboski Derneği’nce düzenlenen ve Demirtaş’ın da katıldığı anma etkinliğinde, yöresel kıyafet giyip yakalarına ‘görevli’ kartı takarak gelenleri yönlendiren 7 kişi hakkında, ‘kamu görevini usulsüz üstlenmek’ suçlamasıyla soruşturma açıldı. Uludere’nin Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava operasyonunda 34 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerin ailelerinin yaşadığı Uludere’ye bağlı Gülyazı Köyü’nde geçen yıl Aralık ayında yapılan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Roboski’de yeni delil

roboski

Şırnak’a bağlı Uludere’de, 28 Aralık 2011’de, çoğu çocuk yaşta 34 köylünün Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı savaş uçaklarınca bombalanarak öldürülmesine ilişkin vahim bilgiler ortaya çıktı. Dün Milliyet gazetesinde yayımlanan habere göre, dönemin 2. Ordu Komutanlığı İstihbarat Başkanı Albay Aygün Eker, İHA’ların (insansız hava araçları) geçtiği görüntülerdeki kişilerin kaçakçı olduğu yönündeki değerlendirmelerini üstleriyle paylaştı. Albay Eker, Genelkurmay’ın, hava harekâtına karar verildiğini ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dayak yiyen kaymakam ve Bahçeli’nin danışmanı partilerini seçtiler

Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde (Roboski) 2011 yılında sınırda uçakların bombalaması sonucu 34 kişinin ölümünün ardından taziye için gittiği Gülyazı Köyü’nde linç edilmek istenen Kaymakam Naif Yavuz, AKP’den milletvekili adayı olmak için görevinden istifa etti. Bir dönem Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin danışmanlığını yapan sonra bu görevden alınan Prof. Dr. Vedat Bilgin de AKP’den milletvekili adayı olmak için Gazi ... Devamını Oku »

  • Tweet

Uludere Katliamı ‘hükümetin’ kasasını doldurmuş !

ulu

Şırnak’ın  Uludere İlçesi’nin Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin yakınlarına verilmek üzere Başbakanlık tarafından Şubat 2012 yılında gönderilen tazminatların, ailelerin almaması nedeniyle Başbakanlığın hesabına iade edildiği ortaya çıktı. Toplam 4 milyon 182 bin lira, Şırnak Valiliği Zarar Tesbit Komisyon kararı ile Başbakanlığın hesabına iade edilirken; aileler adına konuşan Ferhat Encü, ‘Sus payı’ olarak değerlendirdikleri tazminatları almayacaklarını, daha önce ... Devamını Oku »

  • Tweet