Pazartesi , 11 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: Tıkrit

Etiket Arşivi: Tıkrit

Tikrit’teki intihar saldırısında 50 polis öldü

Irak’ta Selahaddin ilinin idari başkenti Tikrit’te bugün gerçekleştirilen bombalı saldırıda 50 polisin hayatını kaybettiği bildirildi.   Irak güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, öğleden önce kentin doğusunda federal polis güçlerini hedef alan bir saldırı gerçekleşti. Bombalı araç kullanılan intihar saldırısında 50 polisin hayatını kaybettiği ve 20 polisin de yaralandığı belirtildi.   Yaralıların bazılarının durumu ağır olduğu, bu yüzden ölü sayısını artabileceği ... Devamını Oku »

  • Tweet

İnsanlığın bittiği yerde IŞİD başlar….Korkunç fotoğraf !

28691012

Irak’ın Tıkrit kentinde toplu mezar bulundu. Geçen hafta Irak Şam İslam Devleti’nden (IŞİD) geri alınan Irak’ın Tıkrit kentinde bulunan toplu mezarlardaki cesetlerin, IŞİD’in geçen yıl öldürdüğü yaklaşık bin 700 Iraklı askere ait olduğu tahmin ediliyor. Toplu mezarlar, eski ABD üssü Camp Speicher’ın yakınında bulundu. IŞİD Tıkrit’i geçen Haziran ayında ele geçirdiğinde, sosyal medyada yüzlerce Şii askeri öldürdüğünü gösteren fotoğraf ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Irak’ta 30 bin İran askeri var’ iddiası

ran-devrim-muhafızları-EPA-main

Irak Meclisi Savunma Komitesi Başkanı Şahavan Abdullah, Irak’ta bulunan İranlı askerlerin sadece danışmanlık desteği ile sınırlı kalmadığını birçok kentte sıcak çatışmaya girdiğini söyledi. Şahavan Abdullah, İran’ı Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD)  karşı savaşmak için Irak’a 30 bin asker ve danışman göndermekle suçladı. Kürt siyasetçi Şahavan Abdullah, İran’ı IŞİD’e karşı savaşmak için Irak’a 30 bin asker ve danışman göndermekle suçladı. Abdullah, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Irak: Tikrit’i 3 gün içinde IŞİD’den alacağız

ırak

Irak ordusu ile birlikte IŞİD’e karşı (Irak Şam İslam Devleti) savaşan Şii milislerin sözcüsü Kerim El Nuri, üç gün içinde kenti geri alacaklarını söyledi. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan İran destekli Bedir Tugayları’nın da komutanlarından El Nuri, kentteki tüm IŞİD üyelerinin kuşatıldığını belirtti. El Nuri, miltanlarının sayısının ise “60-70 civarında” olduğunu aktardı. Kerim El Nuri’nin sözcüsü olduğu “Halk Seferberliği” adlı Şii ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yeni vahşet: IŞİD Tikrit’te klorin gazı kullandı

elektrik-dağıtım-işi-güneydoğuda-ışid-e-verilsin_725728

BBC, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Irak’ta klorin gazını silah olarak kullandığını bildirdi. Irak hükümeti, Tikrit’te IŞİD’le çatışan Irak güçlerine karşı kullanılan bombalarda, az miktarda işlenmemiş kimyasalların kullanıldığını söyledi. BBC’ye Irak bomba imha ekipleri tarafından gösterilen videolarda, patlamanın ardından havaya turuncu bir duman bulutunun yükseldiği görüldü. Bombalarda az miktarda klorin kullanıldığı ve bu miktarın açık havada öldürücü olmayacağı belirtiliyor. Kimyasal ... Devamını Oku »

  • Tweet

Tikrit IŞİD’den temizlendi

tikrit

Irak’ın Selahattin şehrinin merkezi Tikrit’in bir çok bölgeleri IŞİD’den temizlendi. Açıklama Tikrik Kaymakamından geldi. Tikrit Kaymakamı Ömer Şindah yaptığı açıklamada Halk Toplulukları, Aşiret üyelerinin desteğini toplayan güvenlik güçlerinin Tikrit’in önemli bölgelerini kontrol etmeye başladıklarını belirtti. Tikrit’in önemli simgelerinden biri olan Saraylar Kompleksi bölgesine oldukça yakın olduklarını açıklamasında ifade eden Kaymakam Şindah, El Zuhur ve El Deyum semtlerinin IŞİD’den arındırıldığını ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

Peşmerge Kerkük çevresindeki IŞİD mevzilerine saldırdı

peşmerge

Irak’taki Kürt Peşmerge birlikleri, Kerkük çevresindeki IŞİD mevzilerine saldırdı. Kürt yetkililer, operasyona ABD öncülüğündeki koalisyonundan da hava saldırılarıyla destek verdiğini söyledi. Reuters haber ajansının aktardığına göre, Kerkük Valisi Necmettin Kerim cepheden yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada saldırının amacının Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyelerinin petrol zengini Kerkük’ten uzaklaştırmak olduğunu ifade etti. Cepheden bildiren Reuters muhabiri, Kürt Peşmerge güçlerinin kentin batısında ... Devamını Oku »

  • Tweet

IŞİD Tikrit’te petrol kuyularını ateşe verdi; İran da Irak’a ağır silah sevk etti

isid-ceteleri

Irak’ın, ileriki bir tarihte Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) elindeki Musul kentini almak için yapacağı harekatta en büyük engel olan yine IŞİD’in kontrolündeki Tikrit kentini almak için başlattığı operasyon sürerken, IŞİD Tikrit’teki petrol kuyularını ateşe verdi. IŞİD, Saddam Hüseyin’in işgal ettiği Kuveyt’ten çıkarken uyguladığı bu taktikle, savaş uçakların hedefi olmaktan kurtulmayı amaçlıyor. Bu arada İran, ağır silahlarla Irak’a yardımcı oluyor. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Irak, IŞİD’e karşı Tikrit operasyonu başlattı… O ünlü komutan da var

ışid

Irak devlet televizyonu, Tikrit’te hükümetin desteklediği Şii milislerin ve Sünni savaşçıların hükümet kuvvetleriyle birlikte IŞİD’e karşı geniş çaplı bir operasyon başlattıklarını duyurdu. El Irakiye TV, Pazartesi günü Tikrit’e operasyonların başladığını duyurdu. Eski Irak lideri Saddam Hüseyin’in doğduğu şehri geri alma operasyonu, ağır top saldırıları ve Irak askeri uçaklarının hava bombardımanları ile destekleniyor. BBC’ye konuşan gönüllü Şii halk milis grubundan bir ... Devamını Oku »

  • Tweet

IŞİD’in yeni vahşeti: Sokakta infaz

IŞİD infazı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Irak’ın kuzeyindeki Tıkrit yakınlarında cihat karşıtı aşiret savaşçıları olarak tanımlanan 13 Sünni’nin kurşunlanarak infaz edildiği fotoğrafları yayımladı. Cihatçı forumlarda ve sosyal medyadaki IŞİD yanlısı hesaplardan paylaşılan fotoğraflarda, IŞİD’in daha önceki rehinelerine giydirdiği turuncu tulumlu 13 kişi, yerde diz çökmüş bir halde görülüyor. Her birinin arkasındaki ise maskeli IŞİD militanları yer alıyor. İkinci fotoğrafta ise infazı ... Devamını Oku »

  • Tweet