Pazartesi , 20 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: şırnak

Etiket Arşivi: şırnak

Şırnak Valisi: Roboski’de katırlar öldürülmedi, intihar etti

katır

Roboski’de katledilen katırlarla ilgili açıklama yapan Şırnak Valisi Ali İhsan Su “katırların öldürülmediğini, uçurumdan atladığını” iddia etti. Şırnak Valisi, Roboski’de askerler tarafından katledilen katırlarla ilgili olarak hayvan hakları savunucularına “Öldürülen veya yaralanan katırlar yok. Siz hayvanları bırakın kaçakçılıkla ilgilenin” ifadelerini kullanmıştı. Ancak Roboski’de incelemeler yapan HAYTAP üyeleri, 2’si ölü, 9’u yaralı toplam 11 ateşli silahla yaralanmış katır tespit etti.   ... Devamını Oku »

  • Tweet

Roboski’de provokasyon

sırrı

Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Roboski’de katırların öldürülmesinden sonra sınıra askeri yığınak yapması bölgede gerginliğe neden oldu. Ortasu ve Gülyazı köylerinin kullandığı yaylaların askerlerce yasaklanması köylüleri harekete geçirdi. Yaşam alanlarının yasaklanarak ablukaya alındıklarını belirten Roboskililer gruplar halinde Şirit Yaylası’na göç ederken, TARAF’a konuşan Mehmet Encü, böyle devam etmesi durumunda tüm ailelerin Irak Federal Kürdistan Bölgesine göç edeceğini söyledi. Encü, şu anda ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ünlü yazara Türkiye’ye giriş yasağı…Gerekçesi çok ilginç !

amy

Türkiye de uzun zamandır yaşayan Amerikalı yazar ve turizmci Dr. Amy Louise Beam’in (67), önce ikametgah süresi uzatılmadı, ardından hakkında yurda giriş yasağı getirildi. Kürtler ve Ezidiler ile ilgili çalışma yürüten Beam’e, Türkiye’ye giriş yasağı için bir gerekçe gösterilmediği bildirildi. Ağrı’da yaşayan ancak bir dönem Şırnak’a giderek burada çalışmalar yürüten Beam’in, terör ve istihbarat polisinin hazırladığı rapor doğrultusunda sınırdışı edildiği ... Devamını Oku »

  • Tweet

ÖSYM’den Cizre’de sınav yasağı

sınav

Şırnak’ın Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinden yaklaşık 4 bin öğrencinin 15 Mart’ta Cizre ilçesinde gireceği YGS sınav merkezleri güvenlik gerekçesiyle Şırnak merkeze bağlı Cudi ve Gabar dağlarının eteklerinde bulunan belde ve köylere aktarıldı. Cizre ilçe merkezi yerine Şırnak’ın belde ve köylerinde sınava girecek olan öğrenciler, bazı köylerin şehir merkezine çok uzak ve ulaşım sıkıntısı olduğunu dile getirdi. Bu öğrenciler kış ... Devamını Oku »

  • Tweet

HDP’li Hasip Kaplan: Faşizm paketinden vazgeçin, yoksa sonrasına karışmam

HASİP-KAPLAN

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, ‘Bu paket faşizm paketidir, bu paket hak ve özgürlükleri silen bir pakettir. Bu faşizm paketinin arkasında durmayın. Etmeyin eylemeyin, bu faşizm paketinden vazgeçin. Bu davetimi dikkate alın, yoksa sonrasına karışmam’ dedi. TBMM Genel Kurulunun 69. birleşimi saat 14.00’te yoklama ile açıldı. Birleşimi Güldal Mumcu yönetiyor. “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sınırda dikkat çeken hareketlilik… Dev hendekler kazıldı

hendek

Mardin’in Nusaybin ilçesi ile Suriye’nin Kamışlı kenti arasındaki mayınlı alana Türk askerleri tarafından hendek kazılmaya başlandı. Bir kamyonun rahatlıkla manevra yapabileceği genişlikteki hendeklerin derinliği ise iki metre. Suriye’nin Kamışlı kentinin hemen karşısında bulunan Nusaybin ilçesinde, kaçak geçişleri önlemek için ’güvenlik’ gerekçesiyle sınıra iş makineleri ile hendek kazılmaya başlandı. Hendek kazma çalışmaları Nusaybin ile Kızıltepe ilçeleri arasındaki bazı kesimleri mayınlı olan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bu kaleşnikoflu, atletli adam kim.. Sokakta kimi kovaladı !

polıs111

Şırnak’ın  Silopi İlçesi’nde Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilmesinin 16’ncı yıl dönümünü protesto için yapılangösteriler gece geç saatlere kadar sürdü. Polis, adliye sarayına taşlarla saldırarak zarar veren PKK’lı göstericilere müdahale etti. Zırhlı bir araçtan inen ve üzerinde soğuk havaya rağmen sadece atlet bulunan bir sivil polis, uzun süre elindeki uzun namlulu silahla göstericileri kovaladı. Polisin, zırhlı aracın içerisindeki yüksek sıcaklıklık nedeniyle üstünü ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bölgede Öcalan’ın yakalanmasını protesto için kepenkler kapandı

150220151143204168519_2

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilişinin 16’ncı yıl dönümünü protesto etmek amacıyla Doğu ve Güneydoğu’daki bazı yerlerde esnaf kepenk kapattı. HAKKARİ Hakkari’de esnaf kepenk açmadı. Şehir merkezinde sabahın ilk ışıklarıyla birlikte sessizlik sürerken, nöbetçi eczane ve fırınların dışında bütün iş yerleri kepenk açmadı. Hayatın adeta durma noktasına geldiği ilde polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı. TUNCELİ Tunceli’de Abdullah ... Devamını Oku »

  • Tweet

Türkiye’nin gözü orada… 10 soru-10 yanıtta Cizre gerçeği

GULDEN

Türk kamuoyu, günlerdir Cizre’de sürmekte olan çatışma ortamını izliyor, buradaki olayların nedenlerini anlamaya çalışıyor. Hürriyet Gazetesi’nden  Gülden Aydın Cizre izlenimlerini derledi. İşte Aydın’ın   kaleminden 10 soru ve yanıtta Cizre gerçekleri: IŞİD’le savaştan gelen 20 cenaze HÜDA-PAR’a öfke oldu 1)Herkes Cizre’de ne olduğu sorusuna yanıt aramakla meşgul. Cizre’de ne oluyor? Cizre, Suriye sınırına bitişik, PYD’nin Kuzey Suriye’de ilan ettiği üç ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cizre, Şırnak’ın değil Kastamonu’nun ilçesi!

Kastamonu’da, 3 ilçeye giden yolu gösteren yön tabelasına ‘Cide’ yerine yanlışlıkla Şırnak’ın Cizre İlçesi’nin adı yazıldı. Tabeladaki ‘z’ ve ‘r’ harfleri kimliği belirsiz kişilerce söküldü. Karayolları 15’inci Bölge Müdürlüğü, kent merkezindeki Sunta Köprülü Kavşak’ta dün tabela düzenlemesi yaptı. İnebolu, Çatalzeytin ve Cide ilçelerine giden yolu gösteren yön tabelasına yanlışlıkla ‘Cide’ yerine ‘Cizre’ yazılması dikkat çekti. Hatayı fark eden kent sakinleri ... Devamını Oku »

  • Tweet