Cumartesi , 16 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: murat utkucu

Etiket Arşivi: murat utkucu

Rafi, Niko, Yani, Mösyö, Hanna, Bağdagül Teyze neredesiniz şimdi?

Murat-Utkucu

  Bazı şehirlerin ruhu vardır. İstanbul’un ruhu varsa o ruh Beyoğlu sokaklarında saklıdır. Çocukluğum Beyoğlu’nda geçti. Bana hep tarihî bir film setinde yaşıyorum duygusu verdi bu semt. Bir filmin içinde! Arnavutkaldırımlı yollar; yüksek pencereli cumbalı evler; her biri sanat harikası kabartmalarla süslü duvarlar; tavanları işlemeli odalar, Bizans sembolleri asılı, tokmakları pirinç, demir kapılar. Başka bir dünyada yaşıyor duygusu veren ne ... Devamını Oku »

  • Tweet

Rafi, Niko, Yani, Mösyö, Hanna, Bağdagül Teyze neredesiniz şimdi?

hertaraf

  MURAT UTKUCU- GECİKMİŞ YAZILAR/ Her şey değişir ve akar. Ne hayat kendini iki kere tekrarlar ne aynı sokağı, aynı bacaklar iki kere adımlar. Ülke ve insanlar da değişiyor. Ama rejim hep kendini yeniden ve yeniden üretiyor. Eskisini ilga edip yenisini kurduğunu iddia edenler için, yetmişlerin Beyoğlusu ile bugünü kıyaslayın. Her ikisinde de mahalleyi tek tipleştirmek isteyen kaymakam aklını görürsünüz. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bir mizahi-politik Beyoğlu hikâyesi: Otuz yıl önce Kasımpaşa Lisesi’nde ne oldu

Murat-Utkucu

Taksim’den Şişhane’ye doğru giderken, Pera Palas’ın sol çaprazında, bir zamanların şaşaalı Kazablanca Gazinosu’nun hemen karşısından aşağı vurduğunuzda Haliç kıyılarına ulaşırsınız. Ama siz yokuşu inmeyin ve sağ baştaki ilkokulu geçer geçmez, iri bir mazgalı andıran dar bir kapıdan içeri girin. İşte burası benim lisemdir. Altın Boynuz’a nazır manzarası, sağında Haliç Tersanesi, karşı kıyısında, şiirlere konu Cibali Tütün Fabrikası, o şekilsiz ruhsuz ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bir mizahi-politik Beyoğlu hikâyesi: Otuz yıl önce Kasımpaşa Lisesi’nde ne oldu

hertaraf

MURAT UTKUCU- GECİKMİŞ YAZILAR/ Kasımpaşa Lisesi’nde, ihtimal artık saç kontrolü yapılmıyor. Ama otuz iki yıl sonra Yalova’da Serkan Hoca, Vali tarafından öğrencilerinin önünde aynı nedenle aşağılanıyor ve onuruna yediremediği için can veriyor. Serkan Hoca, makamından başka hiçbir insani özelliği olmayan o Vali’ye haddini bildirse, mesela sınıfından kovsa şu anda yaşıyor olacaktı belki.   Taksim’den Şişhane’ye doğru giderken, Pera Palas’ın sol ... Devamını Oku »

  • Tweet

HDP neden bir mucizedir!

hertaraf

MURAT UTKUCU- GECİKMİŞ YAZILAR* / Hedef barajı geçmek de değil. Hatta sandalye sayısı olarak ana muhalefet partisi olmak da. Demirtaş artık iktidarı hedeflediklerini söylüyor. İddia büyük. Türkiye’yi yönetebilme arzu ve sebatından söz ediyoruz. Bunun için bir zamanların azınlık partisinin çoğunluğun oylarını alması gerekiyor. Ve HDP mucizesi tam da bu gereklilik üzerine yükseliyor.     Şimdi dört yıl öncesine dönelim ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

HDP neden bir mucizedir!

Murat-Utkucu

  Şimdi dört yıl öncesine dönelim ve o günleri hatırlamaya çalışalım: Kürt hareketinin legal temsilcisi BDP, tüm kardeşlik söylemine rağmen hedef tahtasında. Ağzıyla kuş tutsa kimseye yaranamıyor. Başta Erdoğan olmak üzere AKP’den kim ağzını açsa saydırmakla meşgul Karşı tarafsa mütemadiyen savunmada. En hafif deyimle sahibinin sesi en ağırı kukla olmakla yaftalanıyorlar her Allahın günü. Programına, sözüne ve eylemine rağmen ne ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yaşar Kurt’un ruhuyla kuliste!

hertaraf

MURAT UTKUCU- GECİKMİŞ YAZILAR / Yaşar sadece örnek insan olmak istemiyor. Mesajını ozan kimliğiyle önce kendine sonra artık o her kimden oluşuyorsa topluma vermek gibi kaygısı var. Belki bu da değil. Sadece müziğini yapıyor. “Kendimi tutunamayan olarak hiç görmedim. Şarkılarım için bedel ödedim. Yıllarca yargılandım halkı askerlikten soğutmak iddiasıyla. Barlarda bile şarkılarımı çaldırmadılar. Doksanlı yıllarda o şarkıları söylemenin bir bedeli ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yaşar Kurt’un ruhuyla kuliste!

Murat-Utkucu

“seni öldü sandım ruhum biliyor musun? sensiz yaşamaya alıştırdılar galiba… Özledim.”   Bu dizeler Yaşar Kurt’un kült şarkısı Fırt Emin’den. Yalın, kısa ve çarpıcı dizelere can veren ezgi o kadar güzel ki ilk dinlediğimde hissettiğim o tuhaf, incinmiş ama gülmeye hevesli ruh hâlini yıllar sonra kendi sesinden sahnede dinlerken de yaşayabiliyorum. Yaşar Kurt bir garip ozan. Amacı bir rock yıldızı ... Devamını Oku »

  • Tweet

İmanın mizahla imtihanı: Meseleyi kaynağında incelemek!  

hertaraf

MURAT UTKUCU- GECİKMİŞ YAZILAR/ Eskisinde mizah mentol etkisi yaratıyor, ferahlatıyordu. Bugün ona da izin yok. Rejimin sahipleri için mizah, günah demek. O yüzden beceremiyorlar ya. Ne tuhaf ki bizzat kendileri mizahi figürden –günahtan– farksız. Lakin bizim gülecek hâlimiz yok. Hayat devam ediyor.     Sabah akşam inanca saygı emreden İdeolojik bir aygıt başımızda boza pişirmeye devam ediyor. Kendine karşı olanı, ... Devamını Oku »

  • Tweet

İmanın mizahla imtihanı: Meseleyi kaynağında incelemek!

Murat-Utkucu

  Sabah akşam inanca saygı emreden İdeolojik bir aygıt başımızda boza pişirmeye devam ediyor. Kendine karşı olanı, hakaret kavramı üzerinden boğan bir Sünni Makine! Bütün tartışma farklı inanç okumalarından kaynaklı sanki. Herkes böyle görmek istiyor. Kimsenin sorunun kökenine baktığı yok. Mesele peygamber suretinin çizilmesi, Reel İslam’ın tarihsel olarak ötekine hayat hakkı tanımayan tavrı! Kendini mutlak doğru olarak tanımlamanın meşruiyeti üzerinden ... Devamını Oku »

  • Tweet