Cumartesi , 18 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: nükleer santral

Etiket Arşivi: nükleer santral

Saray’dan nükleer santrale onay!

nükleer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nükleer Güç Santralleri ile ilgili kanunu onayladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada konuya ilişkin “6642 sayılı ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Japonya Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyetinde Nükleer Güç Santrallerinin ve Nükleer Güç Sanayisinin Geliştirilmesi Alanında İşbirliğine İlişkin Anlaşma ile Türkiye Cumhuriyetinde Nükleer Güç Santrallerinin ve Nükleer Güç Sanayisinin Geliştirilmesine Dair İşbirliği Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun’ ... Devamını Oku »

  • Tweet

Nükleer elektrikte kamikaze tarifesi

nükleer

Geçen Salı günü Türkiye’nin elektrik sisteminin çökmesinin ardından geceyarısı, Sinop’ta kurulacak nükleer santralin anlaşması apar topar TBMM’den geçirildi. Hâlbuki nükleer santraller ve merkezî elektrik sisteminin ülkenin elektrik dağıtım sisteminin çöküş nedeni olduğu biliniyor. Peki, bunu neye dayanarak söylüyoruz? Şuna dayanıyoruz; ABD’nin Ohio eyaletinde 2003’te yaşanan elektrik sistem çöküşünün büyük nükleer ve kömür santralleri nedeniyle yaşandığı, olayın ardından tespit edildi. Çünkü ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sinoplular da nükleere karşı…’Yapsalar bile karşı duracağız’

nukleer

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (SNKP) Koordinatörü Zeki Karataş TBMM’de dün sabaha karşı imzalanan anlaşmayla ilgili olarak “181 kişinin onay verdiği bu yasayı, Sinop halkı onaylamayacak” dedi. Sinop’ta nükleer santralın yapılması planlanan İnceburun Mevkii hem Hamsilos Tabiat Parkı’na yakın olması hem de büyük bir ormanlık alanı kapsıyor olması nedeniyle önemli. Sinop’taki santral sürecinin 1981 yılında başladığını anlatan Karataş “İnsanların tepkisi azaldıktan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Nükleer santral için referandum çağrısı

nükleer

Sinop’a nükleer santral kurulmasına ilişkin anlaşma (Türkiye-Japonya) ve anlaşmanın uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı Meclis genel kuruluna geldi. Anlaşmayı eleştiren CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Hükümete ‘referandum yapalım’ önerisi getirdi. Enerjide AKP hükümetinden önce Türkiye’nin dışa bağımlılık oranının yüzde 67 olduğuna dikkat çeken CHP Grup Başkanvekili ve Sinop Milletvekili Engin Altay, 2012’de bu oranın yüzde 72’ye çıktığını söyledi. Altay, “Sinop’a ... Devamını Oku »

  • Tweet

Nükleer ihale de yandaş şirketlere

Akkuyu'da hidroteknik insaat ihalesine 9 sirket katildi

Türkiye’de ve dünyada büyük tepki toplayan Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için yeni bir adım daha atıldı. Nükleer Santral projesi için deniz hidroteknik yapılarının projelendirilmesi ve inşası için ihale açıldı. Gelen teklifler 16 Ocak 2015’te ihale komisyonu tarafından değerlendirilmeye başlandı. 16 Şubat 2015 tarihine kadar sonuçlanacak ihaleye 9 firma teklif verdi. İhaleye teklif verenler arasında Cengiz, Limak, Kolin, Doğuş ... Devamını Oku »

  • Tweet

Mesele inşaatsa ÇED teferruattır

Pelin Cengiz

Son zamanların kent ve çevre gündeminin önemli bir kısmını ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) süreçleri oluşturuyor. Son olarak Akkuyu Nükleer Santrali’nin ÇED raporundaki mühendis imzalarının sahte olduğu yönünde Birgün gazetesindeki haber, ÇED süreçlerinde yaşanan sorumsuzluğun ve ÇED’lerin nasıl itibarsızlaştırıldığının zirvesine işaret ediyor. Sadece Türkiye için değil bulunduğu coğrafyada ciddi bir güvenlik sorunu teşkil edecek nükleer santral gündeme geldiğinden bu yana atıkların ... Devamını Oku »

  • Tweet