Perşembe , 26 Mart 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: müslüman

Etiket Arşivi: müslüman

İdeolojiden menfaate dindar benlik  

Mücahit Bilici

İçten içe bir büyük çözülme yaşanıyor. Değerler yerine çıkarların belirleyici olduğu bir ticarileşme yaşıyoruz. Garip bir şekilde bu aynı zamanda dindarların modernleşme ve uluslaşmasının da bir alameti. Daha önce ideoloji için birarada olan ve ütopik veya değil bir dava için kendini belli prensiplere kilitleyen insanlar vardı. O bünyeler çoğu kez pragmatik olamayacak kadar ilkelerine bağlı, günümüz için fazlasıyla romantik bünyelerdi. ... Devamını Oku »

  • Tweet

İlkokula ‘Her çocuk Müslüman doğar’ afişi asılacak talimatı

afiş

İstanbul’da Bayrampaşa Belediyesi tarafından Nail Reşit İlkokulu’na, “Her çocuk Müslüman doğar”, “En hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” yazılı 8 farklı dini içerikli afiş gönderildi. Afişlerin okulun duvarlarına asılması istendi. Tolga Alp Turgut‘un Evrensel gazetesinde yer alan haberine göre, Nail Reşit İlkokulu’nun yanı sıra bölgedeki tüm okullara da pazartesi günü afişlerin gönderileceği öğrenildi. ‘ÇOCUKLARA SÜNNİ İSLAM ANLAYIŞI Eğitim Sen İstanbul 4 ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ateist yazarı paramparça ettiler

ateist-yazar

Köktendinciliğe karşı verdiği mücadeleyle tanınan ateist Bangladeşli yazar, paramparça edilerek öldürüldü. ABD’de yaşayan ve Amerikan vatandaşı olan Avijit Roy, eşiyle birlikte bir kitap fuarına katılmak için gittiği Bangladeş’in başkenti Dakka’da saldırıya uğradı. Satırlarla saldıran grup, Roy’un kendisi gibi blog yazarı olan eşi Rafida Ahmed‘i de ağır yaraladı. Polis henüz saldırganların kimliği ile ilgili vermedi ancak Roy’un laikliği savunan yazıları dolayısıyla tehdit edildiği ... Devamını Oku »

  • Tweet

Rehabilitasyon aracı olarak tarih  

Emrah-Çelik

Muhafazakâr- dindarların zihninde ‘ideal bir geçmiş’ vardır, bilhassa Osmanlı sözkonusu olduğunda. Bu ideale göre, geçmişte yalnızca müslüman ve gayrimüslim diye iki grup vardır. Kamusal ortamlarda kurallar İslam’a göre belirlenmektedir. Bu kurallara uymak istemeyen insanlar eğer müslümanlar ise çeşitli şekillerde cezalandırılıp kontrol altına alınır, gayrimüslimler ise başka mahallelere gönderilir, İslam’a uymayan pratiklerini kendi mahallelerinde yaparlar. Kısacası, böyle bir toplumda dindar müslümanların ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘İntihar bombacısı’ canlı yayına bağlandı

bombacı

Türkiye’de olduğu iddiasıyla gündeme gelen ve Interpol’un intihar saldırısı düzenleyeceği şüphesi ile turuncu bültenle birçok ülkede aranmasını istediği 19 yaşındaki Fas asıllı Norveçli kadın, Norveç TV2 kanalına telefon açtı ve suçlamaları yalanladı. Norveç Gizli Servisi (PST) ve Interpol’un intihar saldırısı düzenleyeceği şüphesi ile turuncu bültenle birçok ülkede aranmasını istediği 19 yaşında Fas asıllı Norveçli kadının Türkiye ’de olduğu iddiası gündeme ... Devamını Oku »

  • Tweet

Obama: Savaşımız İslam’la değil

ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin ‘İslam’la değil, İslam’ı kendi hedefleri için saptıranlarla savaştığını’ söyledi. Başkent Washington’da, 60 ülke temsilcisinin katılımıyla düzenlenen Radikal Şiddet ile Mücadele zirvesinde konuşan Obama, din adına insan öldürmekten ve diri diri yakmaktan kaçınmayan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) gibi örgütler için savaşanların, dini liderler olmadığını, terörist olduklarını vurguladı. IŞİD ve El Kaide gibi radikal örgütleri İslam ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ne bu şiddet, bu celâl

Murat Belge

IŞİD her adımında kendini aşmaya özen göstererek, yoluna devam ediyor. Ürdünlü pilotun diri diri yakılması, bu olayın filme alınması, dünyaya servis edilmesi, tüy üstüne tüy dikti. Bunlar olurken, ezelî tartışma da devam ediyor: “Bu canavarlar Müslüman olamaz!” Evet, adamların yaptıklarını İslâm’a mal edemeyiz, ama adamlar kendileri Müslüman ve bunları da İslâm adına, İslâm için yapıyorlar. Onları ikna etmiş olan İslâm ... Devamını Oku »

  • Tweet

Obama: Müslüman gençlerin ölümü kabul edilemez

obama

ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Carolina’da Chapel Hill’de üç Müslüman gencin öldürülmesi ile ilgili yazılı bir açıklama yaparak ölümleri “vahşi, şok edici ve kabul edilemez” olarak tanımladı. Beyaz Saray’ın internet sitesinde yer alan açıklamada, Obama Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın olayla ilgili soruşturma başlattığını belirterek şunları söyledi: “Amerika’da hiç kimse hiç bir zaman kim olduğu, görünüşü ya da ibadet ediş biçimi ... Devamını Oku »

  • Tweet

İslam düşüncesi çoğulcu mu

Emrah-Çelik

Dünyada müslümanları en çok öldürenler ve en çok baskı altına alıp zulmedenler, onlara tahammül edemeyen gayrimüslimler değil, yine diğer bazı müslümanlar. Bir İslami yorumu en nefretle ve hatta “tekfir” ederek eleştirenler, farklı bir İslami yorumu benimsemiş olanlar. Hâl böyle olunca, yani kendi dindaşına karşı kucağı fazla açılmayanlar, başka din ve ideolojilerin karşısında hepten katı, kilitli ve dışlayıcı oluyorlar. Kendi içlerinde ... Devamını Oku »

  • Tweet

AKP’nin üçte biri laik devlete karşı !

araştırma

MetroPOLL şirketi, “İslam algısı” ve “şiddet” konularında anket yaptı. Buna göre, AKP seçmeninin yüzde 56’sı Charlie Hebdo saldırısını yabancı istihbarat örgütlerinin yaptığı kanaatinde. Dünyanın gündemine oturan Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırının ardından kamuoyunda tartışma yaratan “İslam algısı” ve “şiddet”le ilgili MetroPOLL araştırma şirketi çarpıcı sonuçların yer aldığı anket yaptı. Buna göre, dergi saldırısının “asıl mağduru” olarak, öldürülen 12 kişiyi görenlerin ... Devamını Oku »

  • Tweet