Pazartesi , 27 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: namık cınar

Etiket Arşivi: namık cınar

KCK nedir, biliyor muyuz gerçekten

Namık Çınar

HDP ile ilgili eleştirel yazılar yazıyorum diye, bana Kürt düşmanlığı serzenişinde bulunanlar var.   Haksızlık bu!   Çünkü bana göre çağdışı bir Ortadoğulu olmaktan öteye gidemeyen, lâkin kimi Kürtlerin önder bellediği Öcalan’ın kafasından uydurduğu, hiçbir bilimsel veriye dayanmayan, ilkel, maceracı, antidemokratik ve dayatmacı “KCK Sözleşmesi”, bütün Kürtleri bağlayacak şekilde orada öyle kapı gibi durduğu sürece, hiçbir süslü lâf beni böyle ... Devamını Oku »

  • Tweet

Öncelik, AKP’den kurtulmak olmalıdır

Namık Çınar

İyi de, yarın yapacak “güncel” denen bir şeyler de yok mu?   Geçen yazımda toplumların uzun soluklu değişimlerle yol aldıklarını söylemiş olmam, kollarımızı kavuşturup kaderimizin tecellisini oluruna bırakmamızı gerektirmiyor.   O değişimler ki, göz, gez ve arpacıktan geçen nişan hattındaki bir “çıt”lık nüansın uzaktaki hedefte metrelerce sapmaya yol açmasındaki gibi, zaten son toplamda bizim bu küçük küçük, yeni yeni biçimlere ... Devamını Oku »

  • Tweet

Demokrasiye daha kaç fırın ekmek ister

Namık Çınar

Doğulu olmak demek, ister Müslüman olsunlar ister Ortodoks Hıristiyan, bu kapsama giren toplumlar 18. yy. sonu itibariyle bir yanardağ gibi patlayan Fransız Sosyal Devrimi ile onu izleyen İngiliz Sanayi Devrimini nasıl ıskaladılarsa; bu olguların günümüz süreçleri bakımından siyasal alandaki izdüşümleri olan Demokrasiyi de aynı şekilde ıskalamaları demektir.   Lordun malikânesinde “emeğe dayalı kölelik” ya da “toprağa zorla bağlı bir serflik” ... Devamını Oku »

  • Tweet

Şu seçim hayırlısıyla bir bitse!

Namık Çınar

Baktı ki bıktırıyor.   Hemen tülün arkasına kaçıverdi.   O konuştukça, AKP’nin oyları düşüyormuş.   Oysa eskiden yükselirdi.   Eee, nerden nereye!   Daha dur, bunlar iyi günler!   O nedenle teşekkür mitinglerinden vazgeçesi imiş.   Teşekkür zaten işin numarasıydı.   Nasıl ki eski zaman monarkları kâhinlere sormadan şurdan şuraya adım atmazlardı, şimdi bizimkisi de dizinin dibinden ayırmadığı anket şirketlerinin ... Devamını Oku »

  • Tweet

HDP’ye oy vermek ya da Türkiye’nin Erdoğan-Öcalan açmazı

Namık Çınar

Bu yazıyı yazmamak olmazdı.   Netameli bir konu, çünkü.   Bazıları için durum, aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık vaziyetleri olmakla beraber; şu bizim yerli “Arturo Ui’nin Önlenebilir Yükselişi”ne seçenek bulmak bakımından önümüzdeki seçimde HDP‘ye oy vermek, kimilerini daha şimdiden arpacı kumrusuna çevirmişe benziyor.   Erdoğan‘ın ekmeğine yağ sürmeyi, hele benim gibi biri asla istemez.   Fakat HDP gerçeğini de ... Devamını Oku »

  • Tweet

Demokrasiler ve diktatörlükler

Namık Çınar

Biz gene, sevgili dostlarım, şu küçücük yerimiz el verdiği nispette ve öyle bilgiçlik falan da taslamadan, “Diktatörlüğün ve Demokrasinin Toplumsal Kökleri”ni ufak ufak eşelemeyi sürdürelim, istiyorum. Ama önce, internete girip de bir önceki yazıma şöyle bir göz atmanızı diliyorum. Sanayi öncesi dünyadan çağdaş dünyaya geçişte kimi toplumlar, başlıca üç yol izlediler: Toprak sahibi aristokratlığın ve köylülüğün ürettiği geçmişe özgü değerlerin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Başkan olmayı neden bu kadar çok isterler

Namık Çınar

Şark’ta iktidar olmak, neden eninde sonunda bir güç zehirlenmesine yol açar? Neden “bütün kararları ben vermeliyim” derler, Şark’taki siyasiler? Öyle ya; başlangıçta çoğulculuğu ve katılımcılığı esas alsalar bile, neden sonradan tam tersi bir tavrın mutlakçı figürüne dönüşürler? Başkan olmayı tutkuyla istemek, tek yetkili olmayı ısrarla diretmek, ve bu durumu ülkenin beka sorunu hâline getirmek, nasıl bir ruhsal karmaşanın eseridir? Sizi ... Devamını Oku »

  • Tweet

Teneke çalacağım günler yakındır arkanızdan

Namık Çınar

Eğer bir milyon üç yüz bin kişiyi daha ilgilendirmeseydi, bu yazıyı bencilce bulabilirdiniz. Ama değil! Biliyor musunuz, tam bir buçuk ay sonra 66 bitecek, 67’ye gireceğim ama ben hâlâ emekli bile değilim. Bir süre önce, ilgili yasanın çıkmasına engel olduklarını öğrendiğim Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal’ı telefonla aradığımda, “bu yaşa geldiği hâlde hâlâ emekli olamamış insanlarımız mı var” diye hayretini ... Devamını Oku »

  • Tweet

Günümüzde devlet sırrı, olsa olsa yolsuzluklar içindir

Namık Çınar

Eğer TSK’ın son durumu hakkında nitelikli ve doyurucu bilgi edinmek istiyorsanız, onun en tepedeki komutanı Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’in Savunma ve Havacılık Dergisi’ne verdiği mülâkatı mutlaka okumalısınız. İnternette de var, tavsiye ederim. Ama ben bugün sadece yazımı ilgilendiren kısmına değineceğim. Sayın general, ilkin jeostratejik konumundan kaynaklanan güvenliği nedeniyle Türkiye’nin “Uluslararası Askerî İşbirliği”ne zorunlu olduğunu belirtmekte; 28 ülkenin üye, 69’unun ... Devamını Oku »

  • Tweet

Fazla naz âşık usandırır

Namık Çınar

Ben ortada iyice arapsaçına dönmüş bir “Çözüm Süreci” görüyorum; siz halâ görmüyor musunuz? Üstelik, bırakın “Özerklik” tanıyıp “Yerel Meclis”i telâffuz etmeyi; senelerdir doğru dürüst bir “Yurttaşlık Tarifi”ne dahi gelinebilmiş değilken hem de. Sakın “tekere çomak sokuluyor” yaygaralarına sapmaya da kalkmayın! Tersine! İşleri asıl bu hâle getiren bilesiniz ki yalnızca sizlersiniz. Erdoğan ya da Öcalan yahut Kandil’dekiler demokrat kimseler değiller ki, ... Devamını Oku »

  • Tweet