Cuma , 24 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: Suriye

Etiket Arşivi: Suriye

Türkiye’yi Suriye politikası nedeniyle bekleyen iki tehlike

osman-koruturk-turkiye-suriye-politikasi-nedeniyle-laheyde-yargilanabilir_1601235_720_400

Emekli Büyükelçi, CHP Milletvekili Korutürk, Türkiye’nin dış politikası ve 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun etkilerini değerlendirdi. Suriye politikasında büyük yanlışlar yapıldığını belirten Korutürk, “Türkiye, uluslararası ceza mahkemesi sözleşmesine taraf olmasa da Lahey’de yargılanma ihtimali var” dedi.         Türkiye’nin Berlin ve Paris büyükelçiliği yapan CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, Türkiye’nin dış politikası ve 17 Aralık’ın dünyadaki etkilerine ... Devamını Oku »

  • Tweet

Esad’dan o ülkeye ilişkin flaş açıklama !

esadfransa

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Fransız istihbaratı ve Suriye muhaberatı arasında iletişim olduğunu söyledi. Esad, Fransız Kanal 2 televizyonuna verdiği mülakatta çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hürriyet’te yer alan habere göre Koltuğu bırakması konusunda ısrar eden Fransa’nın tutumuna ilişkin, “Suriye muhaberatı ve Fransız istihbarat birimi arasında iletişim olduğunu” söyleyen Esad, bu iletişime rağmen iki ülke arasında işbirliğinin olmadığını savundu. İstihbarat birimleri arasında ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sınırdan askere kalaşnikofla saldırı

sınır

Türkiye’ye traktörle Suriye’den kaçak giriş yapmak isteyen 10 kaçakçı, kendilerine müdahale eden askerlere kalaşnikofla ateş açarak kaçtı. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Hatay 2.Hudut Alay Komutanlığı sorumluluk sahasında meydana gelen olayla ilgili şu bilgiler verildi:   “Şehit Çavuş Murat Özeker Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, Hudut Devriye Timi tarafından, Suriye’den Türkiye’ye doğru 10 kişinin bir traktör ve bir adet yatay sondaj ... Devamını Oku »

  • Tweet

Suriye’de kimyasal saldırının kanıtı BM’ye gösterildi

150219145833_council_624x351_reuters

Suriye’de geçen ay klor gazlı saldırı düzenlendiğinin kanıtı olarak görülen bir video, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi üyelerine gösterildi. 16 Mart tarihinde çekilmiş görüntülerde, dört yaşından küçük üç çocuğun tüm çabalara karşın hayatlarını kaybettikleri görülüyor. Çocukların anne-babaları ile babaanneleri de hayatını kaybediyor. Videoyu çeken kişi, İdlib vilayetinin Sarmin kasabasındaki bir hastanede görevli Suriyeli doktor Muhammed Tennari. ABD’nin yardımıyla Suriye’den ayrıldığı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Biz uyurken dünya savaşı çıkabilir

grass

Pazartesi günü yaşama veda eden Nobelli Alman yazar Günter Grass’ın ölmeden önce İspanyol El Pais gazetesine verdiği son röportajında, insanlığın olası muhtemel bir dünya savaşına karşı ayakta uyuduğunu ve bu durumdan ötürü çok endişeli olduğunu belirtmiş. Grass, “Bir tarafta durumu düzelmeyen Ukrayna, İsrail ve Filistin olaylarının giderek daha beter bir hale gelmesi, ABD’nin ülkeyi enkaza çevirerek çekildiği Irak, IŞİD ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

FT: ‘Türkiye-S.Arabistan-Katar, Suriyeli isyancıları cesaretlendirdi’

150414051403_erdogansalman_624x351_ap (1)

İngiliz Financial Times gazetesi özellikle Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar arasındaki görüş ayrılıklarının azalmasının Suriyeli muhalifleri umutlandırdığını yazdı. BBC Türkçe’nin aktardığına göre gazetenin iç sayfalarındaki haberin başlığı “Sünni birlik Suriye’nin isyancılarını cesaretlendirdi”. Haber gazetenin Beyrut’taki muhabiri Erika Solomon ile Dubai’deki muhabiri Simeon Karr’ın imzalarını taşıyor. Financial Times, Suriye’de muhaliflere destek veren Sünni güçlerin Şii İran’ın yükselişi karşısında birleştiklerini, isyancıların son ... Devamını Oku »

  • Tweet

Pentagon: ‘IŞİD Irak’ta toprak kaybetti, Suriye’de kazandı’

1743159

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon), radikal selefi Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Ağustos ayından bu yana Irak’ta hakim olduğu toprakların yüzde 25-30’unu kaybettiğini açıkladı. Pentagon Sözcüsü Albay Steve Warren gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak’ta güç kaybeden IŞİD’in Suriye’deki gücünü koruduğunu söyledi. IŞİD’in Irak’ta kaybettiği bölgenin 13 bin – 15 bin kilometrekare civarında bir bölgeye tekabül ettiğine dikkat çeken ... Devamını Oku »

  • Tweet

Türkiye’ye komşu bağımsız devletler iddiası: ‘Alevistan, Halifelik, Irak Şii devleti ve Kürdistan’

120108Image1

Amerika’nın en etkili gazetelerinden Wall Street Journal’ın yayınladığı “Ortadoğu’da yeni sınırlar daha az çatışma anlamına gelir mi?” başlıklı makalede,  Osmanlı İmparatorluğu sonrası oluşturulan yapay sınırların dağılmak üzere olduğu belirtildi. Analizde, bağımsız Kürdistan’ın da yakın bir zamanda kurulacağı görüşlerine yer verildi. Wall Street Journal, Türkiye sınırlarında yer alacak muhtemel devletlere ait bir de harita yayınladı. Yaroslav Trofimov imzalı makalede, 4 parça ... Devamını Oku »

  • Tweet

Korkutan verem açıklaması: 30 yıl sonra ilk kez…

verem

Türk Toraks Derneği’nin 18’inci yıllık kongresinde İstanbul Tıp Fakültesi’den Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, İstanbul başta olmak üzere büyük kentlerde Suriyeli göçmenler nedeniyle verem hastalığında artış olduğunu belirterek, “İstanbul’da son 30 yılda ilk defa veremli hasta sayısı attı” dedi. Türkiye’nin göğüs hastalıkları uzmanlık derneği olan Türk Toraks Derneği’nin 18’inci Yıllık Kongresi, 1- 5 Nisan tarihleri arasında Antalya’nın Serik İlçesi’ne bağlı Belek ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Dur’ ihtarına uymayan gruba ateş açıldı: 2 yaralı

askerlik

Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’nde, Suriye sınırında kendilerini fark eden güvenlik güçlerinin ‘dur’ ihtarına uymayan gruba ateş açıldı, 2 kişi yaralandı. Arıcı Mahallesi’nden yasa dışı yollarla sınırı geçmeye çalışan ve kaçakçılık yaptıkları öne sürülen bir grubu fark eden askerler, ‘Dur’ ihtarında bulundu. Güvenlik güçlerinin uyarısına aldırış etmeyen gruba açılan ateş sonucu Mehmet A., ve Hasan A. ayaklarından yaralandı. Askerlerin ihbarı üzerine sınır ... Devamını Oku »

  • Tweet