Cumartesi , 14 Mart 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: krız

Etiket Arşivi: krız

Zirvede dolar telaşı… Erdoğan, Başçı ile görüşecek!

page_erdogan-mb-baskani-bascinin-faiz-yaklasimini-olumlu-bulmuyorum_802835465

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yarın bir brifing vereceğini açıkladı. Davutoğlu, Başbakan ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. İdam edilen gençlik lideri Deniz Gezmiş ve milli görüş hareketinin lideri Necmettin Erbakan’ı anan Başbakan Davutoğlu özetle şunları söyledi: Kılıçdaroğlu’nun zihniyetini gösteren ifadeler duyduk onun ağzından. ‘Demokrasi, insan hakları vatandaşımızın ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Ekonomik krizin nedeni’  

Murat Belge

Pazartesi sabahı Taraf gazetesinin birinci sayfasında, başlıklardan biri, “Ekonomik krizin nedeni Erdoğan”. Bu başlık, Seyfettin Gürsel’le bugünlerde ekonominin gidişi üstüne yapılmış bir mülâkattan çıkıyor. Ama şöyle bir düşünce, baştaki “Ekonomik” yerine örneğin “Politik” deyin ya da “İdeolojik” deyin ya da başka bir kelime bulup koyun, kimse yadırgamaz. Çünkü Tayyip Erdoğan başlı başına bir “kriz” olmayı seçti. Başarıyla oluyor. Bu “ekonomik ... Devamını Oku »

  • Tweet

Krizden beter işsizlik

işsizlikl

İşsizlik altı aydır hızla artıyor. Bu arada kısa vadeli dış borçlar da aynı hızla çoğalıyor. Dün 2014 yılı Kasım ayı işsizlik verileri yayınlandı. Buna göre işsizlik oranı yüzde 10,7’ye yükseldi. İşsiz sayısı 3 milyon 96 bin kişiye çıktı. Ve Mayıs 2014’te yüzde 8,8 olan işsizlik oranı altı ayda 2,1 puan arttı. Tabii bu arada genç işsizlik oranı aynı dönemde yüzde ... Devamını Oku »

  • Tweet

İmralı’da kriz mi var ? Demirtaş:Çok ciddi bir..

öcalan demirtaş buldan

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilerin İmralı ziyareti sonrası bir açıklama yapılmadığının ve gelişmeleri nasıl okunması lazım yönündeki soruya, “Çok ciddi bir krizden söz edemeyiz. Ama sürecin gerçekten de başarıya doğru gittiğine dair önemli gelişmeler var da diyemeyiz. Şimdilik bu kadarını söyleyeyim” diye cevapladı. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM’deki HDP Grubunda Tunceli Barosu’ndan bir grup avukatı kabul etti. Tunceli ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yunanistan ve Avrupa Birliği

Murat Belge

Yunanistan’a son gidişimden beri iki yılı aşkın bir süre geçmiş olmalı. Kriz başlamıştı ve onunla ilgili birçok hikâye dolaşıma girmişti. Ben Selanik’e gitmiştim. Tuhaf, ama, orada “kriz manzarası” denecek bir şey görmedim. Lokantalar, tavernalar doluydu, vitrinler de doluydu. İnsanların davranışlarında da, sıkıntı içinde olduklarını akla getiren bir şey yoktu. O zaman, “krizde olan galiba Yunanistan değil, Atina,” diye düşündüğümü hatırlıyorum. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ekonomide sekiz büyük riski ne

Süleyman Yaşar

Dünya Ekonomik Forumu bu yıl Davos toplantıları için hazırladığı Küresel Riskler 2015 Raporu’nu açıkladı. Buna göre önümüzdeki 10 yılı kapsayan dönem için öngörülen sekiz ekonomik risk şöyle: İşsizlik, finansal kriz, varlık balonu, finansal regülatörlerin yetersizliği, enerji fiyatları şoku, deflasyon, altyapı yetersizliği ve yönetilemeyen enflasyon olarak sıralanıyor. Özellikle küresel düzeyde işsizliğin yapısal olduğu, yine işsizlik düşük ücretlere neden olduğu için deflasyonist ... Devamını Oku »

  • Tweet

Diyarbakır’da ‘Hendek’ savaşları !

dedas

Diyarbakır’da  Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki elektrik kesintisi krizinde bugün belediyeye bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ), DEDAŞ’ın ana hizmet binasının girişinde kanal kazarak araç girişini engelledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, “Bu kenti haksız ve hukuksuz bir şekilde susuz bırakanlara, bu şehri dar ederiz” dedi. DHA Devamını Oku »

  • Tweet

İstanbul’daki Finlandiya Başkonsolosluğu’nda rehine krizi

rehine--1

İstanbul Elmadağ’da bulunan Finlandiya Fahri Başkonsolosluğu’nda rehine krizi yaşandı. Fransa’da yaşanan Charlie Hebdo saldırısı sonrası yaşanan olay polisi alarma geçirdi. Bıçaklı bir şahsın konsolosluk çalışanını bıçakla rehin aldığı öğrenildi. Olay yerine hemen polis ekipleri sevk edildi. Bıçakla bir çalışanı rehin aldığı iddia edilen kişi etkissiz hale getirildi. Gözaltına alınan şüpheli, polis merkezine götürüldü. CİHAN Devamını Oku »

  • Tweet

DEVLET JETİYLE EVLERE SERVİS

davutoğlu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için yapılan bin odalı saray ile başlayan kamudaki “saltanat tartışmalarının” ardı arkası kesilmiyor. Bakan ve milletvekillerinin ardından, bürokratların da “tasarruf genelgelerine” rağmen “Lale Devri” andıran, saltanat uygulamalarına imza attıkları ortaya çıktı. Bürokratların saltanat uygulamalarına en çarpıcı örneği ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda yaşandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, geçtiğimiz ay yaptığı Kars ziyaretinde DHMİ’nin acil durumlar için kullandığı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Paralel evren  

Sezin Öney

Rusya ve Türkiye, bugünlerde, ekonomik krizlerin, popülist- otoriter liderlerin iktidarını etkileyip etkilemediği konusunda bir deney sahasına döndü. Ekonomik sorunlar, henüz Türkiye ve Rusya’da kendini bir kriz şeklinde hissettirmiyor. Doların, ruble ve lira karşısında değer kazanması, ilk panik dalgası dışında, bir anda “dev bir kriz” olarak adlandıracak bir sarsıcı etki yaratmıyor. Buna karşılık, örneğin, 144 milyon Rusyalı tüketici, geçen haftaya oranla, ... Devamını Oku »

  • Tweet