Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: petrol

Etiket Arşivi: petrol

Erdoğan: ‘Bölgemizde akan kanın durması için tedbir almak zorundayız’

250520151249256213959_2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen 6.Enerji Düzenleme Forumunda konuştu. Suriye ve Irak’taki çatışmalara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “‘Bir damla petrol, bir damla kandan daha değerlidir’. Bu anlayışla hareket eden politikacılardan bize adalet yoksunu bir dünya kaldı” dedi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi Irakla, Suriye’yle ne işimiz var diyebilirsiniz. Benim için önemli olan petrol değil, benim için birinci ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yeşilçam filmi gibi hikaye: Batman’da bir vatandaş su ararken petrol buldu

Batman'da bir vatandas su ararken petrol buldu

Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Güzelöz Köyü’nde bir vatandaş tarlasında sondaj ile su ararken petrol buldu. Alınan bilgiye göre, Servet Çelik, tarlasını sulamak için su sondajı vurarak toprağı kazarken 80 metrede su yerine petrole ulaştı. Çelik yaptığı açıklamada, tarlasında su bulmak için, sondaj vurduğunu belirterek, yaptığı 80 metre derinlikteki çukurda petrole ulaştığını söyledi. Bu durumun kendisini mutlu ettiğini dile getiren Çelik, ... Devamını Oku »

  • Tweet

ABD’de büyük çevre felaketi… Doğal yaşam felç olacak

1

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşanan petrol sızıntısı Santa Barbara kıyılarındaki yaşamı tehdit ediyor. ABD’li yetkililer 21 bin varil petrolün okyanusa sızdığını açıkladı.   ABD’nin Kaliforniya eyaletinde “Plains All American Pipeline” şirketi tarafından işletmesi yapılan boru hattından sızan petrol Santa Barbara kanalına döküldü.   Los Angeles Times gazetesi şu ana kadar 21 bin varil petrolün okyanusa döküldüğünü ve doğal yaşamı tehdit ettiğini ... Devamını Oku »

  • Tweet

Enflasyon yükselişte!

pazar-yeri

Mart 2015 enflasyon rakamı açıklandı. Tüketici fiyatları Mart ayında, yüzde 1.19 ile beklentilerin üzerinde arttı. Banka ve aracı kurum ekonomistleri yüzde 0.87 – 0.89 artış bekliyordu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, tüketici fiyatlarındaki üç aylık artış yüzde 3.03’e yükselirken, Mart sonu itibarıyla yıllık enflasyon da yüzde 7.61 olarak gerçekleşti. Tüketici fiyatlarındaki 12 aylık ortalamalara göre artış da yüzde 8.70 ... Devamını Oku »

  • Tweet

Damada petrol kıyağı TBMM’ye taşınacak !

berat

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Cumhuriyet’in manşetine taşıdığı Tolga Tanış’ın kitabındaki Kürt petrolünün dağıtımında Çalık Grubu’na imtiyaz sağlandığı iddiaları karşısında “Yakından takip ediyoruz. İddialar yakından takip ettiğimiz konulardır. İşlemler şaibelidir. Bahse konu olan meseseler şühelidir ve ciddidir. Kitapta konu edilen olaylar uzun zamandır bizim de yakından takibimizdedir. Bu konuyu her türlü zeminde gündeme getireceğiz. Meclis’te de tartışmaya açacağız” değerlerdirmesini yaptı. ... Devamını Oku »

  • Tweet

AKP’de petrolcüler, faizciler bölünmesi

petrol

Merkez Bankası bugün politika faizleri hakkında karar verecek. Bu karar öncesinde AKP hükümeti petrolcüler ve faizciler olarak ikiye bölündü. “Nasıl ikiye bölündü” diye sorarsanız hemen cevaplayalım. Şöyle bölündü; bir kısım AKP’li bakan ve temsil ettikleri müteahhitler faizlerin indirilerek inşaat sektörüne ucuz kredi sağlanıp lüks konut ve gayrimenkul sektörünün canlı tutulmasını istiyor.   FAİZCİLER HAKLI GÖRÜNMEK İÇİN İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN ADINI İNŞAAT ... Devamını Oku »

  • Tweet

AKP faizciler ve petrolcüler olarak ikiye bölündü

Süleyman Yaşar

Merkez Bankası bugün politika faizleri hakkında karar verecek. Bu karar öncesinde AKP hükümeti petrolcüler ve faizciler olarak ikiye bölündü. “Nasıl ikiye bölündü” diye sorarsanız hemen cevaplayalım. Şöyle bölündü; bir kısım AKP’li bakan ve temsil ettikleri müteahhitler faizlerin indirilerek inşaat sektörüne ucuz kredi sağlanıp lüks konut ve gayrimenkul sektörünün canlı tutulmasını istiyor.   FAİZCİLER HAKLI GÖRÜNMEK İÇİN İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN ADINI İNŞAAT ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşin ucunda petrol var iddiası: ‘IŞİD ile Türkiye, Süleyman Şah anlaşması yaptı’

150223030111_turkey_davutoglu_suleyman_sah_624x351_reuters_nocredit

İngiltere’de yayınlanan Independent gazetesinin saygın Orta Doğu muhabiri Robert Fisk, Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi’ni boşaltmak için yapılan operasyon hakkında bir analiz yazısı yazdı. BBC Türkçe’nin aktardığına göre Fisk analizinde Vahabi inancına göre dünyevi liderlere ait mabetleri yok eden Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün bundan yaklaşık bir yıl önce Türkiye’ye üç gün süre vererek türbeyi boşaltmalarını istediğini, ancak ... Devamını Oku »

  • Tweet

Türbeden “petrol” çıktı

suleyman-sah-turbesi

AKP Hükümeti, Türkiye’nin yurtdışındaki tek toprağı olan Suriye’deki Süleyman Şah Türbesi’ni, “Şah Fırat” adı verilen bir operasyon ile tahliye etti. Operasyon ile birlikte Türkiye, yurtdışında bulunan son toprağını da kaybetti. Operasyonun altından ise ABD’nin bir süredir üzerinde çalıştığı petrol koridoru projesi çıktı. ABD, yaklaşık 11 aydır IŞİD’in kontrolü altında bulunan türbe için çözüm bulunmasını istiyordu. Türkiye, tahliyeyi önerdi. Bunun üzerine, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sanayi durdu, bakalım şimdi hükümet kimi suçlayacak

Süleyman Yaşar

Dünyada ham petrol fiyatları yüzde 50 oranında azaldı. Ama ham petrol fiyatlarındaki bu gerileme Türkiye’de iç fiyatlara yüzde 15 oranında yansıtıldı. Niye ham petrol fiyat artışları hemen iç fiyatlara aynı oranda yansıtılırken fiyat düşüşleri yansıtılmıyor peki? Yansıtılmıyor çünkü devlet vergi gelirlerinin üçte birini petrol ürünleri üzerine koyduğu dolaylı vergilerden alıyor. İşte bu nedenle hükümet petrol fiyatlarındaki gerilemeyi iç fiyatlara yansıtmıyor. ... Devamını Oku »

  • Tweet