Cumartesi , 2 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: taner akçam

Etiket Arşivi: taner akçam

Samantha Power ve Soykırım’ın 100. yılı

taner-akçam

İki resim paylaşmak istiyorum. Birisinde ABD Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Samantha Power, New York’ta Aziz Vartan Ana Kilisesi’nde Soykırım için yapılan dinî ayinde… Diğeri ise ayin sonrası verilen resepsiyonda, ayaküstü sohbet sırasında.   Samantha Power’ı akademisyen yıllarından tanıyorum. Harvard Üniversitesi’nde, Kennedy School of Government bünyesinde faaliyet gösteren, İnsan Hakları Politikası Carr Merkezi yöneticisi olarak çalışmıştı.   2008 yılından beri ise Obama ... Devamını Oku »

  • Tweet

Obama’ya açık mektup: Çok büyük ayıp ettiniz!

hertaraf

  TANER AKÇAM- ARADA SIRADA/ Her yıl 24 Nisan beyanlarınızın biz Türklerle alay etmek anlamına geldiğini biliyorsunuz değil mi? “Düşüncelerimi değiştirmedim,” diyerek 1915’in soykırım olduğunu söylüyorsunuz. Sonra da bu kelimeyi kullanmayarak Türk hükümet yetkililerini sevindiriyorsunuz. Kullanın “soykırım” kelimesini Sayın Başkan. Göreceksiniz bir şey olmaz! Almanya’ya, Fransa’ya bir şey olmadı! Size de olmaz!     24 Nisan’da soykırım kelimesini kullanmayarak, sadece ... Devamını Oku »

  • Tweet

Obama’ya açık mektup: Çok büyük ayıp ettiniz!

taner-akçam

    24 Nisan’da soykırım kelimesini kullanmayarak, sadece Ermenileri hayalkırıklığına uğratmadınız, bu topraklara demokrasinin ve insan haklarına saygının egemen olmasını isteyen Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Türkiye insanına da çok büyük ayıp ettiniz. Ama sorun aslında daha derinlerde; ortadaki bilerek oynadığınız bir komedi var ve ben bir Türk olarak bu komediden utanıyorum. Her yıl 24 Nisan beyanlarınızın biz Türklerle alay etmek ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bıktırdınız gerçekten!

taner-akçam

  Davutoğlu “Tehcirde hayatını kaybeden Ermenileri hatırlamak tarihî sorumluluğumuz ve insani görevimizdir”, diyerek bir önemli bir açılım yaptı. Erdoğan’ın geçen yıl 24 Nisan’daki baş sağlığı, yine Davutoğlu’nun Hrant’ın öldürülme yıldönümünde yaptığı açıklama ile birlikte bu üçüncü bir adım oldu. Her biri diğerinden biraz daha ileride… Bu son açıklama ile birlikte televizyonlara çıkıp ağlayan oldu mu bilmiyorum. Ama ortada açıklanmaya muhtaç ... Devamını Oku »

  • Tweet

Eğer Amerika isterse!

taner-akçam

24 Nisan yaklaşırken Papa Francis’in 1915’i soykırım olarak adlandırması ortalığı sadece dalgalandırmakla kalmadı, çıtayı epeyce de yükseltti. Bugüne kadar Türk hükümetlerinden korkarak kapı arkalarına saklanan Batılı devletlerin durumu zor.   Başta ABD, 1915 konusundaki politik kavgaya, isterlerse ‘nihai son’ verebilecek devletler, artık 1915’e niçin soykırım demeyeceklerini çok zor izah ederler.   Üç önemli devletten söz ediyorum: ABD, İngiltere ve ABD’nin ... Devamını Oku »

  • Tweet

HDP ve demokrasi

taner-akçam

HDP’nin, İmralı ve Kandil gerçeği nedeniyle parti içi demokrasi mekanizmasını işletememesi hem parti üyeleri hem de oy verecekler açısından ciddi bir handikap! CHP’nin önseçim yaparak, HDP’nin bir adım önüne geçtiği rahatlıkla ileri sürülebilir. Çünkü HDP’nin, en azından CHP gibi bir önseçim yöntemini benimsememiş olmasının, İmralı ve Kandil’in adaylara onay vermesi gerektiği dışında, hiç makul bir nedeni yok. Fakat siyasette mutlak ... Devamını Oku »

  • Tweet

Siyaset zor zanaat

taner-akçam

Altan Tan’ın HDP’den aday gösterilmemesi sosyal medyada epey tartışma yarattı. Kararı doğru bulanlar olduğu gibi, şaşkınlıkla karşılayanlar da oldu. Konu hakkındaki fikriniz ne olursa olsun, bu kararın HDP’nin üzerinde çok konuşulmayan bazı özelliklerini tartışmaya açtığı kesin. Konu basit: demokrasi ve özellikle parti içi demokrasi! Önce siyasete ilişkin bir iki ufak gözlem: Bana göre, siyasette mutlak doğru yok; doğru, fikrinize göre ... Devamını Oku »

  • Tweet

Gürsel Tekin ve Şafak Pavey’e  

taner-akçam

Eğer siz katılmamış olsaydınız, şahsıma yönelik kin ve nefret kampanyasını ciddiye almaz güler geçerdim. Hem size hem de tüm CHP camiasına seslenmek istiyorum. Aleyhime yürütülen kampanyaya neden olan ve sizden cevap vermenizi rica edeceğim soru şu: MHP’ye yakın bir Türk kuruluşunun toplantısına giden ve orada Yeşiller’in görüşünü anlatan bir kişi Yeşiller Partisi’nden atılmalı mıdır? Buna “evet atılmalıdır” diye mi cevap ... Devamını Oku »

  • Tweet

MHP, CHP ve tuhaf işler

taner-akçam

Belki okumuşsunuz, ya da duymuşsunuzdur. Son günlerde şahsıma yönelik Almanya kaynaklı yakışıksız bir kampanya yürütülüyor; ağır hakaretler yapılıyor! Hakaret, yapanın kişilik ve kültür seviyesi hakkında bilgi verir o kadar… Bunun dışında bir anlamı yok! Bu nedenle saldırılara cevap vermeyi düşünmedim ve tavrım gülümsemek oldu. Hâlâ da gülümsemek gerektiği kanaatindeyim. Fakat Gürsel Tekin ve Şafak Pavey gibi CHP’nin önde gelen isimlerinin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bir trajedi olarak Perinçek davası  

taner-akçam

Perinçek ve Türk Hükümeti’nin AİHM’deki Perinçek davasını Türkiye’de pazarlayış tarzları ile mahkemede izledikleri savunma stratejisi arasında büyük bir uçurum var. Bu uçurumdan hareketle, AİHM davasını bir komedi olarak yazmıştım. Oysa aynı dava, benim gibi Hrant’ın öldürülmesiyle sarsılmış insanlar için bir trajedi olarak yazılmalıdır. Perinçek, Ermenilere yönelik ırkçı kin ve nefret yaymak amacıyla kurulan ve bu doğrultuda faaliyetlerde bulunan Talat Paşa ... Devamını Oku »

  • Tweet