Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: şiddet

Etiket Arşivi: şiddet

Karayılan: ‘HDP yüzde 11’le barajı aşamaz, hile yapar, geçersiz sayar veya çalarlar’

murat-karayılan

CK Yürütme Komitesi üyesi Murat Karayılan, HDP’nin yüzde 10 seçim barajını aşabilmesi için asgari yüzde 12-13 oy oranına ulaşması gerektiğini savundu. Karayılan, “HDP’nin 10.5-11 oy ile barajı aşamayacağını düşünüyorum. Çünkü, hile yapar, oyları geçersiz sayar veya çalarlar” dedi. SEÇİM SONUNA KADAR HİÇBİR BİÇİMDE ŞİDDETE YÖNELMEYECEĞİZ Uydu aracılığıyla Avrupa’dan PKK çizgisinde yayın yapan Med Nuçe kanalında, Karayılan’la Kandil’de yapılan röportaj yayınlandı. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Şiddet mağdurları Meclis’e başvurdu

kadına-şiddet

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve AKP Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, dilekçelerin altmış gün içerisinde cevaplandırmaya çalışıldığını söyledi. Şahkulubey, kurumlardan istenen bilgi ve belgelerin geç gelmesi nedeniyle bu sürenin aşılabildiğini kaydetti. Şahkulubey, 8 ay dilekçesi karara bağlanmayan şiddet mağduru Gülay A.’nın durumuna ilişkin bilgi verirken de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, komisyonun ivedi yazısına rağmen bilgi vermediğini söyledi.   ÖLDÜRÜLME ... Devamını Oku »

  • Tweet

Spordaki şiddetin kökeni

Nurullah Öztürk

Amatör kümeden en üst lige kadar sporun tüm alanlarında şiddet var. Sokakta, evde, Meclis’te şiddet var. Şiddetin olmadığı yer kaldı mı ki?.. İnsanımız toplumsal bir travma yaşıyor. Günlük yaşamda gece ile gündüz arasında birçok insan dişlerini ve yumruklarını sıkarak yaşıyor. Hâsılı, toplum burnundan soluyor. Spordaki şiddet tek başına spora ait bir şiddet değil. İnsanlar niçin bu kadar sinirli ve şiddete ... Devamını Oku »

  • Tweet

45 polise kadına şiddet cezası

polis

İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, kadına şiddeti önleme hususunda yaptırımlara ilk önce teşkilattan başladıklarını ve 45 polisi açığa aldıklarını belirterek “Eşine, nişanlısına ya da sevgilisine şiddet uygulayan polise mevzuata uygun olarak cezalar veriyoruz” dedi. Son yıllarda artan kadına şiddet hakkında değerlendirmede bulunan İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, “Kadına şiddeti önlemede görevli olan polislerin şiddet uygulaması affedilemez” şeklinde konuştu. Eşine, nişanlısına ... Devamını Oku »

  • Tweet

Başına gelmeyen şiddet kalmadı

şiddet

Gazeteci Yazar Yavuz Selim Demirağın ile birlikte yaşayan G. Ç., Demirağın’dan şiddet görünce şikayetçi olarak mahkemeye başvurdu. Şiddete maruz kalan, vücudunda sigara söndürülen ve en son bıçaklanan G.Ç.’nin şikayeti üzerine açılan davada Demirağın’a 1 yıl uzaklaştırma cezası para cezasına çevrildi. Ancak Çağlar’ın çilesi bitmedi. Ölüm tehditleri almaya devam ettiğini söyleyen G. Ç., “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurdum. Ancak benimle ... Devamını Oku »

  • Tweet

Çok tartışılan o ‘elbise’ kadına şiddete karşı giyildi

kadın

Geçen haftanın en çok konuşulan konularından biri olan ve rengi tartışma yaratan ‘elbise’, kadına şiddete karşı bir kampanyada kullanıldı. Geçen hafta sosyal medyada milyarlaca tweetle rekor kıran ve rengi konusunda tartışma yaratan ‘elbise’, kadına şiddete karşı bir kampanyada kullanıldı. Güney Afrika merkezli yardım kuruluşu Salvation Army, dünyada 6 kadından birinin tacize uğradığına dikkat çekmek amacıyla kampanyasında ‘elbiseyi’ kullandı. Hazırlanan ilanda ... Devamını Oku »

  • Tweet

Türkiye’de 65 günde 55 kadın öldürüldü

kadın

Gördükleri şiddet nedeniyle yaşamını yitiren kadınların dijital ortamda istatistiğinin tutulduğu ‘Anıt Sayaç’ın verilerine göre 2015 yılın ilk 64 gününde 53 kadın yaşamını yitirdi. Vahşet istatistiğine dün 3 aydır ailesinin kayıp diye aradığı Gülşen Süzer eklendi. Gaziantep’te dün 32 yaşındaki Yasemin Çakar’ın çocuklarının gözünün önünde 13 yıllık eşi Şehmus Çakar tarafından av tüfeğiyle öldürülmesiyle sayı 55’e çıktı. Öldürülen kadınların çoğunluğunun katilleri ... Devamını Oku »

  • Tweet

AK Parti ataerkil düzene tüy dikti

Murat-Paker

Türkiye’de kadınlar her gün yeni bir cinayetin ya da tecavüzün kurbanı olmaya devam ediyor. Üstelik bu sayı gün geçtikçe artıyor. Erkeklerin kadınlara neden şiddet uyguladığını, tecavüz ettiğini, iktidarın bu konudaki etkisinin ne olduğunu ve bu duruma nasıl son verilebileceğini Bilgi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Psikoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Murat Paker’e sorduk… Son dönemde özellikle kadın cinayetlerinde bir artış ... Devamını Oku »

  • Tweet

Savcılar artık bilirkişi

11trfs9_polis

Gezi eylemlerinde göstericilere şiddet uygulayan polislerin belirlenmesi için görüntülerin bilirkişiye gönderilmesi uygulamasından vazgeçildi. İzlenmesinin yıllar alacağı belirtilen 40 terabaytlık kamera görüntülerinin incelenmesi için, savcılık içindeki memurlardan bir birim oluşturulmasına karar verildi. savcılık, bundan sonra yalnızca görüntülerde netleştirme, yakınlaştırma gibi teknik sorunlarla karşılaşıldığı zaman bilirkişi incelemesine başvuracak. Şiddet uygulayan polislerin görüntüleri savcının oluşturduğu birim tarafından tespit edilmeye çalışılacak. Gezi’deki polis şiddeti ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ayşenur İslam ‘dalga’ mı geçti?… ‘Kadına şiddet nispeten düştü’

ayşenur-islam

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Özgecan Aslan cinayetinin çok trajik bir olay olduğunu söyleyen İslam, Avrupa ülkelerinden de örnekler vererek “Bu tür hadiseler dünya genelinde de yaşanıyor” dedi. İslam, Nüfus Etütleri Enstitüsü’nden 2008 ve 2014 yılına ait rakamlar vererek şiddette nispi bir düşüş olduğunu söyledi: “Fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranı yüzde 39’du, 36 oldu. Cinsel şiddete maruz ... Devamını Oku »

  • Tweet