Pazartesi , 20 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: Osmanlı İmparatorluğu

Etiket Arşivi: Osmanlı İmparatorluğu

Times yazarı Aaronovitch: ‘Hepimiz soykırım yapma kapasitesine sahibiz’

indir (1)

İngiliz Times gazetesinin köşe yazarlarından David Aaronovitch bugünkü yazısında Papa ve Türkiye’nin karşılıklı açıklamalarıyla alevlenen “Ermeni Soykırımı” tartışmasını ele aldı. Aaronovitch, “Hepimiz soykırım yapma kapasitesine sahibiz” başlıklı yazısında, yaşanan tartışmanın hiçbir ülkenin tarihinden kaçamayacağını gösterdiğini vurguladı. Papa Francesco, Pazar günü Vatikan’daki San Pietro Bazilikası’nda yapılan “Ermeni şehitliğinin 100. yılı için kutsal ayin” adlı törenin açılışında, “Son yüzyılda insanlık üç büyük ... Devamını Oku »

  • Tweet

New York Times gazetesinde soykırım karikatürü

1

Avrupa Parlamentosu’nun Ermeni tasarısını kabul etmesi Türkiye’den büyük tepki çekti. Amerikan’ın en ünlü gazetelerinden New York Times’ta ise konuyla ilgili bir karikatür yayınlandı. Karikatürist Patrick Chappatte imzasıyla International New York Times’ın opinion bölümünde soykırım karikatürü yayınlandı. Söz konusu karikatürde bir Osmanlı görevlisi Ermeni vatandaşları trene bindirirken megafonla “Merak etmeyin, henüz soykırım kelimesi icat edilmedi” diye sesleniyor. Karikatürün sol üst kısmında ... Devamını Oku »

  • Tweet

Türkiye’ye komşu bağımsız devletler iddiası: ‘Alevistan, Halifelik, Irak Şii devleti ve Kürdistan’

120108Image1

Amerika’nın en etkili gazetelerinden Wall Street Journal’ın yayınladığı “Ortadoğu’da yeni sınırlar daha az çatışma anlamına gelir mi?” başlıklı makalede,  Osmanlı İmparatorluğu sonrası oluşturulan yapay sınırların dağılmak üzere olduğu belirtildi. Analizde, bağımsız Kürdistan’ın da yakın bir zamanda kurulacağı görüşlerine yer verildi. Wall Street Journal, Türkiye sınırlarında yer alacak muhtemel devletlere ait bir de harita yayınladı. Yaroslav Trofimov imzalı makalede, 4 parça ... Devamını Oku »

  • Tweet