Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: tofaş

Etiket Arşivi: tofaş

Ford Otosan’da işçiler kararlı, direniş devam ediyor!

fordotosan

Bursa’daki otomotiv fabrikalarında başladıktan kısa süre sonra Kocaeli’deki Ford Otosan Gölcük ve Yeniköy Fabrikası’nda da başlayan direnişte, fabrika genel müdürüyle görüşen işçiler önerilen teklifi kabul etmeyerek eyleme devam kararı aldı. Ford Otosan yönetimi, fabrikalarında direnişe rağmen aksamalı da olsa üretimin sürdüğünü, yaklaşık 300 işçinin ise iş bırakma eylemini sürdürdüğünü belirtti. Fabrika önünde kurdukları çadırlarda kalan işçiler eylemlerinde kararlı olduklarını söylerken, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ford Otosan’dan tehdit gibi çağrı: Mazereti olmadan işbaşı yapmayanlarla yollarımız ayrılacak

işçiler

Bursa’daki Renault ve Tofaş fabrikalarında başladıktan sonra bazı otomotiv ve metal sektöründeki firmalara da yansıyan işçi eyleminin sıçradığı Ford Otosan Gölcük ve Yeniköy Fabrikaları’nda önemli bir gelişme yaşandı. Fabrikada normal üretim sürmesine rağmen kritik noktalardaki personel sıkıntısı nedeniyle aksamalar meydana geldiği kaydedildi. Ford Otosan Gölcük Fabrikası’nın önünde bugün de sayıları 300’ü aşan işçi işbaşı yapmayarak bekleyişlerini sürdürdü. Bunun üzerine Ford ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşte 10 maddeyle metal direnişi: Nasıl başladı, neler oldu, son durum ne?

Gunlerdir fabrika bahcesinde uyuyorlar

Bursa’da otomotiv devi fabrikalarda başlayan, Ankara, Kocaeli ve Sakarya’ya da yayılan metal direnişi büyüyerek devam ediyor.  İşverenler  direnişi kırmak için çeşitli yöntemler  denerken   işçiler talepleri karşılanana dek direnmekte kararlı. Hal böyleyken biz de metal direnişini en basit haliyle derledik. Metal direnişi nasıl başladı? Türk Metal Sendikası’nın Bosch fabrikasında geçmiş 3 yıllık kayıpları karşılayacak bir oran üzerinden toplu sözleşme imzalaması ... Devamını Oku »

  • Tweet

Renault’da eyleme devam, Ototrim’de yarın işbaşı

1

Türkiye’nin otomotiv üssü Bursa’da geçen hafta Renault ve Tofaş ile başlayan Coşkunöz, Mako ve Ototrim fabrikaları ile devam eden iş bırakma eylemleri, bir bir sona eriyor. Tofaş, Coşkunöz, Mako A.Ş.’nin ardından 600’e yakın çalışanının bulunduğu ve eylem sebebiyle üretime ara verilen Ototrim Panel Ticaret Sanayi A.Ş. Fabrikası’ndaki eylem de sonlandı. Fabrikada, yarın saat 08.00’da mesai başlayacak. Günlerdir iş bırakma eylemlerinin ... Devamını Oku »

  • Tweet

TOFAŞ grevinde flaş gelişme

tofaş

Bursa’da 8 günce üretime ara veren TOFAŞ işçilerinin temsilcilerinin, yönetimle yaptığı görüşme sonunda anlaşmaya vardı. Ücretlerinde iyileştirme isteyen işçilerin TOFAŞ’taki sürdürdüğü iş bırakma eylemi yapılan anlaşmayla sona erdi. TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.’de dün sabah işçilerin çoğunluğu işe başlayarak bantları çalıştırmaya başlamıştı. Diğer yandan fabrika bahçesinde ve dışında eylemler ise yaklaşık 600 işçi işe başlamayıp eylemlerine devam etti. Gece geç ... Devamını Oku »

  • Tweet

Böyle imamlar da var… Direnişteki işçilere öyle bir vaaz verdi ki!

20567

İmam TOFAŞ işçilerine direniş vaazı verdi.   Bursa’daki TOFAŞ fabrikası önünde işçiler toplu olarak Cuma namazını kıldı. Evrensel’de yer alan habere göre; Namaz için gelen imam, “Bizden çok üstün imkanlara sahip olabilirler. Ama kıymetli kardeşlerim hala zaman zaman aklınızı çelenler olabiliyor. Burda birliğimizi ve beraberliğimizi bozmadığımız müddetçe inşallah zafer nasip olacak. Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez. Biz tabii zorluklar yaşayacağız. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Büyük eylemde flaş gelişme…

Otomotiv fabrikalarinda is birakma eylemi

Otomotiv sektörünün devlerinden Tofaş fabrikasında geçen hafta cuma günü başlayan işçi eylemi sürerken, bugün saat 07.00 vardiyasında 220’si taşeron, toplam bin 1750 vardiya işçisi işbaşı yaptı. Renault’ta ise eylemin devam ettiği açıklandı. Oyak Renault Fabrikası yetkilileri ile işçilerin seçtiği sözcüler ve her iki tarafın avukatları arasında yapılan toplantıdan sonuç alınamadı. İşçiler sorun çözülene kadar eyleme devam kararı aldılar. TOFAŞ fabrikası ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Büyük patron işçi eylemine öyle bir yorum yaptı ki…

renault-dan-kritik-aciklama-5659484

Renault Avrasya Başkanı Kugler, “Türkiye’ye uzun vadeli bakıyoruz ama eğer istikrarsızlık geldiğini görürsek o zaman yatırımlarımızı gözden geçiririz” dedi   Renault’nun Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Avrasya Bölgesi Başkanı Jean Christophe Kugler, otomotiv sektöründeki iş bırakma eylemini değerlendirdi.   Kugler, devam eden üretim duruşlarının Türkiye için bir tehdit ama aynı zamanda global bir sorun olduğunu belirterek “Türkiye’ye uzun vadeli bakıyoruz ama ... Devamını Oku »

  • Tweet

Direnişte ilk fire… Coşkunöz’de işçiler işbaşı yaptı

RESIMID_15748308

Bursa’da geçtiğimiz hafta Renault ve Tofaş ile başlayan iş bırakma eylemlerinde kırılmalar başladı. İki büyük fabrikanın ardından üretime ara veren yan sanayi fabrikası Coşkunöz’de işçiler dün gece itibariyle iş başı yaptı. Coşkunuz fabrikasında işçiler geçtiğimiz hafta Cuma günü eylem kararı almıştı. 5 gün devam eden eylemin ardından dün akşam işçiler arasında ‘eyleme devam edelim, bırakalım’ konusunda anlaşmazlık başladı. Bazı işçilerin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Büyük greve traktör işçileri de katıldı..Savcılık harekete geçti…

Otomotiv fabrikalarinda is birakma eylemi

Bursa’da otomotiv sektöründe bir haftadır büyüyerek devam eden direnişe dün devletten ilk müdahale geldi: İşçi temsilcilerine savcılık tebligatı! Gece yarısına doğru gelen haberse direnişin Bursa ve Kocaeli’den sonra Ankara’yı da sardığını duyuruyordu: Türk Traktör fabrikasında işçiler 23.00’ten itibaren üretimi durdurdu! Peki işçilerin bu iki habere tepkileri ne oldu? Bursa’da Renault fabrikasında geçen hafta perşembe gecesi başlayan grev, birinci haftasını doldururken ... Devamını Oku »

  • Tweet