Cuma , 17 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: merkez bankası

Etiket Arşivi: merkez bankası

Yılmaz: ‘Merkez’e karışmayın; dolardaki tedirginliği giderici söylemde bulunun’

Durmuþ Yýlmaz

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Uşak milletvekili adayı eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye’nin 2015 yılında ödeyeceği toplam borç tutarı, bunun kompozisyonu ve olumsuzlukların ekonomi yönetimi üzerindeki etkilerinin doların yükselmesine neden olduğunu ifade etti. Siyasilere düşen görevin, tedirginlikleri giderecek söylemlere dönmesi gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, “Doğru zamanda doğru hamle yapılmaz ise 3-5 milyar dolar satsanız bile piyasaları yatıştıramayabilirsiniz. Onun için ... Devamını Oku »

  • Tweet

Eylemi değil iç çamaşırını konuşuyorlar!

fft107_mf4187337

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’ye konfeti alan eylemcinin adının Josephine Witt olduğu öğrenildi. Witt attığı tweet’de eylemin değil iç çamaşırının konuşulmasına tepki gösterdi.   Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’ye açıklama yaptığı sırada masasına çıkıp konfeti atan eylemcinin adının Josephine Witt olduğu öğrenildi. Eylem sonrası gözaltına alınan Josephine Witt, dün serbest kaldıktan sonra sosyal medya hesabından eylem hakkında tweetler ... Devamını Oku »

  • Tweet

RESESYON KAPIDA

işsizlik

 SÜLEYMAN YAŞAR    Merkez Bankası’nın para politikasında kontrolü kaybetmesi Türk parasının hızla erimesine neden oluyor. Tabii bu arada Amerikan Doları’ndaki kontrolsüz artışın Türkiye ekonomisini durdurduğunu belirtmekte fayda var.   Peki, niye dolardaki kontrolsüz artış Türkiye ekonomisini durdurdu?   Durdurdu, çünkü vatandaşın tasarrufları aniden yüzde 21 oranında eridi.     İŞÇİNİN, MEMURUN, ESNAFIN ALIN TERİNE İKTİDAR EL KOYDU   Bu arada ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dolar her gün rekor kırıyor!

dolar_tarihin_zirvesinde_yerini_aldi_h276

Yaklaşan genel seçim sonrası nasıl bir siyasi tablo ve nasıl bir ekonomi yönetimi oluşacağına ilişkin belirsizlikler, dolardaki küresel değer kazancı ile birleşince dolar/TL’deki yukarı baskı devam ediyor. Dolar/TL dün gece 2.6730’a kadar yükselerek yeni tarihi zirvesini test ettikten sonra bu sabah 2.6804’ü görerek bir rekor daha kırdı.   Bankacılar TL’deki seyrin seçim riskini ve seçim sonrası Türkiye’nin uzun vadeli ekonomi ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ekonomide kötü tablo: Cari açıkta son 17 yılın rekoru; ihracatta düşüş!

161220141016010753234_2

Türkiye’nin ödemeler dengesi, 2015 Şubat ayında 3.2 milyar dolar ile, 2.75 milyar dolar olan piyasa beklentilerinin üzerinde açık verirken, şubatta net hata noksan kalemi 4,3 milyar dolarla aylık bazda son 17 yılın en yüksek düzeyine çıktı. Verinin açıklanmasından önce 2.6195 lira dolayında hareket eden dolar, cari açığın beklentileri aşması üzerine hızlı bir tırmanış ile 2.6267 liraya kadar çıktı. Merkez Bankası ... Devamını Oku »

  • Tweet

Eski MB Başkanı ve MHP adayı Yılmaz’dan flaş Ali Babacan açıklaması!

96791

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekili adayı Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, Babacan’ın olmamasının ekonomi için kesinlikle risk teşkil ettiğini belirterek, “Koalisyonla bu risk azalır” dedi. Genel seçimlerde memleketi Uşak’tan MHP milletvekili adayı olan Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’e açıklamalar yaptı. Yılmaz’ın en büyük endişesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ekonomiye müdahale etme ihtimali. Yılmaz, tek parti ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan’a gönderme: ‘Kur artışının şirketlere maliyeti 74 milyar lira!’

rifat

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, her kur ve faiz artışlarının sanayiciye büyük risk doğurduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Açık söyleyeyim, her kur ve faiz artışında hepimizin cebinden gitti, haberiniz olsun. Onun için de her ikisinde de minimum seviyesinde olması, olmazsa olmazımız” dedi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı tarafından düzenlenen istişare toplantısına ... Devamını Oku »

  • Tweet

Merkez’in rezervleri her gün altıyüz milyon dolar azalıyor

Süleyman Yaşar

Bildiğiniz gibi Türkiye döviz kuru rejimlerinden dalgalı kur rejimini uyguluyor. Bu arada hemen belirtelim bizim kullandığımız rejim serbest dalgalı kur rejimi değil. Peki ya ne? Bizim kullandığımız rejim kirli dalgalı kur rejimi. Yani Merkez Bankası döviz kurları yükseldiğinde rezervlerinden döviz satıyor. Tabii döviz fiyatı olması gerekenin altına düşünce bu defa piyasadan döviz alıyor. Böylece döviz kurlarının serbest dalgalanmasını engelliyor. Dolayısıyla ... Devamını Oku »

  • Tweet

MB’den hükümet ve sarayı sarsacak itiraf:’Toparlanma işareti yok’

basci_ticari_kredilerde_tek_hane_bekliyoruz13524513390_h949700

Merkez Bankası sunumunda ekonomik görünüme ilişkin açıklamalarda bulundu. Merkez, “ Öncü göstergeler ilk çeyrekte iktisadi faaliyette toparlanmaya işaret etmiyor. Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacak” dedi. Merkez Bankası (TCMB) dün kısa vadeli faiz oranlarını sabit tuttuğu Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ardından bugün Ankara’da bankacılara gerçekleştirilen “İktisadi görünüm ve para politikası” başlıklı sunumda şunlara dikkat ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ve Merkez Bankası açıkladı…Dolardan sürpriz tepki !

türkiye-merkez-bankası

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. MB, politika faiz oranını yüzde 7,50’de, faiz koridorunun üst bandını yüzde 10,75’te tuttu. DOLARIN İLK TEPKİSİ Banka, faiz koridorunun alt bandını yüzde 7,25’te ve açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 10,25’te sabit tuttu. Merkez ... Devamını Oku »

  • Tweet