Cumartesi , 16 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: soma

Etiket Arşivi: soma

Soma’da heykel krizi… Kömür heykeli gitti, ay yıldız geldi

soma

Soma’da madenci şehitliğinin projesinde yanan kömür heykeli madenci ailelerinin tepkisini çekti. Ailelerin verdiği dilekçelerle projeden kömür heykeli kaldırıldı, yerine ay yıldız konuldu. Ailelerin verdiği dilekçede, yanan kömür yerine elinde kazma ve feneri olan madenci heykelinin daha uygun olacağını ifade ettikleri ortaya çıktı. Manisa’nın Soma ilçesinde geçen yıl meydana gelen faciada yaşamını yitiren 301 madenci, birinci yıldönümü olan 13 Mayıs’ta etkinliklerle ... Devamını Oku »

  • Tweet

Zafer onların: Yırca’da şenlik var!

yirca-mutlu-son-kazandi

23-24 Mayıs’ta termik santral projesinin iptalini kutlayacak olan Yırca halkından davet var: Gelin zaferimizi birlikte kutlayalım.   Manisa’nın Soma İlçesi’ne bağlı Yırca Mahallesi’nde, 6 bin 666 zeytin ağacının söküldüğü alanda termik santral yapılması için bakanlar kurulunun aldığı acele kamulaştırma kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı veren Danıştay, bakanlar kurulunun kararını esastan iptal etti. Taraf’a konuşan Yırca Köyü muhtarı Mustafa Akın, iptal ... Devamını Oku »

  • Tweet

Soma eylemine katılanlara soruşturma

soma

Sinop’ta dün yapılan Soma eylemine katılan Birleşik Haziran Hareketi üyesi 7 kişi ifadeye çağrıldı.   2’si 18 yaşından küçük olan 7 kişi ifadeye çağrılmasının gerekçesi olarak eylemde atılan “Hırsız katil Erdoğan” sloganı gösterildi.   ilerihaber.org’da yer alan habere göre haziran üyeleri savcılığa ifade vermeye gitti. Devamını Oku »

  • Tweet

Bahçeli’den Erdoğan’a: ‘Madenciye fıtrat var, fakat çalarken, haram yerken fıtrat yok’

140520151304417046569_2

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maden kazalarına fıtrata bağlayan sözlerini eleştirdi. Bahçeli,  “Kader diyorlar. Fakat çalarken fıtratı hatırlamadılar. Haram yerken fıtratı, fıtrat demediler” dedi. Bahçeli, partisinin Zonguldak’ta düzenlediği seçim mitinginde konuştu. Madencilerin yaşadığı sorunlar üzerinden hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Bahçeli, şöyle dedi: “Madenciliğin zor olduğunu biliyorum hangi tehdit ve risklerle karşı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Özdemir canlı yayında çıldırdı ve suç duyurusunda bulundu:’Şehir eşkiyaları sizi..

cuneyt-ozdemir-gozyaslarini-tutamadi-4256695_9403_o (1)

Soma’daki  maden faciasının yıldönümü nedeniyle  madencilerin anısına saat tam 15:15’te Eynez Ocağı’na çelenk bırakmak istenildi. Bu sırada sırada özel güvenlik görevlilerinin vatandaşlara ve olayı görüntülemek isteyen basın mensuplarına saldırması Cüneyt Özdemir’i çileden çıkardı ve yaşananlar üzerine canlı yayında suç duyurusunda bulundu. Özdemir özel güvenlik görevlilerine ‘Şehir eşkiyaları sizi’ diye seslendi.. Devamını Oku »

  • Tweet

İnsanlığın da çaresi Drogba..Soma’yı unutmadı…Öyle bir mesaj paylaştı ki

drog

Chelsea’de forma giyen Drogba, Twitter hesabından Soma faciasının 1. yıldönümü nedeniyle, “Never forvet!!!” (Asla unutma) 5.13.2014 Çare Turkiye” sözleri ile bir fotoğraf paylaştı. Fildişi Sahilli oyuncu bu mesajının ardından övgü dolu mesajlar aldı. Bilindiği üzere yıldız futbolcu, geçtiğimiz yıl yaşanan Soma faciasının ardından yakınlarına kaybeden ailelere yardımda bulunmuştu. Devamını Oku »

  • Tweet

Kadıköy Soma için sokağa döküldü: ‘Soma’nın kömürü AKP’yi yakacak’

Kadıköy’de binlerce kişi 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma Faciasını lanetliyor.   ÖDP Üyesi Bahadır Grammeşin’in resminin de taşındığı yürüyüşte kitle tarafından sık sık “İş kazası değil cinayet” ve “Soma’nın kömürü AKP’yi yakacak” sloganları atılıyor.   Eyleme İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği üyesi inşaat işçileri de destek veriyor.   AYRINTILAR GELİYOR…   FOTOĞRAF: İLERİ HABER Devamını Oku »

  • Tweet

Bu nasıl dekan! Ölen madencilere çok çirkin sözler

soma

Manisa Celal Bayar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Güç, Soma’daki faciada 301 madencinin ölümünü “Allah’ın takdiri” olarak nitelendirerek, “Bu insanlarımız helal kazanç peşindeydi. Olaya buradan baktığımız açısından onlar için sevindirici bir durum. Bunlar uyuşturucu ticareti yaparlarken de bir çatışmaya girip ölebilirlerdi. Mafya hesaplaşmasında da ölebilirlerdi” dedi.     Soma’da yaşanan 301 kişinin yaşamını yitirdiği maden faciasının yıldönümü nedeniyle ... Devamını Oku »

  • Tweet

Soma patronunun adamları gazetecileri dövdü

soma

Manisa’nın Soma İlçesi’nde acının yıldönümünde, 301 madencinin hayatını kaybettiği facia ocağında, büyük felaketin başladığı saat olan 15.15’te sendikalar ve işçiler açıklama yaptı.   DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ile siyasi parti ve sendika temsilcileri, özel güvenlik görevlilerinin engellemelerine rağmen hayalet tesisten farkı olmayan maden ocağına girmeyi başardı. Ocağın tam giriş kapısına geldikleri anda ise, özel ... Devamını Oku »

  • Tweet

Soma Faciası’ndan sonra Türkiye’de değişen bir şey var mı?

page_somadan-sonra-turkiyede-ne-degisti_245838297

Bugün Türkiye’nin en çok can alan maden faciasının birinci yılı   Geçen yıl 13 Mayıs’ta çoğu sabah vardiyasına giren 301 işçi Soma’nın Eynez madeninden çıkıp evlerine dönemedi. Türkiye’nin günlerce yasını tuttuğu, dünyanın gözlerinin Türkiye’deki iş güvenliği sorununa çevirmesine neden olan Soma maden faciası, beraberinde vaatleri de getirdi.   Peki hangileri yerine getirildi, Soma’dan sonra ne değişti? Türkiye’nin iş güvenliği karnesi ... Devamını Oku »

  • Tweet